Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obklopují nás tajemné energie?

Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

Lidé, kteří tvrdí takové věci, mají něco společné:  Mají zcela zkreslenou představu o tom, co slovo energie vlastně znamená. Z hlediska fyziky má totiž tento pojem jednoznačný význam: energie je schopnost hmotného tělesa konat práci. Tečka. A z toho vyplývá několik velice důležitých věcí. Jak píše autor učebnic fyziky Jan Maršák:  

 „Energie je vždy vlastností hmotných objektů, nikoli nějaký samostatný hmotný objekt. Opomenutí tohoto faktu v literatuře vede často k různým fyzikálně naprosto nesmyslným vyjádřením. Setkáváme se tak s tvrzeními, že hmota se mění na energii, že je ekvivalentní energii, že vesmír je složen z hmoty a energie, (...) apod. Ve všech těchto případech jsou takováto nesmyslná tvrzení založena právě na mylném chápání energie jako nějakého objektu, který může existovat sám o sobě. Mimochodem, tato interpretace se vyskytuje prakticky vždy v pseudovědě a pseudotechnologiích, kde se to různými energiemi, chápanými převážně jako nějaký zvláštní druh záření, obvykle vysílaného či přijímaného pouze k tomu nadaným senzibilním jedincem, přímo hemží.“

 V okamžiku, kdy si uvědomíme, že energie je vždy vlastnost hmoty a nemůže existovat sama o sobě, najednou vidíme, že řada esoterických tvrzení ztrácí smysl. Je snad aura tvořena nějakými částicemi (které nesou určitou energii)? A jestli ano, proč je ještě věda neobjevila, popřípadě proč by měly být mimo dosah vědy?

 Fyzik Victor Stenger ve svém článku „The Breath of God: Identifying Spiritual Energy" píše, že po desetiletích vědeckého badání, pozorování a experimentech tisíců vědců, už dnes můžeme jednoznačně říct, že vesmír obsahuje pouze hmotu a nic víc.  Podle něj ale není dopředu vyloučené, že by vesmír kromě částic a známých fyzikálních sil mohl obsahovat i nějaké další ingredience. Pokud existují, neměl by být problém objevit jejich stopy ve vědeckých experimentech:

Pádný vědecký důkaz porušení zákona zachování energie by byl znamením, že v našem vesmíru působí zatím neznámá forma energie. Představme si například těleso v klidu a zcela izolované od všech známých zdrojů energie. Najednou bychom viděli, že se začalo pohybovat. Takové pozorování by naznačovalo zjevné narušení zákona zachování energie. Pohybující se těleso má kinetickou energii, ale původní energie byla nula.“

Pokud by se podařilo vyloučit všechna přirozená vysvětlení, jako například, že jde o nějaký trik, pak máme na světě důkaz neznámé energie. I kdybychom nemohli tuto energii přímo vidět či detekovat, můžeme její existenci nepřímo odvodit z toho, jak působí na hmotu.  Příkladem je objev částice zvané neutrino. Tato částice je pro nás neviditelná, prochází hmotou jako duch, dokáže dokonce bez problému projít skrze naši planetu. Jak tedy vědci přišli na to, že existuje? Pomocí studia takzvaného beta rozpadu. Zdálo se, že je při něm porušen zákon zachování energie. Jakoby se část energie někde ztrácela. Wolfgang Pauli ale přišel s jiným vysvětlením: chybějící energii unášela neviditelná částice – neutrino. Ta interaguje s běžnou hmotou velice vzácně, proto ani Pauli nevěřil, že se ji někdy podaří přímo detekovat (vsadil na to dokonce  bednu šampaňského). Jenže uplynulo pouhých 25 let a vědcům se přesto podařilo existenci neutrin prokázat. Vědci dnes dokáží měřit energie a hybnost jednotlivých částic s vynikající přesností a kdyby na ně působila jakákoli neznámá síla či energie, mohli by ji detekovat. Jenže nic takového se nestalo, žádná energie čchi ani psychická energii, která by umožňovala ohýbat lžíce sílou vůle, se nikdy nenašla. Není to proto, že by k tomu vědci neměli vhodné prostředky. Je to tím, že nic takového zkrátka neexistuje. Jak píše Stenger:

