Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

8. 02. 2012 17:01:26
A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

Jeho nejoblíbenější písničkou ale je, že za oteplování (to, které podle něj neexistuje) může Slunce.

Ve svém posledním článku toto tvrzení opírá o studii (respektive dopis časopisu Nature) M. Lockwooda z roku 1999. Proč právě 13 let stará studie, nejsou k dispozici nějaké novější? Samozřejmě, že jsou, dokonce jsou desítky takových studií. Jenže drtivá většina z nich dospěla k závěru, že za současné oteplování Slunce nemůže, což se Kremlíkovi nehodí a tak o tom taktně pomlčel.

Ba co víc. To, že na současné globální oteplování má Slunce jen minimální vliv, tvrdí i samotný M. Lockwood, stačí se podívat na jeho novější práce, například jeho článek z roku 2010 v časopise Proceedings of the Royal Society, ve kterém mimo jiné píše, že internet se stal zdrojem nepodložených pseudovědeckých nesmyslů. Ano, a to ještě určitě ani nečetl Kremlíkův blog. Podstatná je ale tato pasáž z Lockwoodova článku:

(Studie) Lockwood & Frohlich (2007) ukázala, že dlouhodobé změny sluneční aktivity, které byly postulovány jako hnací mechanismus klimatických změn, působily od roku 1987 v opačném směru, než jaký je třeba, aby vysvětlil či jen přispěl k vysvětlení pozorovaného nárustu v průměrné teplotě zemského povrchu. Od té doby solární trendy, naznačené těmito autory, pokračují."

Jinými slovy sluneční aktivita klesala, zatímco teplota stoupala. Tvrzení, že sluneční aktivita by mohla vysvětlit současné globální oteplování, nebere podle něj už dnes téměř žádný vědec vážně, uvádím pro jistotu citaci v původním znění:

"...the popular idea (at least on the Internet and in some parts of the media) that solar changes are some kind of alternative to GHG (GHG = greenhouse gases = skleníkové plyny, pozn. autora blogu) forcing in explaining the rise in surface temperatures has no credibility with almost all climate scientists."

A tak to máme vždycky. Kremlík si vytáhne nějaký pěkně vypadající graf a zcela ignoruje všechno ostatní, co se do jeho popíračského světonázoru nehodí. Vůbec mu přitom nevadí argumentovat vědci, kteří tvrdí pravý opak toho, co on.

Co třeba studie z roku 2010 z časopisu Reviews of Geophysics, které byl Lockwood spoluautorem a zabývá se vlivem Slunce na klima? Podporuje Kremlíkovy názory?

"Rozsáhlé studie klimatických modelů naznačily, že modely reprodukují oteplování konce dvacátého století pouze když zahrnou antropogenní působení."

"...většina oteplení konce 20. století a začátku 21. století byla díky nárustajícím skleníkovým plynům, které překonaly jakékoli přírodní změny ve sluneční aktivitě (solar forcing). Výsledky z posledních 20 let i nadále naznačují, že působení Slunce hraje nanejvýš slabou roli v současných teplotních trendech."

Hmm, tak taky nic. Kapitola 6.4 studie jasně uvádí, že i když vezmeme v úvahu nejistoty ve výpočtech radiačního působení Slunce, vliv Slunce je tak jako tak stále mnohem menší, než působení antropogenních vlivů, tedy skleníkových plynů.

Další nesmyslné tvrzení je Kremlíková věta, že třetina zdrojů zprávy IPCC jsou "drby z druhé ruky", respektive nevědecká literatura. Protože jsem už většinu hlavních Kremlíkových tvrzení vyvrátil v dřívějších článcích, stačí mi odkázat na můj dřívější článek IPCC a používání šedé literatury. Řečeno ve zkratce, hlavní část zprávy IPCC, která se zabývá klimatologií a přičinami klimatických změn - The Physical Science Basis, obsahuje 93% zdrojů z recenzované vědecké literatury. Zbylých 7% jsou hlavně zprávy organizací jako NASA, které sice nebyly publikovány ve vědeckých časopisech, ale rozhodně to nelze srovnávat s drby, jak by vás Kremlík rád přesvědčil.

Zkrátka vždy, když čtu Kremlíkovy články, můžu si být jistý, že 90% z toho jsou nesmysly. Ostatně většina článků z mé série o globálním oteplování vznikla tak, že jsem si přečetl Kremlíkův článek, ověřil si informace v něm obsažené a zjistil, že pravdou je pravý opak toho, co tvrdí Kremlík.

Zkrátka důvěřuj, ale prověřuj, v Kremlíkově případě to platí dvojnásobně.

PS: Vím, že je dnes venku docela zima. Ale pár chladných dní opravdu nevyvrací dlouhodobý trend oteplování, tak prosím profesionální klimatické popírače , aby si ušetřili čas psát mi to do diskuze :-)

Autor: Roman Polach | středa 8.2.2012 17:01 | karma článku: 16.00 | přečteno: 2902x

Další články blogera

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma článku: 27.94 | Přečteno: 1126 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Konvekční proudění v analogovém přístupu - kterak plášťová konvekce nemůže hýbat deskami

Země je postupně chladnoucím tělesem. Oproti Slunci nedisponuje fúzním reaktorem ve svém nitru. Země umí vlastně jen chladnout - na jejím povrchu se už před miliony a miliardami lety vysrážela tuhá krusta.

14.12.2018 v 19:25 | Karma článku: 13.71 | Přečteno: 344 | Diskuse

Libor Čermák

Jak postavit vesmírný betlém?

Vesmír, jak známo, ukrývá objekty nejrůznějších tvarů. A teď si představme, že pokud některé z nich vybereme, dokážeme z nich vystavět celý vánoční betlém. Nevěříte? Vydejme se tedy spolu na vánoční cestu Mléčnou dráhou.

14.12.2018 v 10:49 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 160 |

Petr Hlinomaz

O změnách klimatu odborně i neodborně

Rád chodím do Antikváriátů nakupovat odborné knihy se zaměřením meteorologie a klimatologie, zejména starší. Ve vědě to nechodí tak, že se prodává jenom to nové, protože je to moderní. ...

13.12.2018 v 21:43 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 349 | Diskuse

Dana Tenzler

Kosmická archeologie - jakou minulost má naše Slunce?

Vesmír se neustále mění. O nějakém pevném bodu si můžeme nechat jen zdát. Ani naše Slunce není výjimkou - má za sebou dlouhou a zajímavou cestu Galaxií. (délka blogu 3 min.)

13.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 447 | Diskuse

Karel Tejkal

Mladé stvoření, kreacionisté a ošklivá věda

Rád si přečtu knihu nebo článek, který populární formou přibližuje nejnovější poznatky, ale i problémy přírodních věd. Formálně stejná témata někdy nabízí kreacionisté. Proč je však kreacionistická "literatura" tak odpudivá?

12.12.2018 v 10:13 | Karma článku: 14.38 | Přečteno: 400 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4122

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz