Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak být správným křesťanem a nezbláznit se z toho - 1. část

Následující text je zkráceným překladem článku How to be a Bible apologist ze serveru exchristian.net. Apologist neboli apologet znamená obhájce či propagátor a protože mi tento text vtipným způsobem připomněl mé nesčetné diskuze s křesťany a jejich způsob smýšlení a argumentace, nemohl jsem si odpustit jej v tento vánoční čas přeložit a zpřístupnit i pro českého čtenáře. Tak tady je:

 

1. krok

    Přijměte, že Bible je absolutní a doslovné Boží slovo. To je ten nejdůležitější krok. Pokud Bible není absolutní a doslovná pravda, můžete to rovnou zabalit.

    2. krok

      Změňte význam slova „doslovná“, když je to potřeba.

      Ano, Bible je doslovné Boží slovo. To všichni víme z bodu 1. Ale znamená to, že každé slovo máme brát doslovně? Odpověď zní: ano, s výjimkou případů, kdy to neplatí. Tak například : Bible jasně říká, že Bůh nesnáší homosexualitu. Tahle část je doslovná. Bible ale také říká, že Bůh nesnáší. když se míchají dohromady různé typy vláken v oblečení. Tahle část není doslovná.

      Kritik se nyní může zeptat: „Dobře, ale jak to rozhodnete?“ V takovém případě nepanikařte. Několik jednoduchých pravidel pomůže:

      a)      Všechno v Bibli má být chápáno doslova, dokud to není zpochybněno.

      b)      Pokud dotyčná pasáž není v rozporu s ničím jiným v Bibli, je nejspíš pravdivá doslovně.

      c)      Pokud je dotyčná pasáž v rozporu s nějakou jinou pasáží, je to možný kandidát pro interpretaci.

      d)     Pokud je dotyčná pasáž v rozporu s něčím ve vnějším světě, je to možný kandidát pro interpretaci.

      e)      Pokud by dotyčná pasáž vedla ke směšným nebo nepohodlným závěrům kdyby byla brána doslova, je to možný kandidát pro interpretaci.

      Mnoho lidí neznalých biblického výkladu se mylně domnívá, že když Bible je Boží slovo, mělo by být všechno jasné, přesné a bez potřeby interpretace. My apologeti ale víme svoje. Skutečné umění je poznat, kdy je Bible jasná, přesná a bez potřeby interpretace, ale taky kde není. Následující pravidla vám ukážou cestu.

      Takže, Boží nenávist k homosexualitě je doslovná. Boží nenávist k míchání různých vláken v oblečení není. Možná je to metafora pro míchání různých ras nebo to má možná něco společného s tím, jak starověcí lidé rozdělovali svět do kategorií nebo dodržování praktiky nemíchat různá vlákna bylo znamením lásky k Bohu nebo to platilo pouze pro lidi ve starověku a ne pro moderní lidi, atd. Který z výkladů si vyberete, není podstatné. Podstatné je, že teď víte, že můžete nosit zároveň vlnu a hedvábí, aniž byste skončil v pekle, zatímco víte, že Freddie Mercury se už v pekle smaží.

      Podobným způsobem, když Bůh říká, že je třeba nějaký zákon dodržovat „navěky“, tak to může a taky nemusí být chápáno doslova „navěky.“ Abyste zjistil, jestli to doslova bylo myšleno, stačí se podívat kolem sebe:

      Je zákon dodržován dnešními křesťany?

      Myslíte si, že by měl být dodržován?

      Pokud odpověď na některou z těchto dvou otázek zní ano, pak to nejspíš znamenalo doslova „navěky.“ V opačném případě se zkuste podívat na některé pozdější pasáže, který by vás přiměly věřit, že to nebylo myšleno doslova „navěky.“ Je možné, že to byla jen metafora pro „hodně dlouhý čas“ a „navěky“ je tam napsáno jenom proto, aby se zdůraznilo, že to bylo myšleno opravdu dobře.

      Je zde však jeden zádrhel: Vykládat velké části Bible jako metaforu a hyperbolu je sice fajn, ale nesmíte zapomenout, že i přesto jsou tyto pasáže doslovně pravdivé, tedy v žádném případě nelze tvrdit, že Bibli bychom měli dneska číst jako alegorii.

