Mýta a fakta o globálním oteplování - díl II. - A přece se otepluje

6. 01. 2010 10:20:41
Od doby co jsem napsal první část článku Mýta a fakta o globálním oteplování, se na jeho aktuálnosti nic příliš nezměnilo, protože argumenty popíračů klimatických změn jsou víceméně pořád stejné. Nějaké nové se ale přece jenom objevily a také došlo k aféře ClimateGate, během které všichni konspirační teoretici vyskočili jako čerti z krabičky. Co je tedy pravdy na tvrzeních odpůrců globálního oteplování?

Od roku 1998 se neotepluje

Ze tří teplotních záznamů (HadCRUT3, NASA GISS a NCDC) pouze HadCRUT3 vykázal rok 1998 jako rekordní nejteplejší rok. Podle NASA GISS byl nejteplejší rok 2005 . Ale čím to tedy je, že se tyto teplotní záznamy liší? Anglický úřad National Weather Service provedl analýzu a porovnal s vlastními záznamy:

20091218b_graph.gif

Horní část obrázku ukazuje záznam HadCRUT3, podle kterého byl rok 1998 nejteplejším rokem, níže je rekonstrukce National Weather Office. Z obrázku je jasně patrné, že první analýza zcela vynechala oblasti, ve kterých docházelo k největšímu oteplování, tedy arktický region, severní část Ruska a většinu Afriky. Celý fígl je tedy v tom, že odpůrci oteplování mávají nekvalitní teplotní rekonstrukci a tvrdí na tomto základě, že oteplování skončilo. Podle dosavadních odhadů byl rok 2009 pátý nejteplejší od počátku měření. a nejteplejší bylo i celé poslední desetiletí ve srovnání s předchozími desetiletími. Přitom dle odhadu známého klimatologa NASA Jamese Hansena, příští rok bude s velkou pravděpodobností překonán teplotní rekord z roku 2005. Jak ale nedávno poukázal časopis New Scientist, zdaleka nejde jen o nějaké od stolu vytvořené grafy:

"Zapomeňte na teplotní záznamy sestavené výzkumníky, jako jsou ti, jejichž emaily byly nedávno odcizeny (řeč je o aféře Climategate, viz můj příští článek). Příští jaro výjděte na zahradu nebo do nedaleké přírody a zaznamejte si, kdy se na stromech objeví listy, kdy rozkvetou květiny, kdy přiletí migrující ptáci a tak dále. Srovnejte svoje záznamy se záznamy historickými, pokud jsou dostupné, a pravděpodobně zjistíte, že jaro přichází o dny a dokonce i o týdny dříve, než před několika desetiletími. Jaro přicházející dříve nelze zfalšovat, ani stromy rostoucí čím dál výše na horách, ani ledovce ustupující v údolích o kilometry, ani ptáky měnící své období stěhování, nelze zfalšovat ani tající permafrost na Aljašce nebo rozšiřující se tropy, nebo odlamující se kusy ledovců na Antarktickém poloostrově nebo hladiny řek kulminující stále dříve díky časnějšímu tání ledu nebo stále rychleji stoupající hladiny moře nebo kterýkoli z tisíců dalších případů. Žádné z těchto pozorování samo o sobě nedokazuje, že země se otepluje, mohlo by jít kupříkladu o regionální efekty. Ale dejte dohromady data z celého světa a získáte nezvratný důkaz dlouhodobého oteplovacího trendu."

Stále více klimatologů zpochybňuje vliv člověka na oteplování

Podle Oregonské petice, kterou najdete zde, přes 31 tisíc amerických vědců popírá globální oteplování. Problém s touto petící však je, že ji může podepsat kdokoli a nijak nemusí dokazovat svou totožnost či kvalifikaci. I kdybychom však tuto petici brali vážně, tak kvalifikaci v oboru klimatologie má pouze 39 osob z tohoto mnohatisícového seznamu. Naopak drtivá většina signatářů nemá s klimatologií nic společného.

Oproti tomu průzkum uveřejněný v roce 2009 (Doran a spol) uvádí následující výsledky na otázku: Myslíte si, že lidská aktivita přizpívá významným způsobem ke změnám průměrné teploty na zemi?

poll_scientists.gif

Kladně odpovědělo na otázku 97% z aktivně publikujících klimatologů. Za povšimnutí také stojí, že podle průzkumu mezi laickou veřejností odpovědělo kladně pouze 58%. Problémem tedy nejsou neshody mezi vědci ohledně příčin globálního oteplování, ale spíš to, jak závěry vědců efektivně vysvětlit veřejnosti (v dnešní době kdy se každý druhý bloger idnesu cítí povolaný hovořit o klimatologii :-)

Jak víme, že oteplování je vlivem CO2?

O tom, že CO2 je sklenikový plyn a absorbuje teplo, ví vědecká veřejnost přinejmenším od roku 1861. Tento fakt byl v laboratoři mnohokrát potvrzen . Podle těchto výsledků bychom očekávali, že zvýšený podíl CO2 v atmosféře povede k větší absorbci dlouhovlného záření, kterému zabrání v odrazu zpátky do vesmíru. Tento předpoklad byl otestován ve studii z roku 2001 (Harries a spol) která srovnala hodnoty záření získáné satelity mezi léty 1970 a 1997. Výsledek vypadal následovně:

harries_radiation.gif

Ze studie vyplynulo, že během 27 let došlo k poklesu záření odraženého ze země na vlnových délkách, na kterých skleníkové plyny jako CO2 a metan absorbují energii. Autoři studie tedy našli "přímý experimentální důkaz významného nárustu sklenikového efektu na zemi." Týto výsledky byly potvrzeny i následnými studiemi (Griggs 2004 nebo Chen 2007 nebo Evans 2006, který v závěrů své práce píše, že "Tato experimentální data by měla efektivně vyvrátit argument skeptiků, že neexistují experimentální důkazy pro spojení mezi nárustem skleníkových plynů a globálním oteplováním."

V debatě o globálním oteplování však již "popíračům" globálního oteplování ani tak nejde o hledání a zkoumání klimatologických studií a tak místo seriozních dat rozhodují o výsledcích veřejné diskuze ti, kterým se podaří najít co nejvíce špíny na svého oponenta, jak se ukázalo v nedávné aféře "Climategate". Té se budu věnovat ve svém příštím článku.

Mýty a fakta o globálním oteplování - 1. část

Autor: Roman Polach | středa 6.1.2010 10:20 | karma článku: 17.91 | přečteno: 2670x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.79 | Přečteno: 3983 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1735 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 536 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4425

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...