Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mýty a fakta o globálním oteplování - díl III. - "ClimateGate"

Je to asi dva měsíce, co se na internetu objevila data ukradená významné anglické klimatologické instituci Climate Research Unit (CRU). Ta obsahovala mimo jiné přes tisíc e-mailů pokrývajících období od roku 1996 až do současnosti . Obsah některých těchto mailů vyvolal aféru nazývanou poněkud okázale "ClimateGate", patrně aby se navodila asociace s velkou aférou Watergate. Klimatologové byli obviňováni z manipulace s daty, týkajícími se globálního oteplování, umlčování skeptiků a ze zatajování důležitých dat. Co je na tom všem pravdy?

V jednom z nejčastěji citovaných e-mailů popisuje klimatolog Phil Jones jakýsi "trik" s cílem zakrýt pokles teplot v posledních desetiletích. O co přesně šlo? Některé teplotní rekonstrukce založené na analýze letokruhů stromů totiž ukazují po roce 1960 pokles teplot, zatímco ve skutečnosti docházelo k oteplování. Viz obrázek níže:

 

 

 

Zelená a modrá ukazují rekonstrukce z letokruhů stromů, červená je instrumentální záznam z teploměrů. Z obrázku je patrné, jak se po roce 1960 rekonstrukce začínají rozcházet s naměřenými teplotami. Jedná se o tzv. problém divergence. Celý "trik" tedy spočíval v tom, že v posledních dekádách byly v grafu použity skutečné teploty, zatímco část křivky ukazující neexistující pokles teplot byla z grafu uříznuta. Fakt, že se některé teplotní rekonstrukce v posledních desetiletích rozcházejí se skutečnými teplotami, byl diskutován v časopise Nature již před 12 léty, v roce 1998. Nejde tedy o žádnou novinku nebo skandální odhalení, jak se nám snažili namluvit něktěří klimatoskeptici. Rovněž na inkriminovaném uříznutí konce křivky nic skandálního není, byl prostě použit přesnější instrumentální záznam.

Co však může vzbudit pochybnosti je tohle: Jestliže teplotní rekonstrukce z letokruhů stromů dávají v posledních desetiletích nesprávné údaje, jak můžeme vědět, že se nelišily třeba ve středověku? Z té doby nemáme žádný instrumentální záznam, se kterým bychom mohli srovnávat. Jinými slovy, jak můžeme vědět, že nám tyto teplotní rekonstrukce nelžou?

Cook (2004) ukázal, že problém divergence se týká pouze lokací vysoko na severu, zatímco na jihu  výsledky rekonstrukcí kopírovaly skutečně naměřenou teplotu. Přitom severní a jižní soubory dat před rokem 1960 vzájemně souhlasily zpětně až do doby středověké teplé periody. Ukázalo se tedy, že teplotním grafům z letokruhů stromů se dá věřit s vyjímkou některých severských lokací po roce 1960 a že celý problém má nejspíš co do činění s působením člověka na klima. Diskutuje se mimo jiné o vlivu znečištění atmosféry a s tím souvísejícím globálním stmíváním, od roku 1960 došlo k poklesu množství záření dopadajícího na zemský povrch o několik procent. Souhrn odborné literatury a diskuzí k problému divergence lze najít v článku "On the ‘Divergence Problem’ in Northern Forests: A review of the tree-ring evidence and possible causes" z roku 2008 nebo shrnutí zde včetně diskuze možných příčin.  Popírači změn klimatu opět ukázali neznalost celé problematiky a odborné literatury, když vykřikovali, že teplotním grafům z letokruhů stormů nelze věřit nebo že se vědci pokoušeli utajit problém divergence před veřejností.

Jak napsal ke kauze Climategate prestižní vědecký časopis Nature ve svém editoriálu: "Pro tyto popírače, zmínky vědců o jistých kontroverzních paleoklimatických rekonstrukcích znamenají kouřící zbraň, důkaz že se klimatologové spikli, aby systematicky potlačovali důkazy protiřečící jejich doktríně, že lidé způsobují oteplování planety. Tato paranoidní interpretace by byla k smíchu, nebýt faktu, že jistí politici v americkém senátu ji pravdpěpodobně použijí jako záminku k přivtrzení odporu vůči tolik potřebnému zákonu o boji proti změnám klimatu. Přitom nic v ukradených e-mailech nevyvrací vědecké argumenty, že globální oteplování je skutečné a že aktivity člověka jsou téměř jistě jeho příčinou. Toto tvrzení je podpořeno celou řadou důkazů, z nichž některé jsou zcela nezávislé na klimatických rekonstrukcích zmíněných v e-mailech."