„Zdá se, že paranormální jevy v přítomnosti zkušených a hlavně skeptických pozorovatelů mizí. Pokud by takové věci zachytily sofistikované přístroje v řádně kontrolovaných experimentech, museli bychom je brát vážně.“

Jenže spousta lidí tvrdí, že umí ohýbat lžíce sílou vůle a léčit nemoci na dálku.  Kde tedy berou vědci jistotu, že někdy v budoucnu nebude prokázáno, že jejich schopnosti jsou skutečné a využívají k nim nějakou neznámou formu energie? Není krátkozraké tvrdit, že něco neexistuje, když věda ještě zdaleka neobjevila všechno a navíc i současné teorie jsou neustále upravovány a nahrazovány jinými? Troufám si tvrdit, že není. Když pomineme fakt, že mnozí skeptici jako James Randi nebo Joe Nickell strávili celý život marným hledáním paranormálních a dalších sporných jevů přímo v terénu, své k tomu má co říct i fyzika. Jak napsal fyzik Sean Carroll z California Institute of Technology:

„Klíčový fakt tady je, že v rámci moderní fundamentální fyziky, nejenom že některé věci zkrátka víme, ale navíc můžeme přesně říct, kde jsou limity našich vědomostí. Jak všichni víme, v biologii, neurovědě, nemluvě o finálních fyzikálních zákonech, je spousta věcí, kterým zatím nerozumíme. Ale je taky spousta věcí, kterým rozumíme. Postačí nám základní vlastnosti kvantové teorie pole, abychom definitivně vyloučili myšlenku, že můžeme ovlivnit na dálku předměty čistě silou vůle. Velké ponaučení  zde je, že věda sice neví všechno, ale to neznamená, že „všechno je možné“. (…) Nemusíme provádět složité dvojitě zaslepené experimenty, abychom se dozvěděli, jestli jasnovidci opravdu mají zvláštní schopnosti. Naše znalosti zákonů fyziky je vylučují. Spekulace o opaku nejsou doménou odvážných vizionářů, nýbrž šarlatánů.“

 Neznamená to, že jsou jen takoví vědci příliš zaslepení vůči existenci dosud neobjevených sil či energií? Vůbec ne. Sami uznávají, že takové síly nejspíš existují, ale jejich působnost se omezuje na úroveň mikrosvěta, která ještě není dostatečně prozkoumaná. Takže v měřítku každodenní zkušenosti nemohou mít žádný vliv. Jinými slovy – žádné ohýbání lžíce myšlenkou, žádná telepatie ani žádná tajemná energetická centra, která používají léčitelé. Jak píše Sean Carroll:

„Mohla by existovat nějaká nová síla, kterou ještě moderní věda neodhalila? Ale jistě! I já jsem přišel s teorií, která takové síly zahrnuje. Fyzikové tuto možnost v žádném případě neodmítají, naopak jsou z ní nadšeni. Ale také berou vážně experimentální limity. A tyto limity jednoznačně ukazují, že jakákoli nová síla musí působit buď jenom na velmi krátké vzdálenosti (méně než milimetr) nebo musí být mnohem slabší než gravitace, což je nesmírně slabá síla.“  

(Pokud máte pocit, že gravitace slabá není, je to proto, že na vás působí naše planeta, obrovská koule o průměru téměř 13 000 kilometrů. Když ale vezmete dva předměty běžné velikosti, třeba cihly, ty jsou k sobě přitahovány jenom velmi slabou sílou.) Jinými slovy, neobjevené síly možná existují, ale na veliké objekty, jako jsme my, nebo lžíce, zkrátka nemohou mít žádný vliv. Sean Carroll tedy uzavírá slovy:

„Kdyby parapsychologové používali metody vědeckého badání, podívali by se, co víme o fyzikálních zákonech, zjistili by, že jejich zamýšlený objekt studia už byl vyloučen, a během třiceti sekund by svoji činnost zase ukončili.“

Podobný názor propaguje ve své knize Knocking on Heaven´s Door asi nejslavnější žena současné teoretické fyziky – Lisa Randall, která působila na univerzitách Princeton, MIT a v současnosti pracuje na Harvardu:

