Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

2. 08. 2021 9:22:55
V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

Epidemie totiž odezněla stejně rychle, jako přišla. A to přestože lockdowny byly postupně ukončeny. Jak je to možné?
Odpověď přinesla nedávná studie, která zjistila, že téměř 68% Indů už má protilátky proti koronaviru. Miliarda tamních obyvatel už tedy musela covid prodělat, což nejspíš vedlo ke kolektivní imunitě.

O to bizarnější je postoj českých odborníků, podle kterých přítomnost protilátek neznamená, že dotyčný je imunní. Ve skutečnosti už totiž existuje řada studií, které dokazují, že protilátky po nemoci jsou stejně účinné, možná dokonce ještě účinnější, než očkování. Čtou někdy experti z ministerstva zdravotnictví studie?

Podívejme se na některé z nich:

Protection of previous SARS-CoV-2 infection is similar to that of BNT162b2 vaccine protection: A three-month nationwide experience from Israel- Medrxiv (preprint)

Dubnová studie z Izraele srovnávala ochranu po očkování vakcínou Pfizer a po onemocnění koronavirem. Zjistila, že ochrana před infekcí i před hospitalizaci je prakticky stejná. "Náše výsledky zpochybňují potřebu očkovat jedince, kteří už byli infikovaní," píší autoři.

Necessity of COVID-19 vaccination in previously infected individuals - Medrxiv (preprint)

Další studie zkoumala zaměstnance Cleveland Clinic Health System. Během pěti měsíců se nemoc neobjevila ani u jednoho z 1359 neočkovaných jedinců, kteří už prošli nemocí covid. Jejich závěr? "Jedinci, kteří prodělali infekci SARS-CoV-2, pravděpodobně nebudou mít prospěch z očkování proti COVID-19 a vakcíny lze bezpečně upřednostnit pro ty, kteří dosud nebyli nakaženi."

Incidence of Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 infection among previously infected or vaccinated employees- Medrxiv (preprint)

Tato jen pár týdnů stará studie došla k závěru, že "nebyl žádný rozdíl ve výskytu infekce mezi očkovanými jedinci a těmi, kteří už infekci v minulosti prodělali."

SARS-CoV-2 antibody-positivity protects against reinfection for at least seven months with 95% efficacy- EClinicalMedicine

Tato studie z Kataru zjistila, že prodělání covidu chrání před opětovnou infekcí s účinností 95%.

Popírači přirozené imunity namítnou, že protilátky sice fungují proti původnímu viru, ale nechrání proti mutaci. Ale ani to není pravda.

SARS-CoV-2 incidence, transmission and reinfection in a rural and an urban setting: results of the PHIRST-C cohort study, South Africa, 2020-2021 - Medrxiv (preprint)

Tato studie z Jižní Afriky sledovala 9 měsíců téměř 1200 jedinců a zjistila, že předchozí infekce koronavirem snížila pravděpodobnost reinfekce o 84% a to v době, kdy už v zemi řádila obávaná mutace beta.To je podobný stupeň ochrany, jaký ukázala velká populační studie z Dánska (publikovaná v časopise Lancet), kde tato varianta není dominantní. Vědci testovali dobrovolníky dvakrát týdně a u většiny nakažených probíhala nemoc bezpříznakově.

Assessment of SARS-CoV-2 Reinfection 1 Year After Primary Infection in a Population in Lombardy, Italy - JAMA Internal Medicine

Italská Lombardie patřila mezi první místa v Evropě, kde koronavirus propuknul v plné síle. Studie v časopise JAMA Internal Medicine zjistila, že i po roce jsou lidé chránění proti opětovné infekci. Mezi 1579 nakaženými se nemoc objevila znovu jen u 5 lidí a jen jeden z nich skončil v nemocnici. "Přirozená imunita vůči SARS-CoV-2 poskytuje ochranný účinek po dobu nejméně jednoho roku, což je podobné ochraně, jakou uvádějí nedávné studie vakcín," píší autoři.

Asi nejdůkladnější sledování reinfekcí provádí britští epidemiologové. Ti zjistili, že z 4,3 milionů nakažených tvoří opětovné infekce jen asi 23 tisíc případů. To je asi 0,5% z celkového počtu, přičemž opětovně nakažení mívají menší virovou nálož. Podle britských vědců mutace delta zvýšila pravděpodobnost reinfekce asi o polovinu, což i tak činí jen zlomek celkového počtu infekcí.

A podle této izraelské studie se u 149 735 sledovaných jedinců v průběhu jednoho roku vyskytlo jen 154 reinfekcí, tedy zhruba u jednoho z tisíce. Za zmínku stojí, že podle nedávných předběžných dat z Izraele mohou být protilátky po nemoci dokonce účinnější než vakcína. Počet nakažených mezi lidmi, kteří už nemoc prodělali, se zdá být několikanásobně menší, než počet nakažených mezi plně očkovanými - píše server timesofisrael.

