Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žijte vědecky

Server edge.org je známý pravidelným vyhlašováním otázky roku, na kterou pak nechá odpovědět největší a nejznámější světové intelektuály z řad vědců, ale i filozofů či umělců. Otázka roku 2011 zní takto: „Jaký vědecký koncept by vylepšil kognitivní výbavu lidí?“ Jinými slovy jaký vědecký koncept by se lidem hodil v jejich každodenním životě?

Zatím byly zveřejněny příspěvky od 164 osobností a je zajímavé, že řada z nich píše v podstatě to samé, co tvrdí odjakživa představitelé skeptických hnutí, ať už se jedná o zahraniční CSICOP nebo JREF, či v Česku klub Sysifos. Co tedy od těchto předních intelektuálů zaznělo?

Korelace neznamená příčinnou souvislost

Tato jednoduchá poučka je ve vědeckém světě všeobecně známá, přesto, jak napsala ve svém příspěvku Susan Blackmoreová známá svým zkoumáním paranormálních jevů a mimotělních zážitků, mezi laickou veřejností se neuchytila, přestože je velmi důležitá jak pro vědu tak pro kritické myšlení. Ukazuje to na jednoduchém příkladu: stojíte na nástupišti, které se postupně zaplňuje lidmi. A najednou přijede vlak. Znamená to, že lidé způsobili příjezd vlaku (A způsobuje B)? Způsobil vlak příchod lidí (B způsobuje A)? Nikoliv, obojí je závislé na jízdním řádu, tedy C způsobilo A i B.

Takový příklad zní sice banálně, protože to přece všichni víme, ale faktem je, že v reálném světě se neustále děje spousta různých událostí, u kterých už zdaleka není tak jasné, co bylo způsobeno čím, přičemž člověk často vyvozuje příčinné souvislosti tam, kde žádné nejsou, nebo je naopak nevidí tam, kde jsou. Lidé mají tendenci vyvozovat, že když událost B nastala po události A, tak A způsobilo B. To se nejčastěji projevuje právě u víry v různé paranormální jevy jako telepatie, astrologie nebo alternativní medicína. „Vzal jsem si homeopatika a dva dny nato jsem se vyléčil z chřipky. Funguje to.“ Můžeme to vidět ale například i u ekonomů, kteří jsou schopni sebevědomě vysvětlit jakýkoli vzestup či pokles cen akcií nebo míry nezaměstnanosti, přestože událostí v reálném světě je tolik a souvislosti mezi nimi natolik složité, že je takřka nemožné určit, že A způsobilo B. To blízce souvisí s dalším tématem:

Náhodnost, pravděpodobnost

„Náhodnost je tak složité pochopit proto, že pracuje proti našemu instinktu hledání vzorců. Říká nám, že někdy žádný vzorec neexistuje. V důsledku toho náhodnost fundamentálně omezuje naši intuici, říká nám, že některé procesy zkrátka nemůžeme plně předpovědět. Je to koncept, který je pro nás obtížné přijmout, i když je to základní součástí fungování vesmíru. Bez porozumění náhodnosti, se zasekneme v perfektně předvídatelném vesmíru, který ale existuje pouze v naší hlavě (…) Navíc náhodné události mohou někdy vypadat jako nenáhodné. I ti nejvíce sofistikovaní vědci mohou mít potíže rozeznat rozdíl mezi skutečným efektem a náhodným výkyvem. Díky náhodnosti může placebo vypadat jako zázračný lék, neškodné sloučeniny vypadat jako smrtelný jed a dokonce mohou vznikat subatomové  částice z ničeho.“

To jsou slova Charlese Seifa, ale v podobném duchu se nesly texty i některých dalších přispěvatelů. Například teoretický fyzik Garrett Lisi, napsal toto:

„My lidé se vypořádáváme otřesně s pravděpodobnostmi. Nejen že to s nimi neumíme, ale zdá se, že jsme přímo naprogramovaní být nekompetentní, navzdory faktu, že se střetáváme každý den s nespočtem situací, které vyžadují přesné pravděpodobností kalkulace, abychom z nich měli prospěch. Tato slepá skvrna v našem kolektivním vědomí – neschopnost vypořádat se s pravděpodobnostmi – se může zdát nepodstatná, ale ve skutečnosti má nedozírné důsledky. Máme strach, kde není na místě a děláme špatná rozhodnutí.“

Podobný názor vyjádřil i Seth Lloyd, profesor z MIT, podle kterého fakt, že člověk neumí vyhodnocovat pravděpodobnosti není způsoben jen (ne)schopností sčítat či odčítat:

