Roman Polach

NASA: Červenec 2010 - takhle vypadá globální oteplování

16. 08. 2010 9:40:46
Americka NASA zveřejnila ve čtvrtek pravidelná měsíční data o stavu klimatu ve světě, uvedla je tentokrát názvem "Červenec 2010 - takhle vypadá globální oteplování." Vyplývá z nich, že letošní rok je zatím (tedy počítano od ledna do července) nejteplejším obdobím v historii měření. Rekordně vysoká byla globální teplota i celých posledních 12 měsíců.

Krásně je to vidět na obrázku níže, který zobrazuje 12-ti měsíční "klouzavý" průměr globálních teplot:

figure2-July2010.gif

zdroj: NASA GISS

Až vám tedy zase bude kolega bloger Kremlík tvrdit, že se už 10 let neotepluje, ukažte mu tento graf. (Já vím, Kremlík NASA neuznává, jsou to alarmisti.)

figure1.gif

Na této mapě vidíme, kde bylo v červenci tepleji a kde naopak chladněji ve srovnání s průměrem let 1951-1980. Jasně patrné jsou teplotní extrémy nad Ruskem. Zdroj: NASA GISS

Podle zprávy NASA "je pravděpodobné, ačkoliv ne jisté", že rok 2010 překoná teplotní rekord z roku 2005 (o čemž jsem psal na tomto blogu již někdy v lednu) . Zároveň máme očekávat, že úmorných veder, lesních požárů a záplav bude čím dál více a události posledního měsíce jsou jenom slabým odvarem věcí příštích.

Ve stejném duchu se nese i čerstvá zpráva Světové meteorologické organizace. Stojí za to si z ní citovat:

"Ve světě právě probíhá několik různých extrémních meteorogických jevů , které mají za následek bezprecedentní ztráty na životech a majetku. Jedná se o rekordní vlnu veder a lesních požárů v Ruské federaci, monzunové záplavy v Pákistánu, deštěm vyvolané sesuvy půdy v Číně a odtržení obrovského kusu ledu z Gronského ledovce. Tyto události by měly být přidány k rozsáhlému seznamu ostatních extremních klimatických jevů jako jsou sucha a požáry v Austrálii, rekordní teploty na východě Spojených statů a další události, které proběhly dříve tento rok."

Světová meteorologická organizace dále trefně poznamenává, že aktuální události jsou ve shodě s tím, co říkála už před léty zpráva IPCC. Podle té se s postupujícím globálním oteplování můžeme těšit na stále častější extrémní vedra i záplavy a to už při relativně malých změnách globálních průměrných teplot.

Je třeba také brát v úvahu, že teploty porostou ještě desítky let po tom, co lidstvo přestane vypouštět CO2. (V případě že nepřestane, budou růst ještě více.) Nedávno také vyšlo několik studií, které zkoumaly možné způsoby, jak zastavit globální oteplování uměle, tedy pomoci takzvaného "geoengineeringu". Jedním ze způsobů je vypouštět v masivním měřítku SO2, tedy oxid siřičitý. Problém je, že ačkoliv by tento plyn mohl teoreticky planetu ochladit, nebylo by to všude stejně. Mohlo by se stát, že zatímco někde se ochladí, jinde bude naopak horko a sucho. Proti tomu budou suchem postižené země samozřejmě protestovat. Je jasné, že když se země světa nedokáží domluvit ani na omezování emisí, těžko se dohodnou na takovém násilném zásahu do klimatu planety s nejistým výsledkem.

Zkrátka globálního oteplování se jen tak nezbavíme, bude s náma celý život i život příští generace. Alespoň se nemusím bát, že bych v příštích 50 letech neměl o čem psát :-)

Update: Svou měsíční zprávu o stavu klimatu vydala i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), která dělá svou vlastní teplotní analýzu. I podle ní je zatím nejteplejší rok v historii měření. Podle satelitních měření teplot, které mají v oblibě popírači jako Kremlík (protože obvykle ukazují o něco nižší teploty), je zatím druhý nejteplejší rok a to jak podle RSS tak podle UAH.

Autor: Roman Polach | karma: 16.76 | přečteno: 3299 ×
Poslední články autora