Zatajovali vědci informace?

Klimatoskeptici rovněž v souvislosti s Climategate tvrdí, že zlí vědci z CRU měli veškeré důkazy o globálním oteplování zamknuté ve skříni a odmítali je vydat, takže je nikdo nemohl zkontrolovat a ověřit. Co na tom, že řada zdrojových dat je veřejně přístupná na webu. Zástupci CRU se také bránili, že zákony některých zemí neumožňují klimatologům volně zveřejňovat jejich data třetím stranám. Jak ale upozornil časopis New Scientist, je zde ještě jiný rozměr. Klimatičtí skeptici totiž často zneužívají zákona o svobodném přístupu k informacím k záměrnému obtěžování vědců, například Climate Research Unit dostal v loňském roce 50 žádostí o informace jen během jediného týdne . Výstižně to shrnul Thomas Stocker z univerzity v Bernu: Věda a vědecké instituce by měly být transparentní, ale to neznamená, že by měly být nonstop asistenční službou pro klimatické skeptiky, kteří postrádají základní vědecké a technické dovednosti." Eric Rignot z University of California to formuloval ještě ostřeji, když řekl: Vzhledem k ohromnému počtu důkazů o klimatických změnách, bychom se měli stále méně a méně zabývat klimatickými skeptiky. Jinak bychom se mohli bavit i s lidmi, kteří si myslí, že Elvis Presley stále žije, Země je stará 6000 let nebo že jsme se nemohli vyvinout z opic."

Možná vám takovýto výrok zní arogantně, nicméně výše zmíněné přirovnání s kreacionisty (lidé zastávající doslovný popis biblické knihy Genesis o stvoření světa a odmítající evoluční teorii)   považuju za velmi trefné. I kreacionisté mají pramálý zájem o seriozní vědu a zaměřují se proto především na ovlivňování většinové laické veřejnosti. I kreacionisté byli mnohokrát usvědčení z vytrhávání výroků různých vědců z kontextu. I kreacionisté mají svoje internetové ankety, pomoci kterých se snaží tvrdit, že stále více vědců zpochybňuje evoluční teorii, ačkoli to není pravda. Většina kreacionistů i klimatoskeptiků nemá žádné vzdělání v oboru, který se snaží kritizovat a jejich znalost tématu jsou velmi povrchní.  Obě tyto skupiny věří konspirační teorii, že vědecká komunita se proti nim spikla. A o opaku je nepřesvědčí sebevětší množství důkazů.

Osobně nejsem příliš zainteresovaný v otázkách ekologie, netřídím odpad, nevolím stranu zelených a v otázce, jak a jestli by se mělo bojovat proti klimatickým změnám, nemám zatím žádný vyhraněný názor (nechávám to na odbornících). Nicméně na otázkách typu evoluční teorie, globálního oteplování, náboženství nebo třeba astrologie, je pěkně vidět, jak funguje lidská iracionalita a jak jednoduché je  ji využít k manipulaci s veřejností. Málokdo je schopen a ochoten studovat do detailu danou problematiku, prohrabovat  se v odborných časopisech a pečlivě porovnávat argumenty pro a proti. Proto vždy budou na veřejnost víc působit emotivní nadpisy novinových článků jako "Vědecká komunita čelí obvinění z falšování dat o globálním oteplování." Nezáleží vůbec na tom, jestli je obvinění pravdivé nebo ne: Ostatně i politici dobře vědí, že nejúčinnější je negativní kampaň a apel na emoce. Pošramocená pověst se pak velmi těžko napravuje. Data klimatologů jsou navíc nudná a nezáživná, člověk je rychle zapomene.

PS - věnováno kolegovi blogerovi Vítězslavu Kremlíkovi :-)

Mohlo by vás zajímat:

 

Mýty a fakta o globálním oteplování

Mýty a fakta o globálním oteplování - díl II. - a přece se otepluje

Iracionalita víry

Autor: Roman Polach | pátek 15.1.2010 9:05 | karma článku: 13,81 | přečteno: 2514x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2517x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Svět se totálně zbláznil z koronaviru

Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Obklopují nás tajemné energie?

Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3896x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Člověk, tvor iracionální

Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2190x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2467x | Diskuse| Věda

Roman Polach

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč se radši nezabiješ, ateisto?

Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Vesmír bez počátku a konce

Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Další trapas klimatických popíračů

Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

Roman Polach

Největší mýty populární psychologie

Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Je Bůh matematik?

Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..