„Jevy, které jsou za hranicemi dosahu naši techniky, podle definice nemají žádné měřitelné důsledky kromě těch, se kterými už počítáme. Lidé si až příliš často pletou to, že vědecké poznatky se vyvíjí, s tím že nemáme vůbec žádné poznatky a pletou si situaci, kdy objevujeme nové fyzikální zákony s tím, že neplatí žádná spolehlivá pravidla. Pochybovači tvrdí, že bez ohledu na vědecké důkazy, vždycky může někde v něčem být háček nebo skulina. Možná by lidé přece jenom mohli vstát z mrtvých, nebo přinejmenším cestovat strojem času do středověku nebo do Středozemě. Tito  pochybovači prostě nevěří tvrzením vědy, že něco je jednou provždy nemožné. Nicméně, i přes to, že je moudré mít  otevřenou mysl a uznávat, že přijdou nové objevy,  je v této logice skryt hluboký omyl. (…) ...i když budou existovat vždy neprozkoumané vzdálenosti nebo  rozsahy energií, kde by mohly platit jiné fyzikální zákony, současně ale známe zákony fyziky v běžných lidských rozměrech velmi dobře. Měli jsme dostatek příležitostí otestovat tyto zákony v průběhu staletí.“

 Možná vás napadne: Ale nevyvrátili už vědci mnohokrát své vlastní teorie? Nevyvrátila Einsteinova relativita Newtonovou teorii? A nepostavila snad kvantová teorie naše chápání světa na hlavu? Nikoliv, každá z těchto teorií má svoje pole působnosti.  Pokud necestujete rychlostí bližící se rychlosti světla, můžete klidně vynechat efekty teorie relativity (protože jejich vliv je zanedbatelný). A pokud nejste menší, než je rozměr atomu, můžete klidně ignorovat i poznatky kvantové teorie. Při běžných rychlostech, vzdálenostech a rozměrech můžete klidně vynechat i jakékoli další fyzikální teorie, které budou v budoucnu objeveny. Příkladem může být strunová teorie, na které pracuje i zmíněná Lisa Randall. Tato teorie mimo jiné předpokládá existenci dalších prostorových dimenzí. Jejich existenci zatím nikdo neprokázal, ale i kdyby existovaly, nemohou mít na nás žádný vliv. Musí být příliš malé, aby se projevovaly jakýmkoli viditelným či měřitelným způsobem.

 Je dobré si uvědomit, že na detailních znalostech chování hmoty jsou postaveny všechny naše moderní technologie od mobilních telefonů, počítačů až po jaderné elektrárny nebo tomografy. Pokud tedy vědci odmítají veškeré „nadpřirozeno“, není to proto, že by byli předpojatí, ale proto, že ani po stovkách let vědeckého bádání nenašli ve vesmíru nic, co by naznačovalo jeho existenci. Zato našli spoustu důkazů o tom, že člověk je tvor iracionální a má sklony k magickému myšlení bez ohledu na důkazy.

 

Zdroje:

Jan Maršák - Hmota, energie a hmotnost Sean Caroll - Telekinesis and Quantum Field Theory Victor Stenger - The Breath of God: Identifying Spiritual Energy Lisa Randall - Knocking on Heaven's Door: How Physics and Scientific Thinking Illuminate the Universe and the Modern World

Autor: Roman Polach | pondělí 8.4.2013 14:10 | karma článku: 24,31 | přečteno: 3897x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Svět se totálně zbláznil z koronaviru

Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Člověk, tvor iracionální

Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

Roman Polach

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč se radši nezabiješ, ateisto?

Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Vesmír bez počátku a konce

Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Další trapas klimatických popíračů

Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

Roman Polach

Největší mýty populární psychologie

Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Je Bůh matematik?

Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Způsobí oteplení o 4 stupně katastrofu?

Mezi českými popírači globálního oteplování patří Luboš Motl ještě k těm poměrně vzdělaným. Jeho obor sice nemá s klimatologii nic společného - je to strunový fyzik - ale alespoň je to vědec, narozdíl od takového Vítězslava Kremlíka nebo Václava Klause. I v jeho případě ale bohužel platí, že mimo svůj obor je každý odborník laikem a tak jeho články k tématu globálního oteplování vynikají kombinací naprosté neznalosti, drzosti, arogance a pocitu, že ví všechno sám nejlíp. Ukázkou je jeho nedávný článek, ve kterém se zabýval důsledky oteplení planety o 4 stupně C.

12.7.2011 v 10:41 | Karma: 19,01 | Přečteno: 2942x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..