      A vždy si pamatujte: Jste to vy, apologet, kdo aplikuje tato pravidla a interpretace, nikoliv vaší kritici. Takže pokud někdo jiný interpretuje Bibli způsobem, se kterým osobně nesouhlasíte, můžete ho jednoduše zavrhnout. Musíte mít vždy na paměti, že celý účel tohoto cvičení je udělat Bibli doslovně pravdivou a relevantní pro současnost: takže cokoliv, co tento záměr ztěžuje, je zjevně špatná interpretace.

      Další, pokročilejší technika v přeinterpretování takzvaných problémových pasáží vyžaduje trochu větší praxi: předstírejte, že umíte starověkou hebrejštinu a řečtinu lépe než kdokoliv jiný, takže ji můžete přeložit po svém tak, abyste zjistil, co tím bylo doopravdy myšleno a nemusel tak používat problémový oficiální překlad.

      Jako příklad si vezměme světovou potopu z Genesis. Pokud si myslíte, že se jedná o problém z důvodu (údajného) naprostého nedostatku důkazů, že se něco takového stalo, stačí říct, že když se v Bibli píše: „celý“ svět byl zatopen, slovo používané v původním textu ve skutečnosti neznamenalo „celý“, nýbrž „nějaká část světa“. Ale opět, to je čistě na vás, můžete zkusit jakýkoli postup, abyste tuto pasáž učinili doslovně pravdivou.

      Nejlepší věc na reinterpretaci je, že můžete stále věřit všeobecně používanému významu, když chcete. S reeinterpretovaným významem stačí přijít pouze když někdo zpochybňuje ten původní a to je předmět našeho dalšího kroku.

      3. krok

        Naučte se věřit dvěma či více vzájemně si protiřečícím myšlenkám.

        Užitečný tip: Naučte se tento krok k víře v Boží trojjedinost.

        Jakožto křesťan byste měl být schopen věřit jakémukoli množství vzájemně se vylučujících myšlenek. Tak například by pro vás neměl být problém věřit, že Starý zákon je neměnné slovo Boží a současně, že Nový zákon je neměnné slovo Boží. Tento zdánlivě nemožný úkol lze splnit snadno:

        Starý zákon je neměnné Boží slovo. To je zjevná pravda, protože Bible je Boží slovo, Starý zákon je doslovně a absolutně pravdivý. Tím pádem, všechny příběhy, závěry a morální ponaučení Starého zákona jsou stále platné a hodnotné a relevantní pro dnešní dobu. To samé zcela zjevně platí i pro Nový zákon.

        Pokud si vám někdo dovolí tvrdit, že tyto dvě sbírky příběhů se vzájemně vylučují a protiřečí si, pokud mají být chápany jako pojednání o jednom Bohu, můžete mu zcela klidně oznámit, že oba jsou pravdivé a nejsou v rozporu.

        Takže pro starověké izraelity byl Bůh věčně naštvaný týpek, který vyžadoval oběti a rituály a měl kvanta zákonů a nařízení, jejichž i malé porušení mohlo mít za následek smrt tisíců. Pro rané křesťany byl Bůh transcendentální bytost, která nevyžadovala téměř nic, snad až na modlitbu, a která se aktivně snažila zabránit potrestání lidí, kteří spáchali morální zločiny, za které by dříve museli být ukamenováni. Dobré na tom je, že obojí je pravdivé. Obojí je přesnou reprezentací neměnného Boha.

        Zdůvodnit to můžete v podstatě jakkoliv. Můžete například říct, že důležité morální lekce a informace o Bohu získané z příběhů hluboce závisí na místě, čase, ekonomice a kultuře, kde vznikly. Pokud se na to teda podíváte z takového hlediska, obě sbírky příběhů ukazují na jedno základní téma nebo tak něco. Nebo buďte kreativní: vymyslete si něco vlastního. Liberální aplikace pravidla 2 vám může velmi pomoci.

        4. krok

          Ignorujte nebo zkreslujte posledních 600 let vědeckých vědomostí.

          Užitečný tip: Než se pustíte do reinterpretování Bible, zkuste nejdříve raději reinterpretovat vědu.

          Mnoho z těch, co útočí na Bibli. se pokouší použít vědu, aby ukázali, že některé části Bible nejsou doslovně pravdivé. Když tohle někdo udělá, můžete podniknout některou z následujících akcí:

          a)      Tvrďte, že věda se mýlí.

          b)      Tvrďte, že útočník považuje vědu za Boha.

          c)      Tvrďte, že věda vždycky souhlasila s Biblí.

          d)     Změňte definici slova „doslovná“ (pomocí kroku 2), takže můžete tvrdit, že Bible vlastně neříká to, co tvrdí útočník.

          Zatímco mnoho apologetů automaticky zkusí první možnost, ostatní jsou taky dobré.

          Užitečný tip: Předtím než se budete obtěžovat vyvrátit názory kritika, jednoduše si zjistěte, jestli někdo s titulem Ph.D má podobný názor jako vy. Jestli ano, máte vyhráno. Na oboru studia nezáleží. Biblický apologet s Ph.D vyhrává automaticky jakoukoli při na jakékoli téma (viz krok 1).

          Takže například když se ateista snaží zaútočit na Genesis tvrzením, že „je nemožné, aby byla světová potopa z vědeckých důvodů x, y a z,“ zkuste tohle:

          a)      Řekněte, že věda se mýlí a že nemá odpověď na všechno a proto důvody x, y a z jsou určeny pouze k matení lidí, aby si mysleli, že s Biblí jsou nějaké problémy.

          b)      Řekněte, že útočník považuje vědu za Boha. Tím sice neodpovíte na vznesené argumenty, ale je to legrace.

          c)      Řekněte, že je spousta důkazů pro biblickou potopu a že věda jednoho dne vysvětlí x, y a z a že tím pádem věda naprosto a úplně souhlasí s Biblí.

          d)     Řekněte, že Bible neříká, že potopa byla celosvětová a tím pádem důvody x, y a z neplatí.

          Jako apologet máte volnou ruku kterou možnost použijete, v závislosti na tom, jaké námitky byly vzneseny. (Měl byste být také schopen použít všechny najednou, pokud to situace vyžaduje.)

          Například víme, že evoluce neexistuje, vyplývá to z knihy Genesis. Ale přesto můžete věřit, že evoluce se děje v případech, kdy to pomáhá podpořit Bibli.

          Nevěříte? Věřte! Během světové potopy (pokud to čtete tímto způsobem), Noe postavil velkou loď, do které naložil různé „druhy“ živočichů. Problém je, že pokud „druh“ znamená druh, pak tam nemohlo být dost místa (pokud to uznáte). Když definujete druhy jako čeledi nebo řády, pak se do archy mohly vejít. A po potopě se z těchto živočichů vyvinuly různé druhy dnešních živočichů, zatímco putovaly do svých přirozených prostředí (viz krok 3).

           

          2. část textu najdete na mém blogu zítra ve stejnou dobu.

          Autor: Roman Polach | sobota 25.12.2010 13:40 | karma článku: 24,60 | přečteno: 4069x
          • Další články autora

          Roman Polach

          Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

          "Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

          19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

          Roman Polach

          Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

          V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

          2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

          Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

          20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Na dovolené v epicentru pandemie

          "Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

          24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

          Roman Polach

          Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

          Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

          19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Svět se totálně zbláznil z koronaviru

          Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

          18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

          Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

          27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Feminismus jako nové náboženství

          Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

          7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

          Roman Polach

          Obklopují nás tajemné energie?

          Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

          8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3897x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Člověk, tvor iracionální

          Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

          5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

          Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

          22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

          A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

          8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

          Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

          28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

          Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

          23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          O neslučitelnosti víry a vědy

          V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

          27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Proč se radši nezabiješ, ateisto?

          Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

          24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

          Roman Polach

          Vesmír bez počátku a konce

          Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

          28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Další trapas klimatických popíračů

          Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

          6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

          Roman Polach

          Největší mýty populární psychologie

          Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

          13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

          Roman Polach

          Je Bůh matematik?

          Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

          3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda
          • Počet článků 74
          • Celková karma 0
          • Průměrná čtenost 4459x
          Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..