Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak být správným křesťanem a nezbláznit se z toho - 2. část

Následující text je pokračováním článku How to be a Bible apologist, jehož první část jsem zveřejnil včera, viz odkaz úplně dole - Poslední články autora.

 

 

5. krok

    Poukazujte na stovky splněných proroctví obsažených v Bibli.

    Pro Vás jako biblického apologetu je jedním z hlavních poslání najít všechna ta báječná splněná proroctví v Bibli a žasnout nad nimi. Potom, co jste vzali za své předchozí kroky, by to pro vás neměl být problém.

    Užitečný tip: Těm z vás, kteří znají základy logiky, se může zdát myšlenka dokazovat tvrzení stejným tvrzením poněkud zvláštní, ale protože už víme, že Bible je doslovně pravdivá, můžeme použít Bibli k potvrzení Bible.

    Proroctví, která najdete v Bibli, nejsou vždy ve formě „Událost X se stane v budoucnosti“ a už vůbec nejsou ve formě „Událost X se stane v 12:30 osmého prosince roku 102 n. l. ve městě Jeruzalémě Jakobovi, který vlastní pekařství na 1. ulici.“ (což je věc, kterou někteří ne-křesťané nesprávně očekávají.), ale tato fakta by vás neměla zpomalit. Jste apologet, pouhá fakta vás nemohou zastavit. Použijeme zkrátka předchozí kroky, abychom odhalili proroctví.

    a)      Protože víme z kroku 1, že Bible je doslovné Boží slovo, můžete tuto znalost použít automaticky k předpokladu, že veškerá proroctví v Bibli se splnila, čímž dále podporují pravdivost Bible.

    b)      Použitím kroku 2 můžeme z doslova jakékoli fráze v Bibli vytvořit nějaké proroctví.

    c)      Krok 3 nám umožní věřit, že fakta a proroctví jsou v souladu.

    d)     Díky kroku 4 můžeme ohnout fakta tak, aby se splnila i ta nejnejasnější proroctví.

    Hledat budete především pasáže ze Starého zákona, které se dají překroutit (pomocí kroku 2), aby alespoň vzdáleně připomínaly něco, co je v Novém zákoně.

    Takže když vidíte ve starém zákoně frázi jako „žádnou jeho kost nezlámete,“ neměl by pro vás být problém číst to jako proroctví. Protože žádná z Kristových kostí nebyla zlomena, víme, že „žádnou jeho kost nezlámete“ musí být proroctví, i přesto že pasáž ve skutečnosti mluví o zabití ovce a nebylo zmíněno ani slovo o tom, že by to mělo být proroctví o Kristu.

    Pokud vám někdo bude tvrdit, že se o proroctví vlastně vůbec nejedná, ale že je to spíš jen podobný výběr slov nebo jen opakování předchozího příběhu z důvodu kontextu, můžete to buď ignorovat (preferovaná metoda) nebo můžete tvrdit, že to proroctví skutečně není, ale že je to jen soubor zajímavých pasáží, které vzájemně potvrzují pravdivost jedna druhé. To je velmi pohodlné použití kroku 3, který vám umožní věřit, že se jedná o proroctví, zatímco věříte, že to proroctví není.

    Důležitá poznámka: Je velmi důležité, abyste tuto techniku nepoužívali s jinými náboženskými texty, ale pouze s Biblí. Je sice pravda, že tímto způsobem můžete najít proroctví i v jiných náboženských a dokonce i v sekulárních textech, toto ale nejsou skutečná proroctví, protože nejsou v Bibli (viz krok 1).

    Další důležitá část proroctví, která najdete, jsou proroctví o věcech mimo Bibli. Základní myšlenka je, že kdykoli Bible zmiňuje město, vesnici, národ, osobu nebo událost, jedná se o proroctví. Takže pokud Bible zmiňuje zemi zvanou „Egypt“ a taková země skutečně existuje, jedná se o splněné proroctví. Jak si jistě umíte představit, takových proroctví jsou v Bibli tisíce. Mnoho neznabohů se bude snažit vám taková proroctví vyvrátit s tím, že ve starověkých textech jsou reference na tisíce fyzických míst, z nichž skoro všechna existují. Odpověď je jednoduchá: Není to z Bible, tak se to nepočítá.

    Jeden z nejlepších typů proroctví jsou proroctví o zničení města. Takových je v Bibli plno. Vezměte si jako příklad Sodomu. Bible říká, že město Sodoma bylo zničeno Bohem a dnes, po třech tisících letech toto město neexistuje. Bylo tak důkladně zničeno, že moderní archeologové se ani nemohou shodnout, jestli takové město vůbec existovalo.

    Nejznámější z těchhle proroctví je proroctví o zničení města Tyru. Bible jasně říká, že bude zničeno a už nebude nikdy postaveno znovu a pokud aplikujeme předchozí tři kroky, můžeme tohle proroctví prohlásit za splněné. Neznaboh může říct, že toto město stále existuje a žijí v něm stovky tisíc lidí, ale to by vás nemělo znepokojit: jste apologet. Můžeme tento doslovný příběh říct s některou z následujících korekcí:

    a)      jistě, že existuje, ale už není ani zdaleka tak důležité, jak bylo. Tím pádem, proroctví je splněné. Opravdu!

    b)      Když Bible říká, že už nebude znovu postaveno, byla to jen hyperbola, která měla ukázat, že Bůh to se zničením města myslel opravdu vážně (viz krok 2).

    c)      Bible hovoří jen o té části města, která nebyla znovu postavena, ne o té, která postavena znovu byla.

    d)     Proroctví se ještě nenaplnilo, ale jednou bude město zničeno a už nebude nikdy postaveno.

    Protože město stále existuje, skutečný význam proroctví musí být jeden z výše uvedených, jinak by pasáž nebyla doslovně pravdivá a my víme, že doslovně pravdivá zcela evidentně je. Samozřejmě že kdyby město neexistovalo, nemusel byste použít žádnou z těchto korekcí, protože proroctví by bylo splněné doslova.

    6. krok

      Vezměte na vědomí, že morální relativismus je nesprávný.

      Morální relativismus, tedy víra, že morální rozhodnutí a hodnocení jsou závislá na okolní společnosti a kultuře, není pravdivá. Pokud je něco špatné, je to špatné pro všechny lidi a ve všech dobách.

      Vezměme si jako příklad otroctví: My moderní křesťané víme, že otroctví je špatné a že otrokáři jsou nemorální, ale před 200 léty bylo otroctví perfektně morální. Pokud mají morální relativisté pravdu, otrokáři nebyli nemorální, jen se řídili morálkou své doby. Ale protože my moderní křesťané víme, že otroctví bylo vždycky špatné, musí existovat absolutní morálka  daná Biblí.

      7. krok

        Vezměte na vědomí, že absolutní morálka se může měnit v závislosti na situaci nebo společnosti.

        Užitečný tip: Mnoho neznabohů vám může tvrdit, že je to hloupost či odmítání uznat zodpovědnost. Pokud se to stane, je dobrý nápad zpochybnit morálku či sexuální preference dotyčného drzouna. Ale ignorujte jakékoli odpovědi, které vám řekne nebo je alespoň ukažte ve špatném světle.

        Takže, je sice pravda, že otroctví je a vždycky bylo z morálního hlediska špatné, to ale neznamená, že otroctví bylo vždycky morálně špatné. Je mnoho situací, kdy bylo třeba absolutní morálku trochu upravit.

        To znamená, že zatímco bylo špatné před 200 léty držet otroky, nebylo to špatné pro lidi ve starém Izraeli.

        A to z jednoho z následujících důvodů:

        a)      V této společnosti bylo otroctví zkrátka způsobem, jak se věci tehdy dělaly, takže se s tím Bůh prostě naučil žít.

        b)      Pro otroky Izraelitů nebylo otroctví zas tak špatné: byla to spíš jako taková luxusní dovolená.

        c)      Pro otroky držené jinými národy bylo otroctví o něco horší. Je fakt, že sice byli občas zbití, prodáni někam jinam nebo jim byla ukradena manželka či dítě, ale to jim aspoň zabránilo, aby hřešili – tím, že dělali něco užitečného.

        d)      Bylo to založeno na národnosti a etnické příslušnosti, ne na rase, a tak to dostalo palec nahoru od Boha.

        e)      Bylo to pro všechny zkrátka to nejlepší. Otroci měli přístřeší a jídlo, zatímco majitelé měli dobré pracovníky.

        Mějte na paměti, že žádný z těchto bodů nemá nic společného s morálním relativismem. Opravdu, protože v Bibli není žádný morální relativismus.

        Podobným způsobem můžete vyřešit všechny takzvané „morální konflikty“ v Bibli, aniž byste kdy musel použít spojení „morální relativismus.“

        Užitečný tip: Ta poslední věc, kterou chcete v diskuzi o morálce je někdo poukazující na otřesné nemorální chování, proto nedovolte kritikům použít Bibli jako důkaz, že Bible není dobrý morální rádce. Kromě toho, použití morálky v diskuzi o morálce je logická chyba.

        Takže když na vás nějaký neznaboh zaútočí zle míněným dotazem jako: „Když nebylo nemorální pro starověké Izraelity vlastnit otroky a nyní to nemorální je, nezměnila se morálka?“ můžete mu klidně říct: „Ne, morálka se nezměnila, změnila se situace a kulturní kontext. Způsobem, který nemá nic společného s morálním relativismem, samozřejmě.“

        Všechny otázky ohledně rozdílů mezi biblickou a současnou morálkou u věcí jako incest, cizoložství, rasismus, nerovnost pohlaví, používání dětí jako vojáků, znásilnění, vražda a genocida lze vyřešit tímto způsobem.

        Jiný způsob, který se vám může hodit, je tvrdit, že takové chování v minulosti byla přijatelné z důvodu „většího dobra“. Takže když Bůh přikázal zabít a/nebo znásilnit všechny ženy a děti v celém městě a národě, bylo to proto, aby tyto ženy a děti neskončily v pekle nebo aby nemohly ostatní svádět k hříchu nebo něco jiného špatného.

        Takže vražda, znásilnění a genocida byly vždycky špatné, ale když Bůh tehdy přikázal lidem, aby je dělali, nebyl to morální relativismus, bylo to dobré. Nicméně tento argument aplikujte pouze na minulost. V dnešní době jsou genocidy, znásilňování a vraždy opravdu špatné, takže je dnes nedělejte, ať už by z nich vyplynulo jakékoli „větší dobro.“

        Pokud vám tento bod není jasný, zkuste číst znovu od začátku.

        8. krok

          Naučte se být spokojený se svým šílenstvím.

          Užitečný tip: Pro potlačení pochybností si můžete zkusit strčit prsty do uší a říkat opakovaně: la la la la.“

          Během procesu, kdy se budete stávat biblickým apologetou, můžete zjistit, že blbnete. Nebojte se, tohle je normální, ba přímo nezbytný krok na cestě k biblickému literalismu.

          Mnozí lidé se vyděsí z vlastního zvětšujícího se šílenství v této fázi a vzdají to, tvrdíc že je nemožné skloubit Bibli se světem okolo nich či dokonce s nimi samými.

          Ale běda jim, mýlí se. Je docela dobře možné si tím projít, ale musíte se nejdřív naučit být spokojení se svou kognitivní disonancí. Musíte se naučit věřit všem těm šíleným a protiřečícím si myšlenkám, které v Bibli jsou.

          Musíte se naučit věřit, že Bible je zároveň starověká kniha, která musí být interpretovaná skrze brýle těch, kdo ji napsali a současně věřit, že je hluboce relevantní morální pojednání pro současného člověka.

          Blahopřejeme! Nyní jste na dobré cestě stát se pravým křesťanem!

           

          Autor: Roman Polach | neděle 26.12.2010 13:40 | karma článku: 21,90 | přečteno: 3217x
          • Další články autora

          Roman Polach

          Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

          "Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

          19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

          Roman Polach

          Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

          V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

          2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

          Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

          20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Na dovolené v epicentru pandemie

          "Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

          24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

          Roman Polach

          Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

          Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

          19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Svět se totálně zbláznil z koronaviru

          Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

          18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

          Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

          27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Feminismus jako nové náboženství

          Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

          7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

          Roman Polach

          Obklopují nás tajemné energie?

          Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

          8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3897x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Člověk, tvor iracionální

          Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

          5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

          Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

          22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

          A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

          8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

          Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

          28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

          Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

          23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          O neslučitelnosti víry a vědy

          V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

          27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Proč se radši nezabiješ, ateisto?

          Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

          24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

          Roman Polach

          Vesmír bez počátku a konce

          Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

          28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Další trapas klimatických popíračů

          Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

          6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

          Roman Polach

          Největší mýty populární psychologie

          Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

          13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Je Bůh matematik?

          Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

          3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda
          • Počet článků 74
          • Celková karma 0
          • Průměrná čtenost 4459x
          Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..