Co je přírodní, to je zdravé. Opravdu?

23. 03. 2010 10:40:12
Herbální medicína může napáchat víc škody než úžitku, tvrdí pro někoho možná překvapivá studie v americkém časopise Journal of Forensic Sciences.

"Mezi veřejností je rozšířené mylné přesvědčení, že rostlinné přípravky jsou bezpečnější, než uměle vyrobené léky. Ve skutečnosti ale rostliny mohou obsahovat potencionálně smrtící koncetrace arsenu, rtuti a olova," říká autor studie, profesor Byard. "Tyto látky mohou způsobit vážná onemocnění, zhoršit již existující zdravotní problémy nebo způsobit smrt, obzvláště jsou-li užívany ve velkém množství nebo podávany injekčně."

Kupříkladu v USA analýza 251 asijských rostlinných produktů našla v 36 případech arsen, rtuť v 35 a olovo v 24 produktech. V některých zdokumentovaných případech vedlo užívání rostlinných produktu skutečně k otravě.

Rostlinné produkty mohou navíc vyvolávat nežadoucí interakce s léky tradiční medicíny a pokud jsou užívány před operačním zákrokem, mohou způsobit závažné komplikace, například zvýšenou krvácivost. Do rostlinných léků navíc bývají občas přimíchany tradiční léky, aby se posílila jejich účinnost. To může také způsobit zdravotní problémy. V dnešní době, kdy u věřejnosti převažuje modní názor, že vše přírodní je zdravé, se o zdravotních rizicích bylinných léků příliš nemluví. V Česku například na tento problém jako jeden z mála veřejně upozoroval už před léty klub skeptiků Sysifos, viz článek Nástrahy samoléčby bylinnými přípravky nebo heslo Fytoterapie v jejich skeptickém slovníku. Klub Sysifos vnímá mnoho lidí jako jakýsi spolek podivínských vědců, přesto se již mnohokrát ukázalo, že mají pravdu. Kupříkladu Sysifos mnoho let brojí proti homeopatii, kterou doporučuje a předepisuje i mnoho lékařů. Loni se proti homeopatii konečně veřejně ohradila i Světová zdravotnická organizace, která varovala, že homeopatika jsou zcela neúčinná při léčbě závažných nemocí a jejich propagace v rozvojových zemích přímo ohrožuje lidské životy. Onkolog Pavel Klener tehdy v článku pro Idnes uvedl, že pokusy o léčbu rakoviny homeopatiky připravily i v Česku již mnoho lidí o život: "Celkem jich bylo asi třicet. Kdyby se alespoň léčili dál u nás a brali homeopatika jako doplněk, který je může posílit v léčbě. Jenomže oni za sebou zabouchli dveře a k nám se vrátili v beznadějném stavu už jen umřít."

K závěru, že homeopatie je pouhé placebo a mělo by přestát být podporované státem, došla před pár dny i sněmovní komise pro vědu anglické dolní komory parlamentu a vyzývá k tomu i ostatní státy EU. Tamní obdoba českého ústavu pro kontrolu léčiv MHRA uznává homeopatii díky existenci "významné homeopatické tradice." Předseda dotyčné sněmovní komise Phil Willis na tento argument odpověděl: "Čarodějnictví je také tradiční , znamená to snad, že by jej MHRA měla schvalovat taky?"

Za zmínku stojí, že klub Sysifos měl pravdu i v případě "poltergeista" ve Strašicích.

Ukazuje se tedy, že nejen v medicíně se vyplatí skeptický přístup a potřeba mít vše podložené pádnými důkazy a fakty. Kupříkladu odpůrci vakcín zvláště v USA rozpoutali kampaň, ve které tvrdí, že očkovací látky obsahují rtuť, což prý způsobuje závažné zdravotní problémy, včetně autismu. Tito lidé už si ale nezjistili, že srovnatelné množství rtuti je i v běžných potravinách, například v rybách. Odmítají tedy v podstatě neškodnou vakcínu a vystavují tak sebe i ostatní riziku závažného onemocnění.

Tvrzení, že vše co je přírodní, je zdravé, se stalo jedním z moderních mýtů, které se rozšířily mezi lidmi a jen tak asi nezmizí.

Autor: Roman Polach | úterý 23.3.2010 10:40 | karma článku: 33.75 | přečteno: 7445x

Další články blogera

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1398 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Miroslav Dekař

Ratíškovické vystěhovalectví do Ameriky – firma Baťa a její vliv na život obce

„A u firmy Endicott and Johnson, kde pracovalo mnoho Slovanů, Slováků a Poláků jsem viděl šest set domků pro dělníky, každý měl sedm nebo osm pokojů, zahrádku, koupelnu, vodovod, elektrické osvětlení a parní topení...

25.6.2019 v 21:14 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 125 | Diskuse

Lukáš Burget

Soros a jeho kamarádi miliardáři volají: Zdaňte nás více!

Nevěříte? Černé na bílém o tom úžasném nápadu píšou dnešní noviny. A třeba je možné k tomu ještě něco připsat.

25.6.2019 v 16:00 | Karma článku: 23.75 | Přečteno: 418 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Syndrom zpovykaného Pražáka

Fascinují mne neustále se rozšiřující diagnózy. Je to asi nějaký pokrok. Připouštím, že znalosti se zvýšily, a že příčina může být v nemoci, tedy diagnóze.

25.6.2019 v 15:55 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 552 | Diskuse

Olga Pavlíková

Jsem bezvýznamná občanka, nebohatá, bez názoru a volím pana Babiše

Vzpomínám se slzou v oku na bohatýrské časy, které nějací nepřející šťouralové označili za časy šmejdů.

25.6.2019 v 15:11 | Karma článku: 27.74 | Přečteno: 1512 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Někdy lítají pečení holubi…

Na sportku a losy se nedá spolehnout, tam mi pšenka nekvete. Ovšem někdy se stačí koukat pod nohy. Nebo na televizi.

25.6.2019 v 10:20 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 365 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4153

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz