Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

28. 01. 2012 15:31:51
Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

V tiskové zprávě se například píše: "Teorie Dr. Andrulise sjednocuje kvantovou a nebeskou mechaniku. Jeho neortodoxní řešení (...) je jednoduché, nematematické a ověřitelné experimentem a zkušeností." Podle něj základním stavebním kamenem vesmíru je entita s názvem "gyre" (což by se dalo přeložit jako "vír"). Z jeho teorie prý vyplývá existence osmi přírodních zákonů, jeden z nich například tvrdí, že "atomy v lidském těle a sluneční soustavy ve vesmíru se pohybují a chovájí naprosto stejným způsobem." Už to samo o sobě vypovídá o primitivních představách Erika Andrulise o fyzice, který si zřejmě představuje, že elementární částice v atomu obíhají jádro jako planety sluneční soustavy. Přišernosti ale v tiskové zprávě pokračují, teorie prý podporuje Lovelockovu hypotézu Gaia a dává "čerstvou perespektivu" na otázku, kterou současné teorie neumějí vysvětlit a to, proč vzniknul život zrovna do téhle podoby a ne do nějaké jiné.

Samotný text studie v časopise Life má 105 stránek a při jejich čtení člověka napadne, jestli je to opravdu myšleno vážně nebo je to jen nějaký vtip. Pro představu uvádím několik citací v původním znění:

"All natural gyres harbor two countervailing forces: attraction and repulsion. Paradoxically, the gyre
singularity both attracts and repels energy and matter and thus is “attractorepulsive.” These unified yet contradictorily dual (diune) forces exert paradoxical effects. For example, individually, the attractive and repulsive forces can elicit both aggregation and dis-aggregation of energy and matter; these creative and destructive (“creatodestructive”) effects are relative to the singularity. Moreover, a gyre can undergo expansion or contraction (“expansocontractive”) as a consequence of energy and matter influx or efflux. Taken together, these countervailing forces make for a matrix of diune or multiple phenomena (e.g., “attractocontractive,” “repulsocreative,” “expansodestructive,” and so on)."

"Death is a consequence of gravitational collapse of the cellulogyre into its singularity (genon) due to unobstructed attractive force exerted by, on, and within all subsumed gyrosystems. "

"The gyre models the living universe perfectly. I have been unable to find one system, particle, event, or process—at any point or stage leading up to or during the origin of life—that does not consent to modeling onto the gyre form. In other words, there is no “before” or “after” the gyre in a spacetime sense; the gyre is evolutionarily and existentially omnipresent. This theory proves that the gyre is the long-sought invisible and inevitable metaphysical element of the universe, fulfilling a philosophical goal that dates to ancient Greece"

Studie už si povšiml například biolog PZ Myers, podle kterého se musí jednat buď o vtip nebo "je tenhle člověk vážně psychicky nemocný." Nedovede si vysvětlit, jak vůbec mohl tento článek projít recenzním řízením a být vydán ve vědeckém časopise, ani jak k němu mohla respektovaná univerzita vydat tiskovou zprávu a také jak je možné, že tuto zprávu nekriticky převzaly servery jako physorg.com nebo sciencedaily.

O studii už informoval i server Improbable Research, který uděluje ceny Ig Nobel, pravidelně jim prý chodí zprávy o lidech, kteří umí vysvětlit všechno. Erik Andrulis je tak jen jedním z mnoha. Jenže časy amaterských vědců, kdy stačilo být samoukem a naučit se veškeré aktuální poznání vědy za pár týdnů už jsou pryč. Pokud se někdo domnívá, že vymyslí "teorii všeho" na základě přečtení několika populárně vědeckých knih, pak se tomu lze jen soucitně pousmát. Mnoho skvělých a zajímavých myšlenek a teorií už padlo, když byly konfrontovány s realitou - tedy s experimenty a pozorováním. A pokud o těchto experimentech a pozorováních, které už byly provedeny, ani nevíte, pak vaše teorie s velkou pravděpodobností bude zcela odtržená od reality.

Mimochodem jeden z pravidelných diskutujících pod mými články - pod přezdívkou Dolch, mě upozornil na to, že vyřešil problém temné energie, s kterým si vědci už řadu let lámou hlavu. Jen se mu to bohužel zatím nepodařilo vydat v žádném vědeckém časopise a vědci jeho článek ignorují. Inu, nejsem fyzik, tak se nebudu pouštět do rozboru jeho poměrně technicky vypadajícího článku. Ale kdybych si měl vsadit, vsadil bych si, že letošní soutěž o ceny Ig Nobel bude pěkně napínavá.

Pozn:
Studii se věnuje i John Timmer ze serveru Arstechnica.com v zajímavém článku - How the craziest f#@!ing "theory of everything" got published and promoted

Autor: Roman Polach | sobota 28.1.2012 15:31 | karma článku: 15.73 | přečteno: 2736x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 78 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice trochu chybí.... fyzika, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 482 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč jsou stopy v mokrém písku nakrátko suché?

Když se procházíte po mokrém písku, můžete si všimnout zajímavého jevu. Písek, na kterém právě stojíte, se zdá být světlejší a sušší než zbytek pláže. Je to trik nebo optický klam? (délka blogu 5 min.)

16.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 478 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč vlastně fungují – přesýpací hodiny?

Co mají přesýpací hodiny společného s klenbou kostela – a proč vlastně fungují tak, jak fungují? (blog je dnes kratší, ca. 2 min.)

12.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 833 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii–7. Haeckelov „zločin“ alebo: Škandalózna nevedomosť či „farizejstvo“?

Keď mal Darwin problém a jeho teória sa ocitla v úzkych kvôli objavom v paleontológii a s tým súvisiacou myšlienkou homológií, domnieval sa, že najlepšie podporia jeho teóriu údajné dôkazy z vtedajších poznatkov embryológie.

9.10.2017 v 17:50 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 151 |


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.