Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

19. 04. 2020 19:52:17
Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

Podle téhle německé studie je smrtnost u koronaviru 0,37%. Podle vědců ze Stanfordské univerzity, kteří otestovali 3330 obyvatel Kalifornie na protilátky, je počet nakažených v oblasti 50 - 85x vyšší, než uvádí oficiální čísla. Na základě toho odhadují smrtnost koronaviru na 0,12 - 0,2%. K podobným číslům došlo i testování obyvatel na Islandu a potvrzují to i další data, o kterých jsem psal už dříve.

Nejčastější protiargument zní, že kdybychom nezavřeli celou planetu do domácího vězení, ta čísla by byla mnohem vyšší. Nemocnice by prý zkolabovaly pod náporem pacientů. Neslyšeli jsme snad všichni hrůzostrašné historky z nemocnice v italském Bergamu?

Problém je v tom, že novináři se vždycky jedou podívat do těch několika nejhůř zasažených nemocnic a zcela ignorují ty, které jsou skoro prázdné. Že takové v Itálii nejsou? Viz vytíženost lůžek intenzivní péče italských nemocnic na konci března. Od té doby se situace nadále zlepšuje.

Zde je třeba dodat, že Itálie má oproti většině vyspělých zemí relativně málo nemocničních lůžek i plícních ventilátorů a byla tedy na epidemii mnohem hůře připravená. Sever Itálie zasáhnul koronavirus jako první, takže několik tamních regionů skutečně má problémy s kapacitou. To se ale dá vyřešit (a mnohé země to také tak řeší) pomocí provizorních nemocnic a přesunem vybavení z míň postižených lokalit.

Ještě zajímavější pohled nabízí dění ve městě New York. To je dnes patrně nejhůř postižené místo na světě. Vedení města se dlouhou dobu bránilo jakýmkoli opatřením, takže virus měl spoustu času šířit se v populaci. Pak ale epidemiologické modely začaly varovat před kolapsem nemocnic a horami mrtvých. Vedení města náhle otočilo a všechno zavřeli. Před pár týdny tamní guvernér Andrew Cuomo varoval před katastrofou a žádal od vlády 30 tisíc plícních ventilátorů na zvládnutí očekávaného přívalu pacientů. Byla postavena provizorní nemocnice na výstavišti Javits center s kapacitou 2500 pacientů, kam byli vysláni armádní doktoři. Donald Trump také poslal nemocniční loď s 1000 lůžky.

Nemocnice v New Yorku skutečně zažily nával pacientů, ale řádově nižší, než odhadovaly modely. Javits center i loď Comfort z velké části zejí prázdnotou a armádní personál byl proto přesunut do nemocnic.

Do města také vyrazily pomáhat tisíce doktorů z ostatních části země. Jejich pomoc nakonec z velké části nebyla potřeba, jak píše agentura Reuters. Nejhorší nápor trval zhruba týden a mezitím už čísla hospitalizovaných začaly klesat. Guvernér Cuomo už dokonce nabízí ventilátory jiným státům.

Mezitím novinky.cz píší bulvární články s titulky jako: "Pláč, nářek a hory mrtvol. New York vypadá jako válečná zóna." Tomu se říká fake news.

Je přitom dost pravděpodobné, že velká část populace města New York už byla koronavirem nakažena. Velká - tím myslím možná i polovina. V jedné porodnici v New Yorku otestovali mezi 22. březnem a 4. dubnem 215 žen a 15% z nich mělo koronavirus, většinou bez příznaků. To svědčí o velmi vysoké promořenosti populace, která od té doby určitě ještě stoupla.

V New Yorku k včerejšímu dni zemřelo na koronavirus 12 199 lidí (když přičteme i ty bez potvrzené diagnózy, u kterých se virus předpokládá ). Ve městě žije 8,3 milionů lidí, takže oběti tvoří 0,15% populace. Pokud je nakažena polovina populace, to odpovídá smrtnosti 0,3% (* k tomu viz poznámka na konci článku.)

New York nám tedy nabízí pohled na to, co nejhoršího se může stát, pokud virus projde celou populací. Na týden přeplněné nemocnice, tisíce mrtvých, z nichž většina by za měsíc nebo za dva zemřela stejně. Pak virus zmizí stejně rychle, jako se objevil.

Začíná být téměř jisté, že náš "lék" je horší než nemoc. Uzamkli jsme celý svět a zničili světovou ekonomiku kvůli nemoci, která je o něco horší než chřipka. Vyvolali jsme krizi, jejíž důsledky na zdraví lidí budou daleko horší než samotná nemoc. Před virem nakonec stejně nikdo neuteče a počty obětí i v Česku budou za rok nejspíš podobné jako v New Yorku - jen budou narůstat pomalejším tempem.

* Poznámka: Toto číslo může ještě o desetinu vyrůst, pokud zemře několik tisíc dalších lidí. Je ale třeba také vzít v úvahu, že v New Yorku žije a pracuje nejspíš mnohem více lidí, než je udávaných 8,3 milionů. Ve státě New York je skoro milion neregistrovaných imigrantů, statisíce lidi do města dojíždí do práce a nemocnice nejspíš přijímají i lidi z předměstských oblastí, což pak uměle navyšuje statistiky smrtnosti.

Autor: Roman Polach | neděle 19.4.2020 19:52 | karma článku: 31.88 | přečteno: 2515x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.77 | Přečteno: 3915 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1724 | Diskuse

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1729 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Adam Popelka

Iluzionista. Zajímavosti o lidském mozku.

Přečtěte si několik zajímavostí o tomto fascinujícím orgánu. Dodnes nevíme, jak přesně funguje, co se v něm odehrává a čeho všeho je schopen. Navíc je to ze 78% obyčejná voda.

1.4.2023 v 16:58 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 143 | Diskuse

Dana Tenzler

Kompostovatelné sklo

Existuje jen málo vynálezů, které by změnily chod dějin podobně, jako to udělal objev skla. Dnes si život bez něj neumíme představit (délka blogu 2 min.)

30.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 294 | Diskuse

Dana Tenzler

Jakým způsobem škodí uranová munice?

V diskuzi u minulého blogu padla zajímavá otázka - je uranová munice škodlivá? Zdá se, že opravdu je, ale nemůže za to radioaktivita, kterou si většina z nás spojuje s pojmem “uran”. (délka blog

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.22 | Přečteno: 835 | Diskuse

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 625 |

Kamil Krbálek

Znalostní revoluce

Nová technologická revoluce právě začala. Je načase dát jí jméno. Informační revoluce končí a umělé inteligence startují další.

24.3.2023 v 9:18 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4410

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...