„Spíše se lidé mýlí v pravděpodobnostech na hlubší intuitivní úrovni. Přeceňují pravděpodobnost vzácných a šokujících událostí – třeba že se do vaší ložnice v noci vloupe zloděj, zatímco spíte. A naopak podceňují pravděpodobnost častých, ale nenápadných událostí – pomalé narůstání tuku na stěnách arterií nebo další tuna oxidu uhličitého vypuštěná do atmosféry.“

Jeden příklad za všechny. Po teroristických útocích z 11. září 2001 mnoho lidí dostalo strach z létání a začali upřednostňovat raději dopravu automobily. Jenže šance, že se zabijete v autě je mnohem větší než při cestování letadlem. V důsledku toho zemřelo na silnicích v době po útocích podle některých odhadů až o dva tisíce lidí více , což se blíží počtu obětí samotných teroristických útoků.

Jak tato limitace lidského myšlení může přispívat k víře v různé pavědy a paranormální jevy je zřejmé. Běžně lze zaslechnout argumenty typu: „Už se mi dvakrát stalo, že jsem na někoho myslel a ten člověk mi v tu chvíli zavolal. To nemůže být náhoda, to musí být telepatie.“ Opravdu? A kolikrát se to stát může, aby to ještě byla náhoda? Máte to spočítané?

Anebo: „Byl jsem u astrologa a řekl mi spoustu věcí, které nemohl vědět. To nemůže být náhoda, astrologie funguje.“ Opravdu? Když bude astrolog náhodně tipovat vaše charakterové vlastnosti nebo události z vašeho života, jaká je šance, že se aspoň v něčem trefí?

Věříme jenom tomu, čemu chceme

Zajímavým textem serveru edge.org přispěl i psycholog z harvardské univerzity Howard Gardner: „Největší překážkou pro vědecké myšlení je tendence přijímat názory na základě víry nebo ideologie. Většina Američanů zpochybňuje evoluci, protože jde proti jejich náboženskému přesvědčení a přinejmenším značná menšina je skeptická k globálnímu oteplování (…) protože snaha bojovat proti klimatickým změnám by zasahovala do „svobodného trhu.“

Člověk má zkratka tendenci vyhledávat pouze ty informace, které zapadají do jeho světonázoru, zbytek pokud možno ignoruje nebo alespoň zlehčuje, tento jev má i své jméno – Confirmation bias. Přitom podle Gardnera by stačilo, kdyby si lidé položili otázku dle filosofa vědy Karla Poppera: „Co by váš názor vyvrátilo?“ Není zkrátka problém vyhledat si informace, které zapadají do vaší teorie, ale co takhle zkusit aktivně vyhledávat i ty, které by ji mohly vyvrátit? Kupříkladu evoluční teorii potvrzují miliony fosilií, které jsou rozmístěny v přesně těch vrstvách, kde bychom je čekali, je-li evoluce pravdivá. Přitom ale jediný nález například fosilního králika z dob prekambria by mohl celou evoluci zpochybnit. Z vědecké teorie by mělo vyplývat  nejenom to, co bychom ve skutečném světě najít měli, ale taky co bychom najít neměli. Pokud není nic, co by vaši teorii mohlo vyvrátit, pak je vaše pozice založena na víře a ideologii, nikoliv na vědě.

Být kritický k vlastním myšlenkám vyžaduje vůli, protože lidé mají své myšlenky rádi, chovají se k nim jako ke svému majetku. Jak napsal kognitivní vědec  Gary Marcus:

„Překonávat tento mentální nedostatek, známý jako confirmation bias, je celoživotní zápas. Přiznat si, že jim trpíme, je důležitý první krok. Do té míry, do jaké jsme schopni si uvědomovat limitace našich mozků, se můžeme snažit je obejít, kompenzovat naše vrozené tendence k sebepotvrzování a selektivní paměti, tím že se přinutíme zvažovat nejenom data, která potvrzují naši víru, ale také informace, které mohou vést jiné lidi zastávat odlišné názory.“

Věda postupuje kupředu tak rychlým tempem právě díky tomu, že se snaží omezit vliv těchto lidských  tendencí zkreslovat, ukázkou toho jsou například „dvojitě zaslepené, randomizované  studie“ v medicíně, kdy ani vědci, ani pacienti nevědí, kdo dostává skutečný lék a kdo placebo. Tím se předejde tomu, aby experimentátoři ať už vědomě či nevědomě zkreslovali výsledky ve prospěch léku.

Vědecká negramotnost

Jeden z nejzajímavějších příspěvků pochází od Maxe Tegmarka, známého fyzika z MIT, podle kterého nejužitečnější vědecký koncept, který by měli lidé znát, je právě „vědecký koncept.“ Pozastavil se nad tím, že v USA podle průzkumů 39% lidí považuje astrologii za vědu a 40% věří, že lidstvo není starší než 10 000 let. „Kdyby každý rozuměl konceptu „vědecký koncept“, tato procenta by byla na nule. Navíc svět by byl lepším místem, protože lidé s „vědeckým životním stylem“ zakládají svá rozhodnutí na správných informacích a maximalizují tak svoje šance na úspěch. Tím, že racionálně nakupují i volí, posilují také vědecký přístup k rozhodování ve společnostech, organizacích a vládách.“

Co by se dalo dělat, aby se zlepšila „vědecká gramotnost“ veřejnosti? Jedna ze zjevných odpovědí je podle Tegmarka vzdělání. Jenže „školy často připomínají muzea.“

„Vě věku internetu se moje role jako učitele změnila. Už mě není potřeba jako zdroje informací, ty si mí studenti mohou jednoduše stáhnout z internetu sami. Spíš je mou klíčovou úlohou inspirovat vědecký životní styl, zvědavost a touhu dozvědět se více.“ Jenže i v zemích, kde je přístup ke vzdělání slušný, vědecká gramotnost klesá. „Proč? Zjevně proto, že existují mocné síly, které tlačí opačným směrem a dělají to efektivněji. Korporace, které se obávají že lepší porozumění některým vědeckým otázkám by mohlo ublížit jejich ziskům, mají motiv kalit vodu, stejně jako okrajové náboženské skupiny, které se bojí, že zpochybňovat jejich pseudovědecká tvrzení by podlomilo jejich moc.“

Není těžké se dovtípit, koho má Tegmark na mysli. Například obskurní organizace Heartland institute v 90. letech se za peníze od firmy Philip Morris snažila zpochybnit škodlivost pasivního kouření. Dnes tento „think tank“ dezinformuje veřejnost v otázkách globálního oteplování a pořádá pravidelně konference, kde si hrají na vědce a šíří dezinformace. V roce 2009 přednášel na jejich konferenci i Václav Klaus, kterého Heartland institute uvádí na svém seznamu „expertů na globální oteplování.“

Organizace Discovery institute se oproti tomu zaměřuje pro změnu na popírání evoluční teorie. Ačkoliv má pouze pár desítek členů, její vliv je celosvětový. I v Česku vyšla řada knih snažících se zpochybnit evoluci, z nichž některé mají na svědomí právě členové Discovery institute. Tegmark dále píše:

„My máme výhodu lepších argumentů, ale antivědecká koalice má výhodu lepšího financování. Navíc, a to je zoufale ironické, je také více vědecky organizovaná. Když chce společnost změnit veřejné mínění v zájmu zvýšení svých zisků, využívá vědecké a vysoce efektivní marketingové nástroje. Čemu lidí věří dnes? Čemu chceme, aby věřili zítra? Které z jejich obav, nejistot, nadějí a jiných emocí můžeme využít? Jaký je nejefektivnější způsob změnit jejich názor? Naplánovat kampaň. Spustit. Hotovo.“

Podle Tegmarka jsou vědci zoufale naivní, pokud si myslí, že mohou „nějak porazit tuto korporátně-fundamentalistickou koalici používáním zastaralých nevědeckých strategií“ či „recitováním statistik novinářům.“

Když veřejnost bude chápat, jak funguje věda, pomůže to lidstvu nejenom vyrovnat se s očekávanými problémy budoucnosti jako nedostatek potravin či globální oteplování, ale může to lidem pomoct i v jejich každodenním životě. Jak totiž řekl fyzik Richard Feynman: "První zásada (vědy) zní, že nesmíte klamat sami sebe - a sám sebe člověk oklame nejsnáze. "

Autor: Roman Polach | pátek 11.3.2011 10:41 | karma článku: 24,86 | přečteno: 3430x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Svět se totálně zbláznil z koronaviru

Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Obklopují nás tajemné energie?

Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3897x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Člověk, tvor iracionální

Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

Roman Polach

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč se radši nezabiješ, ateisto?

Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Vesmír bez počátku a konce

Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Další trapas klimatických popíračů

Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

Roman Polach

Největší mýty populární psychologie

Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Je Bůh matematik?

Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..