To potvrzuje studie z Kataru, která vyšla v době psaní tohoto článku: "Očkovaní BNT162b2 (Pfizer) měli (relativně) nejnižší ochranu před infekcí (75% proti variantě B.1.351 (Beta), která začala dominovat v době začátku očkování) zatímco ochrana před infekcí byla podstatně vyšší u osob očkovaných mRNA-12735 (Moderna) a u těch, co už v minulosti infekci prodělali."
Popírači přirozené imunity opět namítnou: Dobře, ale imunita po infekci je krátkodobá a nedá se na ni spoléhat. Proti tomu argumentuje článek v nejlepším vědeckém časopise Nature: "Měli jste covid? Pravděpodobně budete produkovat protilátky celý život." Článek uvádí, že "lidé, kteří se zotaví z mírného COVID-19, mají v kostní dřeni buňky, které mohou chrlit protilátky po celá desetiletí."

Přesto čeští odborníci odmítají uznat protilátky po nemoci. Používají přitom zcela nesmyslné argumenty jako třeba: Přítomnost protilátek nedává jistotu, že člověk je chráněný proti covidu. Jenže ty samé argumenty lze použít i na očkování. Ani vakcína vám nedá jistotu, že se nenakazíte, ba dokonce vám ani nezaručí, že na covid nezemřete. Tento dvojí standard je dechberoucí a dá se podle mě vysvětlit jenom tím, že přirozená imunita je často spojovaná s promorovači. Experti přece nemůžou přiznat, že zastánci promořování měli celou dobu pravdu. Ano, i bez jakýchkoli opatření a lockdownů nemoc zmizí, dokonce mnohem rychleji, než v případě spolehání na očkování. Naočkovat celou Indii by trvalo ještě další rok nebo dva. Promoření celou epidemii vyřešilo během pár měsíců. Je pravdou, že v Indii zemřelo možná až 4 miliony lidí. To je zhruba 0,3% populace, stejné procento lidí, které zemřelo na covid v Česku. (Sluší se dodat, že Indie má podstatně nižší věkový průměr, jinak by těch mrtvých bylo nejspíš více.)

Experti po celém světě nesmyslně obtěžují imunní jedince nekonečným testováním a považují je skoro za zločince, když se nechtějí očkovat. K tomu ale nemají nejmenší důvod. Naopak lidé s protilátkami mívají častější vedlejší účinky po očkování, takže se do vakcinace z pochopitelných důvodů příliš nehrnou.

Ignorování velké části populace s imunitou navíc slouží jako zámínka, aby se rozvolňování mohlo odkládat do nekonečna. Nemůžeme prý přece zrušit roušky, protože velká část populace stále není očkovaná. No a ? Pokud už covid měli, tak není důvod. Vzhledem k vysoké promořenosti i relativně dobré proočkovanosti je už tato pandemie v Česku prakticky za náma a ani nové mutace na tom nic nezměnily. V budoucnu sice stále můžou počty nakažených znovu vystoupat i na tisíce denně, ale počty mrtvých budou v nejhorším případě na desetině předešlých vln (= 30 denně).

Na závěr zdůrazňuju, že nejsem proti očkování. Sám jsem již byl očkován. S přibývajícím věkem a pokud navíc například trpíte například obezitou a dosud jste covid neprodělali, tak vakcína rozhodně má smysl.

Autor: Roman Polach | pondělí 2.8.2021 9:22 | karma článku: 31.42 | přečteno: 1710x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.76 | Přečteno: 3822 | Diskuse

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1184 | Diskuse

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1723 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Asteroid se třemi měsíci - Elektra

Asteroidy jsou pozůstatky stavebních kamenů, z nichž se v raných fázích naší sluneční soustavy formovaly planety podobné Zemi. Jejich studium je pro vědce vlastně výletem do dávné minulosti. (délk

3.10.2022 v 8:00 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 177 | Diskuse

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 448 |

Dana Tenzler

Nejrychlejší asteroid Sluneční soustavy

Je nejrychlejším (lidmi k dnešnímu dni objeveným) asteroidem. Je rychlejší než Země, protože je blíže Slunci. Jak vypadá a odkud pochází? (délka blogu ca.3 min.)

29.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 19.21 | Přečteno: 263 | Diskuse

Dana Tenzler

Dnes v noci dojde ke srážce s asteroidem - mise DART

S asteroidem se samozřejmě nesrazí Země, ale malá sonda, kterou vyslala do vesmíru NASA. Jednoho vzdáleného dne ovšem tato mise umožní lidem na Zemi, aby srážce s asteroidem pře

26.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 375 | Diskuse

Martin Tuma

Jak funguje relativita

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

25.9.2022 v 14:30 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 245 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4395

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz