Čeká nás další "malá doba ledová?"

17. 06. 2011 10:40:13
V úterý vědci na konferenci Americké astronomické společnosti oznámili výsledky tři různých studií, podle kterých příští 11-letý sluneční cyklus bude výrazně utlumený nebo možná nenastane vůbec. Prý je možné, že slunce vstoupí na nějaký čas do utlumené fáze. Některá zahraniční média tato zjištění komentovala slovy, že nás možná čeká další doba ledová. Je jen otázkou času, než se podobné spekulace objeví i v českém tisku.

Asi nejzajímavěji popsal zjištění solárních fyziků na svém blogu astronom Phil Plait. Podle něj jsou dnes vědci schopní sledovat jevy, které předcházejí slunečním cyklům. Pod povrchem slunce se zformuje řeka plynů, která se s tím, jak cyklus postupuje, posouvá směrem k slunečnímu rovníku. Nad touto žhavou řekou pak vznikají sluneční skvrny. Ačkoli další sluneční cyklus začne až za několik let, už dnes by se tato řeka měla pod povrchem Slunce formovat. Jenže neformuje. Z toho a dalších indicií vědci usoudili, že příští 11-letý sluneční cyklus bude zpožděný nebo možná dokonce nepřijde vůbec.

V důsledku toho se ihned začaly objevovat spekulace, že nás čeká perioda globálního ochlazování. To je ale nesmysl. V loňském roce byla fáze 11-letého slunečního cyklu na svém minimu a přesto jsme měli podle NASA nejteplejší rok v historii měření. Jak napsal časopis Science "odpočívající Slunce by mělo jenom nepatrný ochlazovací vliv na klima." Navíc podle vyjádření solárních fyziků, které Science cituje, je naše porozumění jevům uvnitř Slunce stále velmi nejisté, takže jakékoli dlouhodobé prognózy slunečních cyklů jsou spíše spekulací.

Často vzpomínané v této souvislosti je takzvané Maunderovo minimum, což bylo období nízké sluneční aktivity mezi léty 1645 a 1715, které se na severní polokouli krylo s "malou dobou ledovou" (ta probíhala až zhruba do roku 1850). V tomto případě navíc chladným podmínkám napomohlo období výrazně zvýšené vulkanické aktivity. Je možné, že by se něco takového stalo i dnes, kdyby se sluneční cykly přerušily na několik desítek let? Časopis New Scientist se právě tímto zabývá ve svém článku s výmluvným názvem "Nová doba ledová? S tím nepočítejte" . Upozorňuje na studii z loňského roku (Feulner & Rahmstorf 2010, pdf zde), ve které vědci zkoumali, jak by další takové Maunderovo minimum ovlivnilo klima na Zemi. Jejich závěr zněl takto:

Když to shrneme, globální průměrné teploty v roce 2100 by to snížilo s největší pravděpodobností zhruba o 0,1 stupně C. I když vezmeme v úvahu všechny nejistoty v teplotní rekonstrukci, v radiačních působeních (forcings) a fyzikálních modelech (...) snížení by nemělo být o více než 0,3 stupně C."

A to je dost málo na to, že vlivem skleníkových plynů se má do roku 2100 Země oteplit o 2 - 4,5 stupně. Odhad dvou stupňů oteplení je přitom dnes už mnohými považován na nerealistický, protože počítá s výrazným snižováním emisí CO2, které se zatím neděje.

Maunder_Minimum_Prediction.gif

Obrázek: Plné čáry reprezentují vývoj teplot podle emisních scenářů A1B a A2. Přerušované čáry ukazují, jak by se teplota vyvíjela v případě nového Maunderova minima - tedy desítky let trvajícího období snížené sluneční aktivity. Vliv na globální oteplování je skutečně mizivý. Zdroj: Feulner & Rahmstorf 2010, Geophysical Research Letters.

Faktem je, že snížená aktivita Slunce nás před globálním oteplováním nezachrání. Až se tedy zase někdy dočtete, že nás čeká v brzké době doba ledová, můžete se spolehnout na to, že je to nesmysl.

Další články na toto téma:

Sunspot Drop Won’t Cause Global Cooling - Wired Science

Sadly, If Sun Goes Into ‘Hibernation’ It Won’t Stop Catastrophic Global Warming, But It Might Put the Deniers in Hibernation - Climate Progress

How would a Solar Grand Minimum affect global warming? - Skeptical Science

Autor: Roman Polach | pátek 17.6.2011 10:40 | karma článku: 16.51 | přečteno: 3210x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.79 | Přečteno: 3983 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1735 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 127 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.46 | Přečteno: 516 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4425

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...