Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte

26. 08. 2010 9:41:14
Nepřišlo vám někdy divné, že v podstatě v každém městě, skoro v každé vesnici, všude po světě, stojí pompézní budovy určené k telepatické komunikaci s imaginárním kamarádem na nebesích? Celá naše civlizace je tak zakořeněná v křesťanské kultuře, že většina lidí bere existenci kostelů jako samozřejmost a nad stovkami lidí, kteří se tam modlí, se nepozastavují ani ateisté. Na internetu se lze dozvědět, že existují iniciativy jako World Prayer Network, které se snaží shromaždit co nejvíce lidí, kteří by se v určitou dobu modlili za určitou věc, třeba za uzdravení nemocných.

Podle mnoha studií je účinnost modliteb za uzdravení nulová . Zkrátka, jestli se vy nebo někdo jiný za vás modlí, nemá žádný vliv na to, jestli se uzdravíte nebo ne. Na víru věřících však mají takové studie pramalý vliv. Většinou odpověďí něco ve stylu: "Bůh se nenechá zavřít do zkumavky". Co to ale znamená? Že Bůh nechá věřící zapojené do takové studie raději zemřít, než aby náhodou nezanechal důkaz své existence? Říká se, že iracionální víru nemůžete vyvrátit racionálními argumenty.

Různé historky o zázračných uzdraveních lze zaslechnout celkem často, ale například lékaře Jiřího Heřta z klubu skeptiků Sysifos nechávají chladným. Podle něj bychom se měli ptát:

"Je pravda to, co tvrdí pacient? Byl skutečně nemocen? Měl skutečně tu nemoc, kterou udává? Jak byl ve skutečnosti léčen? A je už skutečně vyléčen? Na všechny takové otázky by dala odpověď jen podrobná analýza na základě veškeré zdravotnické dokumentace, event. i nové objektivní vyšetření pacienta. Musíme si také uvědomit, že průběh nemoci není vždy standardní, často probíhá nemoc atypicky a lékař může být překvapen neočekávaným rychlým vyléčením právě tak jako jindy naopak nečekaným zhoršením nemoc. Člověk není stroj a nemoc je složitým dějem, na kterém se podílí tělo i psychika pacienta, původce nemoci i náhoda. S nezvyklými případy se během své praxe setkává lékař často. A jednou, dvakrát v životě se setká i takovými případem vyléčení, který vypadá jako zázračný." citováno z článku Zázraky nebo jen léčba vírou? - Leoš Kyša

I Jíří Heřt se dle svých slov setkal s neobvyklými případy uzdravení a to i přesto, že se za dotyčného pacienta nikdo nemodlil.

Někdo by mohl říct: Co je vám do toho, modlitba člověku možná nepomáhá, ale ani neškodí, tak ať si každý věří, čemu chce. Jenže to není tak úplně pravda. Co se může stát, když berete víru příliš vážně, si můžeme ukázat na dvou příkladech, kterým se dostalo velké mediální pozornosti.

První je případ jedenáctileté Madeline Neumannové , kterou nechali jeji rodiče zemřít na cukrovku. Místo, aby ji odvezli do nemocnice, kde by ji mohli relativně snadno pomoci, spoléhali se na modlitby. "Kdybych se v okamžiku krize obrátil na kohokoli jiného než na Pána, neupřednostňoval bych Boha,“vysvětloval otec tehdy svou logiku. Jak uvedl server CBS News, Madeline v posledních dnech nemohla mluvit, ani chodit a dokonce upadla do komatu, rodiče však do poslední chvíli spoléhali na víru.

madeline-kara-neumann.jpg

Madeline Neumanová - obět léčby vírou

Jiný otřesný případ se nedávno stal v Oregonu. Alayna Wylandová měla tu smůlu, že se narodila v rodině fanatických křesťanů. Při narození měla nad okem malé znamínko, z toho však časem vyrostl ohromný nádor. Církev, ke které patřili její rodiče, však místo lékařů upřednosťnuje "pomázaní olejem, vkládání rukou, modlitby a půst." Do celé věci se naštěstí vložil soud a dítě bylo rodičům odebráno, bohužel již ale bylo ve stavu, jaký vidíte na obrázku níže.

alayna1jpg-7e5bb9ccc2d6b094_large.jpg

Alayna Wylandová - obět léčby vírou

Jedná se sice o ojedinělé excesy, nicméně podle knihy When Prayer Fails, se ví minimálně o několika stovkách případů dětí, které zemřely po neuspěšné "léčbě vírou".

Přesto možná někdo řekne, že se jedná o nějaké "bláznivé sektářské fanatiky" a že se to "normálních" věřících netýká. Tito lidé prostě křesťanství špatně pochopili.

Co to ale znamená špatně pochopit křesťanství? Která z těch tisíců existujících církví má patent na správný výklad Bible? V tomto "písmu svatém" najdete spoustu zázračných uzdravení. Navíc když se podíváme například do Matoušova evangelia (Mat 21, 21-22) dočteme se následující:

Ježíš jim odpověděl: „Amen, pravím vám, budete-li mít víru a nebudete pochybovat, učiníte nejen to, co se stalo s fíkovníkem; ale i kdybyste této hoře řekli: ‚Zdvihni se a vrhni se do moře‘ – stane se to. A věříte-li, dostanete všecko, oč budete v modlitbě prosit.“

Lze vytýkat věřícímu člověku, když bere své "Slovo Boží" vážně? Problém zkrátka není ve špatném pochopení Bible, ale v tom, že Bible samotná je sbírka pověrčivých nesmyslů. Křesťanství vede k iracionalitě a zakonzervová pověry staré 2000 let a podle mého názoru je na čase, aby skončilo na smetišti dějin.

Autor: Roman Polach | čtvrtek 26.8.2010 9:41 | karma článku: 25.01 | přečteno: 3826x

Další články blogera

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 1493 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Bacík

Být či nebýt šťastný?

To je to, oč tu běží? Kde je zakopaný pes v této otázce? Je štěstí jen muška zlatá? A přemýšleli jste, jak ji chytit?

22.9.2019 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Marek Trizuljak

Byla jednou jedna ''překrásná'' vojenská přehlídka

A právě dnes, 22. září 2019, je té "nebesky krásné" vojenské přehlídky osmdesáté výročí. Není nad příkladné bratrství ve zbrani.

22.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 754 | Diskuse

Jan Dvořák

Spasí nás klimatické pátky s Grétami? Nebo už je pozdě?

Ve vyspělých zemích se v pátek konaly manifestace za lepší ochranu klimatu. Do ulic už nevyšli pouze školáci a studenti, jako před létem, ale i senioři a zaměstnanci.

22.9.2019 v 9:05 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 296 | Diskuse

Tomáš Flaška

Eurosvazáci, udavačství, cenzura

To jsou běžné pojmy, které ve svých textech nejvíce používají zastánci té jediné správné východní pravdy. Cokoliv, co s tou jejich pravdou nesouzní, je jen indoktrinace z Bruselu.

22.9.2019 v 6:50 | Karma článku: 32.97 | Přečteno: 2786 |

Irena Aghová

O čem je také vzdělanost.

Vzdělanost je také cesta k porozumění událostem, které probíhají v našich každodenních situacích a ve schopnosti rozlišování u každého člověka, co je dobře a co špatně. To je důležitá otázka od nepaměti.

21.9.2019 v 17:00 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 266 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4168

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz