Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žijeme v době zázraků

Ve svých článcích jsem se již pustil do vyvracení astrologie, jasnovidectví, homeopatie, šamanismu, posmrtného života, křestanství a pověr a pseudověd obecně. Sklidil jsem za to četnou kritiku. Nejčastěji je mi vytýkáno, že si dělám nové náboženství z vědy a že jsem celkově negativní člověk. Co je mi vůbec do toho, čemu kdo věří? Pokud prý člověk vyřadí ze svého života různé duchovní nauky, jeho poznání je omezené. Ateista "není tak úplně člověk", jak řekl nedávno anglický kardinál Murphy-O'Connor.

Jak to vidím já

Na naši planetě existuje život přibližně 4 miliardy let. 99,99% této doby zde člověk nebyl. Po většinu historie zemi obývaly pouze jednobnuněčné organismy. Složitější organismy se začaly objevovat teprve před několika stovkami milionů let.

Homo sapiens obývá tuto planetu teprve cca 200 000 let, tedy v poměru k stáří země nepatrnou dobu. Dějiny raného lidstva nejsou příliš zajímavé, vývoj šel kupředu velmi pomalu, dávní lidé sice uměli vyrábět nástroje, ty však byly relativně jednoduché a po tisíce let zůstavaly neměnné. Z geologického hlediska se vlastnosti lidí jako abstraktní myšlení či umění, objevily teprve před okamžikem (několik desítek tisíc let.) Člověk se jako první a jediný živočišný druh začal zajímat o vesmír, o svoje místo v něm, odkud přichází a kam směřuje.
V podstatě všechny národy na světě si vytvořily svoje mýty a legendy, které měly na tyto otázky zodpovědět. Člověk však stále byl jen pasivně vystaven přírodním dějům, které mu moc nedávaly smysl a nad kterými neměl vůbec žádnou moc. Sucha trvaly, i když člověk plnil náboženské rituály. Epidemie nemocí propukaly, i když se člověk modlil k bohu.

Myslím si, že tehdejší doba symbolizuje jakési dětské krůčky člověka, kterého příroda vybavila rozumem, ale nevěděl, co si s ním počít. Náboženství a pověry všeho druhu byly jakýsi prvotní naivní pokus si odpovědět na otázky, které ho začly tížit. Domnívám se však, že tato doba dětských krůčků už pomalu končí a je na čase se posunout ve svém intelektuálním vývoji o kus dál. Vlastně takový zlom již nastal před několika sty léty. Tím zlomem byla věda. Místo dogmat, pověr a iracionality se dostal do popředí způsob bádaní založený na kritickém myšlení, skepticismu, důkazech a argumentech. Tento způsob přinesl ohromné ovoce takřka všude, kde se aplikoval. Naše znalosti o fungování přírody i o jejim vzniku se dramaticky rozrostly, Darwinova teorie nám dala ohromně elegantní vysvětlení života na naši planetě, které ačkoliv je v jádru velmi jednoduché, tak je schopné vysvětlit vznik všech forem života včetně člověka z jediného jednobuněčného předka. Jako první generace lidí začínáme přicházet i na to, jak vznikl samotný vesmír a na rozdíl od našich pověrčivých předků již díky vědě nemusíme hádat ani vymýšlet mýty, nýbrž můžeme vědět. Sonda WMAP díky měření reliktního záření dokazala pořídit obrázek, jak vypadal náš vesmír zhruba 300 tisíc let po velkém třesku, tedy v době, kdy ještě ani neexistovala naše sluneční soustava, natož život v ní. Věda nám ukázala, že atomy našich těl i atomy ze kterých se skládá naše planeta, vznikly v nitrech hvězd, ze kterých byly vyvrženy při mohutné explozi, aby z nich pak mohla vzniknout země i my. Není to mnohem víc úžasné než příběh stvoření vesmíru, jak nám jej podávají náboženské legendy? Věda nám ukázala, že vesmír není plný duchů či magických bytostí, ale pouze slepých fyzikálních sil. To mu však neubírá nic na kráse. Pohled na noční oblohu plnou hvězd není o nic méně úžasný, když vím, že vesmír vznikl velkým třeskem a jeho vznik nespustil žádný Bůh, ale nejspíš nějaká náhodná kvantová fluktuace. Spoléhat při vysvětlování čehokoli na působení bohů či nějakých duchovních bytostí se neosvědčilo. Vždy se nakonec našlo přirozené vysvětlení.

Věda se v praktických aplikacích neuvěřitelně projevila i na našich životech. Používání elektřiny, mobilních telefonů, internetu, letadel či lékařské péče dnes již bereme za samozřejmost a málokdo se pozastavuje nad tím, že toto vše máme díky vědě. Nemoci, které kdysi kosily lidi po milionech, jsou dnes léčitelné, ne díky modlitbám, ale díky lékům. A to je to, co myslím názvem článku "žijeme v době zázraků." Nikoliv zázraků nějakých nadpřirozených, ale zázraků, které lidstvo dokázalo samo vlastním přičiněním. Srovnejme to například s údajnými zázraky v Lourdech ve Francii. Jedná se o poutní místo, kde se před 150 léty prý zjevila panna Marie. Od té doby jsou Lurdy vyhlášené poutní místo, kde prý dochází k zázračným uzdravením. Katolická církev však oficiálně uznala pouze okolo 70 zázračných uzdravení za celých 150 let. Místo přitom za tu dobu navštívilo okolo 200 milionů lidí! I když připustíme, že ne všichni poutníci jezdí do Lurd za účelem uzdravení, stále se jedná o žalosťně nízké procento "zázraků". Navíc je třeba říct, že za zázrak se považuje vyléčení, které současná věda neumí vysvětlit. To však neznamená, že se jedná o zásah shůry, věda jednou může s vysvětlením přijít. Dokazuje to i fakt, že s pokroky v medicíně uznaných zázraků úbyvá, za posledních deset let byly uznány pouze 2 případy. Oproti tomu, kolik lidí je dnes vyléčeno denně v průměrné nemocnici? Jenom "obyčejné" očkování dětí dokáže ročně zabránit smrti milionů z nich na spalničky, černý kašel, či tetanus.

