Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

28. 01. 2012 15:31:51
Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

V tiskové zprávě se například píše: "Teorie Dr. Andrulise sjednocuje kvantovou a nebeskou mechaniku. Jeho neortodoxní řešení (...) je jednoduché, nematematické a ověřitelné experimentem a zkušeností." Podle něj základním stavebním kamenem vesmíru je entita s názvem "gyre" (což by se dalo přeložit jako "vír"). Z jeho teorie prý vyplývá existence osmi přírodních zákonů, jeden z nich například tvrdí, že "atomy v lidském těle a sluneční soustavy ve vesmíru se pohybují a chovájí naprosto stejným způsobem." Už to samo o sobě vypovídá o primitivních představách Erika Andrulise o fyzice, který si zřejmě představuje, že elementární částice v atomu obíhají jádro jako planety sluneční soustavy. Přišernosti ale v tiskové zprávě pokračují, teorie prý podporuje Lovelockovu hypotézu Gaia a dává "čerstvou perespektivu" na otázku, kterou současné teorie neumějí vysvětlit a to, proč vzniknul život zrovna do téhle podoby a ne do nějaké jiné.

Samotný text studie v časopise Life má 105 stránek a při jejich čtení člověka napadne, jestli je to opravdu myšleno vážně nebo je to jen nějaký vtip. Pro představu uvádím několik citací v původním znění:

"All natural gyres harbor two countervailing forces: attraction and repulsion. Paradoxically, the gyre
singularity both attracts and repels energy and matter and thus is “attractorepulsive.” These unified yet contradictorily dual (diune) forces exert paradoxical effects. For example, individually, the attractive and repulsive forces can elicit both aggregation and dis-aggregation of energy and matter; these creative and destructive (“creatodestructive”) effects are relative to the singularity. Moreover, a gyre can undergo expansion or contraction (“expansocontractive”) as a consequence of energy and matter influx or efflux. Taken together, these countervailing forces make for a matrix of diune or multiple phenomena (e.g., “attractocontractive,” “repulsocreative,” “expansodestructive,” and so on)."

"Death is a consequence of gravitational collapse of the cellulogyre into its singularity (genon) due to unobstructed attractive force exerted by, on, and within all subsumed gyrosystems. "

"The gyre models the living universe perfectly. I have been unable to find one system, particle, event, or process—at any point or stage leading up to or during the origin of life—that does not consent to modeling onto the gyre form. In other words, there is no “before” or “after” the gyre in a spacetime sense; the gyre is evolutionarily and existentially omnipresent. This theory proves that the gyre is the long-sought invisible and inevitable metaphysical element of the universe, fulfilling a philosophical goal that dates to ancient Greece"

Studie už si povšiml například biolog PZ Myers, podle kterého se musí jednat buď o vtip nebo "je tenhle člověk vážně psychicky nemocný." Nedovede si vysvětlit, jak vůbec mohl tento článek projít recenzním řízením a být vydán ve vědeckém časopise, ani jak k němu mohla respektovaná univerzita vydat tiskovou zprávu a také jak je možné, že tuto zprávu nekriticky převzaly servery jako physorg.com nebo sciencedaily.

O studii už informoval i server Improbable Research, který uděluje ceny Ig Nobel, pravidelně jim prý chodí zprávy o lidech, kteří umí vysvětlit všechno. Erik Andrulis je tak jen jedním z mnoha. Jenže časy amaterských vědců, kdy stačilo být samoukem a naučit se veškeré aktuální poznání vědy za pár týdnů už jsou pryč. Pokud se někdo domnívá, že vymyslí "teorii všeho" na základě přečtení několika populárně vědeckých knih, pak se tomu lze jen soucitně pousmát. Mnoho skvělých a zajímavých myšlenek a teorií už padlo, když byly konfrontovány s realitou - tedy s experimenty a pozorováním. A pokud o těchto experimentech a pozorováních, které už byly provedeny, ani nevíte, pak vaše teorie s velkou pravděpodobností bude zcela odtržená od reality.

Mimochodem jeden z pravidelných diskutujících pod mými články - pod přezdívkou Dolch, mě upozornil na to, že vyřešil problém temné energie, s kterým si vědci už řadu let lámou hlavu. Jen se mu to bohužel zatím nepodařilo vydat v žádném vědeckém časopise a vědci jeho článek ignorují. Inu, nejsem fyzik, tak se nebudu pouštět do rozboru jeho poměrně technicky vypadajícího článku. Ale kdybych si měl vsadit, vsadil bych si, že letošní soutěž o ceny Ig Nobel bude pěkně napínavá.

Pozn:
Studii se věnuje i John Timmer ze serveru Arstechnica.com v zajímavém článku - How the craziest f#@!ing "theory of everything" got published and promoted

Autor: Roman Polach | sobota 28.1.2012 15:31 | karma článku: 16.74 | přečteno: 2803x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.76 | Přečteno: 3822 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1710 | Diskuse

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1184 | Diskuse

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1723 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Asteroid se třemi měsíci - Elektra

Asteroidy jsou pozůstatky stavebních kamenů, z nichž se v raných fázích naší sluneční soustavy formovaly planety podobné Zemi. Jejich studium je pro vědce vlastně výletem do dávné minulosti. (délk

3.10.2022 v 8:00 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 177 | Diskuse

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 448 |

Dana Tenzler

Nejrychlejší asteroid Sluneční soustavy

Je nejrychlejším (lidmi k dnešnímu dni objeveným) asteroidem. Je rychlejší než Země, protože je blíže Slunci. Jak vypadá a odkud pochází? (délka blogu ca.3 min.)

29.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 19.21 | Přečteno: 263 | Diskuse

Dana Tenzler

Dnes v noci dojde ke srážce s asteroidem - mise DART

S asteroidem se samozřejmě nesrazí Země, ale malá sonda, kterou vyslala do vesmíru NASA. Jednoho vzdáleného dne ovšem tato mise umožní lidem na Zemi, aby srážce s asteroidem pře

26.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 375 | Diskuse

Martin Tuma

Jak funguje relativita

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

25.9.2022 v 14:30 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 245 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4395

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz