Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je Bůh matematik?

Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

Jak napsal strunový fyzik Brian Greene ve své knize Struktura vesmíru:

"Staletí vědeckého bádání ukázala, že matematika poskytuje mocný a pronikavý jazyk pro analyzování vesmíru. Skutečně, historie moderní vědy je plna příkladů, ve kterých matematika učinila předpovědi, které se zdály být proti intuici a zkušenostem (že vesmír obsahuje černé díry, že ve vesmíru je antihmota, že vzdálené částice mohou být provázané) ale které nakonec byly potvrzeny experimenty a pozorováními.  Tento vývoj událostí hluboce zapůsobil na kulturu teoretických fyziků. Fyzikové zjistili, že matematika, když je použita s patřičnou péčí, je osvědčená cesta k pravdě." (přeloženo mnou z anglického originálu).

Údiv je skutečně na místě. Jak je možné, že jen s pomocí papíru, tužky a rovnic jsme schopni dozvědět se toho tolik o vesmíru? Astrofyzik Mario Livio o tom napsal celou knihu - jmenuje se Je Bůh matematik? Píše v ní:

"Úspěch matematiky ve vysvětlování světa kolem nás, který Wigner nazval "nepochopitelnou účinností matematiky", má vlastně dvě stránky, jednu překvapivější než druhou. Předně zde funguje aspekt, který by se dal označit termínem "aktivní". Když fyzikové bloudí labyrintem přírody, svítí si na cestu matematikou - nástroje, které používají a rozvíjejí, modely, jež tvoří, a vysvětlení, která vyvozují, to všechno je svou povahou matematické. To už samo o sobě vypadá na první pohled jako zázrak. Newton pozoroval padající jablko, Měsíc a příliv s odlivem na plážích. nikoli matematické rovnice. Ze všech těchto přírodních jevů však nějakým způsobem dokázal vytěžit jasné, zhuštěně podané a neuvěřitelně přesné matematické zákony přírody. Když skotský fyzik James Clerk Maxwell (1831 - 1879) rozšířil rámec klasické fyziky tak, aby zahrnovala všechny elektrické a magnetické jevy známé v 60. letech 19. století, uskutečnil to pomocí pouhé čtveřice matematických rovnic. Chvíli se nad tím zamysleme. Výklad celého souboru výsledků experimentů s elektromagnetismem a světlem, jejichž popisy v té době zabíraly celé svazky, se zhustily do čtyř krátkých rovnic. Ještě větší ohromení budí Einsteinova obecná teorie relativity - je to dokonalý příklad mimořádně přesné a vnitřně bezrozporné matematické teorie něčeho tak fundamentálního, jako je struktura prostoru a času.

Záhadná efektivnost matematiky má však také svou "pasivní" stránku a ta je tak překvapivá, že vedle ní význam "aktivního" aspektu pouze bledne. Koncepty a vztahy, které matematici zkoumají pouze z touhy po čistém poznání - zcela bez záměru je jakkoli využít - se o desítky let později vynořují jako nečekaná řešení problémů zakotvených v hmotné skutečnosti. Jak je to možné?"

Mario Livio uvádí jako příklad matematický jazyk zvaný "teorie grup", který byl původně vyvinut jen proto, aby určil řešitelnost algebraických rovnic a později se stal velice užitečný fyzikům, jazykovědcům, inženýrům a dokonce i antropologům k popisu veškerých symetrií, které ve světě existují.

O tomto podivuhodném propojení matematiky a reálného světa pojednává i nový třídilný dokumentární seriál The Code, který momentálně běží na anglické BBC. Seriálem provází matematik Marcus du Sautoy, který je mimochodem nástupcem Richarda Dawkinse na Oxfordu (Professor for the Public Understanding of Science) - po zhlédnutí prvního dílu seriálu musím říct, že to byla ze strany Oxfordu dobrá volba.

Vědci doufají, že pomocí matematiky budou jednou moci popsat celý vesmír a děje v něm pomocí sady jednoduchých rovnic. V současnosti je kandidátem na takovou teorii strunová teorie. Její pravdivost zatím nepotvrzují žádná pozorování ani experimenty, přesto je řada fyziků už dlouhou dobu přesvědčena, že je pravdivá. Protože tak matematicky krásná teorie přece nemůže být mylná. A to navzdory tomu, že strunová teorie předpokládá řadu podivných věcí, jako existenci dalších prostorových dimenzí. Jak napsal fyzik Alex Vilenkin, mnoho vědců používá matematickou krásu jako vodítko pro hledání nových teorií. Rovnice fundamentální teorie přírody by podle něj měly být "překrásně jednoduché a neuvěřitelně hluboké."

Ale čím to tedy je, že se vesmír řídí jazykem matematiky? Docela kontroverzní názor v tomto zastává fyzik z MIT Max Tegmark, nedávno jej vyjádřil v jednom díle seriálu Through the Wormhole (který mimochodem můžu vřele doporučit).

 

Podle Tegmarka je matematika tak užitečná při poznávání vesmíru proto, že samotný vesmír je matematický objekt. Ve výše uvedeném videu mimo jiné tvrdí: "Jediné vlastnosti, které má elektron, je několik čísel. My fyzikové pro ně máme jména jako spin či náboj, ale to jsou jen čísla. Při pohledu zblízka tam doopravdy nic není, až na ty čísla, až na matematiku." Tegmark tvrdí, že pokud je na vesmíru něco nematematického, pak je fyzika odsouzena k neúspěchu - jednou narazí na meze poznání. Ale pokud má pravdu, tvrdí, tak náš pokrok by byl omezen pouze naší představivostí. Mario Livio však nepovažuje Tegmarkovu tezi o vesmíru jako matematickém objektu za přesvědčivou, sám se domnívá, že matematiku zčásti vymýšlíme a zčásti objevujeme. Domnívám se však, že v této problematice ještě zdaleka nepadlo poslední slovo.

Vyplývá ale z toho všeho, že za vznikem vesmíru stojí nějaká vyšší síla? Dokazuje vesmír existenci Boha matematika? Kupodivu většina fyziků se domnívá, že nikoli (viz třeba video 50 Renowned Academics Speaking About God. ) Právě naopak, díky fyzice a matematice dnes přicházíme na to, že vesmír mohl vzniknout spontánně a z ničeho (detailněji jsem o tom psal v článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru). I ono zdánlivé vyladění fyzikálních zákonů tak, aby umožňovaly existenci života, je nejspíš jen náhoda - je možné, že existuje nekonečný počet dalších vesmírů, přičemž každý se řídí úplně jinými zákony. Život tak logicky existuje pouze tam, kde jsou příznivé podmínky pro jeho vznik a existenci a není třeba v tom hledat žádnou velkou záhadu.

 

Autor: Roman Polach | středa 3.8.2011 10:41 | karma článku: 23,85 | přečteno: 3630x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Svět se totálně zbláznil z koronaviru

Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Obklopují nás tajemné energie?

Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3897x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Člověk, tvor iracionální

Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

Roman Polach

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč se radši nezabiješ, ateisto?

Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Vesmír bez počátku a konce

Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Další trapas klimatických popíračů

Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

Roman Polach

Největší mýty populární psychologie

Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Způsobí oteplení o 4 stupně katastrofu?

Mezi českými popírači globálního oteplování patří Luboš Motl ještě k těm poměrně vzdělaným. Jeho obor sice nemá s klimatologii nic společného - je to strunový fyzik - ale alespoň je to vědec, narozdíl od takového Vítězslava Kremlíka nebo Václava Klause. I v jeho případě ale bohužel platí, že mimo svůj obor je každý odborník laikem a tak jeho články k tématu globálního oteplování vynikají kombinací naprosté neznalosti, drzosti, arogance a pocitu, že ví všechno sám nejlíp. Ukázkou je jeho nedávný článek, ve kterém se zabýval důsledky oteplení planety o 4 stupně C.

12.7.2011 v 10:41 | Karma: 19,01 | Přečteno: 2942x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..