To je všechno hezké, si možná říkáte, věda nám sice prodloužila a zkvalitnila životy, ale neřekne nám, jak máme žít a jak být štastní. Co víc, současná materialistická společnost je sice technicky vyspělejší, ale nachází se v morálním úpadku. Pokud člověk není křestan (muslim, budhista, hinduista, doplňte dle vaších preferencí), pak jeho život nemá žádný hlubší smysl, člověk se narodí, pak zase umře, jaký je smysl toho všeho? Proč ateisté rovnou raději nespáchají sebevraždu? Takové námitky slýchávám celkem často. Ponechám své ateistické čtenáře, aby se zamysleli a popřípadě napsali do komentářů, jestli jsou jejich životy bez víry nesmyslné. Já si to nemyslím. Je život smysluplnější, když ho věřící považuje pouze za čekárnu na nějaký nový a lepší život po smrti, o kterém ani neví, že příjde? V moci lidstva je vybudovat si ráj tady na zemi a ne doufat v imaginární ráj na nebesích. Věda má možnost v budoucnu vyléčit všechny nemoci, prodloužit život člověka na stovky let, možná i více. Dozvíme se díky ní, jestli jsme ve vesmíru sami a jednou budeme možná moci i cestovat k jiným planetám a hvězdám. Budoucnost nám skýtá takřka neomezené možnosti. Nikde ale není napsané, že se vývoj musí ubírat právě tímto směrem. Všeobecně rozšířená iracionalita, pověrčivost a náboženský fanatismus můžou tento vývoj nasměrovat úplně někam jinam, budiž nám várovným příkladem některé země blízkého východu. Této hrozby si jsou dobře vědomi autoři jako Richard Dawkins, Sam Harris či Christopher Hitchens, kteří veřejně bojují (pokud tedy lze za "boj" označit psaní knih či pořádání přednášek) proti pověrám, náboženstvím a iracionalitě. Svým malým dílem se snažím přispět i já svými články.

A jak je to s morálkou? Je člověk morálnější, než byl před sty léty? Zdá se, že jestliže se společnost přestane v otázkách morálky řídit náboženskými dogmaty, řídí se jakýmsi společenským konsenzem na bázi zdravého rozumu. Jistě, v dnešní době jsou na každédm kroku pornografické časopisy a internetové stránky, potraty jsou v mnoha zemích legální a v otázce sexu je společnost mnohem volnější. To dříve nebylo. (Ale je to dobře nebo špatně?) Co však dříve bylo, tak to jsou například hony na čarodějnice, ukamenování a otroctví. Co by mělo být varovným znamením je, že hony na čarodějnice a ukamenovávání je běžné v některých nábožensky založených zemích i dnes (!) V tomto smyslu jsem tedy přesvědčený, že moderní společnost je na tom i po morální stránce mnohem lépe.

Dělám si z vědy náboženství? V žádném případě. Ani to nelze. Věda není nějaká sada dogmat, kterým se musí bezvýhradě věřit. Právě naopak. Tajemství úspěchu vědy je v tom, že je postavena na neustálém zpochybňování a kritickém zkoumání. Jak řekl o vědě fyzik Richard Feynman: "První zásada zní, že nesmíte klamat sami sebe - a sebe člověk oklame nejsnáze. " Fakta, důkazy a experimenty jsou postaveny nad intuici a emoce. Ne proto, že by snad vědci měli něco proti emocím. Ale prostě proto, že takovýto způsob bádání funguje a přináší mnohem lepší výsledky, než jakýkoli jiný postup. A to nejenom v laboratoři, ale i v běžném životě. Člověk se na každém kroku setkává se spoustou informací, často i protichůdných. Ale jak rozlišíte kvalitní informaci od nesmyslu? Podle jakých kritérií? A když vám někdo ukáže, že se mýlíte, jste ochotni to připustit? Anebo raději budete trvat za každou cenu na svém, ze strachu že byste se přiznáním své chyby zesměšnili?

 

 

Autor: Roman Polach | úterý 14.7.2009 8:50 | karma článku: 25,25 | přečteno: 2950x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Svět se totálně zbláznil z koronaviru

Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Obklopují nás tajemné energie?

Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3897x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Člověk, tvor iracionální

Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

Roman Polach

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč se radši nezabiješ, ateisto?

Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Vesmír bez počátku a konce

Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Další trapas klimatických popíračů

Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

Roman Polach

Největší mýty populární psychologie

Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Je Bůh matematik?

Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..