Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je svobodná vůle iluze?

V roce 2009 italské soudy snížily trest Abdelmalekovi Bayoutovi za vraždu. Nebylo by to nic zvláštního, kdyby obhajoba nepoužila jako argument, že vrah je nositelem varianty genu, která způsobuje vyšší sklon k agresivnímu chování. A protože vrah nemůže za to, jaké má geny, nemůže prý být zodpovědný za své jednání. Opět se tak rozvířila debata ohledně otázky svobodné vůle, kterou filosofové řeší už tisíce let.

Když se podíváte například do Stanford Encyclopedia of philosophy na heslo "svobodná vůle", najdete tam v doporučené četbě zhruba 90 knih. Zatímco se ale filosofové stovky let nemohou shodnout, jak to s tou svobodnou vůlí vlastně je,  odpovědi začínají přicházet z jiné strany a to ze strany experimentálnho výzkumu neurologie.

V roce 2008 časopis Nature Neuroscience publikoval studii popisující zajímavý experiment. Učastníci experimentu byli požádani, aby zmáčkli tlačítko buď levou nebo pravou rukou a to kdykoli se jim bude chtít. Přitom si měli zapamatovat čas, kdy se takto rozhodli učinit. Výzkumnici během experimentu  monitorovali mozkovou aktivitu pokusných subjektů pomocí magnetické rezonance (fMRI). Dospěli přitom k fascinujícímu zjištění. Podařilo se jim totiž předpovědět (ačkoliv ne zrovna s ohromující úspěšností), že se pokusný subjekt chystá zmáčknout tlačítko ještě předtím, než si to on samotný uvědomil.

Jak napsal neurolog Steven Novela:

"Subjekti si nebyli vědomi svých rozhodnutí až do doby, kdy jej začli vykonávat, ale jejich mozková kůra ukázala, že se plánovali pohnout celých 7 sekund před samotným pohybem. To potvrzuje předchozí výzkumy, které naznačovaly existenci podvědomé fáze rozhodování. Ve skutečnosti mnoho rozhodnutí může být učiněno podvědomě a potom prezentováno vědomé části našeho mozku. Nám se zdá, jako bychom my udělali rozhodnutí, ale ve skutečnosti rozhodnutí udělalo naše podvědomí."

Některá média  i vědci tuto studii považovali za důkaz, že svobodná vůle je iluze. Od 80. let podobných experimentů proběhla celá řada, s různou metodikou, aby vyvrátily námitky pochybovačů,. Ne každého však přesvědčily. Nedávný obsáhlý článek v časopisu Advances in Cognitive Psychology s výmluvným názvem "Debaty o svobodné vůli - jednoduché experimenty, které nejsou tak jednoduché" vyjmenovává řadu důvodů, proč je prý třeba brát takové pokusy s rezervou - at už se jedná o údajné nedostatky v metodice experimentů či jejich nesprávná interpretace. Nakolik je tato kritika oprávněná, si netroufám posoudit. Myslím, že je ale zřejmé, že jak vědomí tak podvědomí se v různých situacích různou měrou podílí na rozhodování. Podvědomí je přitom řízeno vlivy, jak vnějšími tak vnitřními, na které nemáme z velké části žádný vliv. Na kolik je jednání psychopatického vraha jeho osobní volbou a na kolik určováno faktory, které nemůže ovlivnit? Četné studie dokládají, že mozek psychopata funguje jinak, než mozek zdravého člověka. Jak píše Jonah Lehrer, autor knihy Jak se rozhodujeme (How we decide):

„Když ukážete normálním lidem zinscenovaná videa, na kterých jsou cizí lidé vystavování silným elektrickým šokům nebo jiným bolestivým stimulům, projevuje se u nich automatická fyzická emocionální reakce. Jejich ruce se začnou potit a stoupne jim krevní tlak. Ale psychopati necítí nic. Je to jako by sledovali prázdnou obrazovku. Většina lidí reaguje jinak na emocionálně nabité slova jako „vražda“ nebo „znásilnění“ a jinak na neutrální slova jako „sedět“ nebo „chodit“, ale ne psychopati. Pro ně jsou tato slova ekvivalentní. Když se kriminalisté podívali na lidi, kteří se dopouštějí toho nejbrutálnějšího domácího násilí, zjistili u nich, že čím víc byli agresivní, tím více jejich krevní tlak klesal. Násilné skutky u nich měly uklidňující efekt. Když se podíváte na mozek psychopata, můžete doslova vidět jejich absenci emocí. Když ukážete normálním lidem fotky obličejů s vyrázem strachu, emoční část mozku ukáže zvýšenou úroveň aktivity. Stejně jako kortikální oblasti zodpovědné za rozpoznávaní obličejů. V důsledku toho, když se díváme na vystrašený obličej, projeví se známky strachu i u nás – automaticky si zvitřňujeme pocity druhých. Oproti tomu mozky psychopatů  odpovídají na vystrašené obličeje, čirým nezájmem. Jejich emoční oblasti jsou v klidu a jejich systém rozpoznávaní obličejů je zaujat ještě méně než při koukání na uplně prázdnou obrazovku. Jejich mozky jsou znuděné projevy teroru."

 

Jinými slovy, mozky psychopatů jsou zkrátka nastavené jinak, což lze vidět při vyšetření moderními zobrazovacími metodami. Některé příznaky, jako již zmíněná bezcitnost jsou podle všeho dány geneticky. Agresivní násilné chování se pak takovému člověku může zdát normální, protože zkrátka u něj neexistuje empatická emocionální reakce jaká je typická pro normální populaci. Svobodná vůle tak trochu připomíná karetní hru, můžete hrát pouze s kartama, které jste dostali.

Podívejme se třeba na závislost na nikotinu. Sám jsem byl asi 8 let silný kuřák. Můžu říct, že už první cigareta mi chutnala skvěle a přinášela příjemné pocity. Pak už to šlo rychle, nejdřív jsem kouřil asi 5 cigaret denně, pak 10, pak krabičku denně a nakonec 30-40 cigaret denně, dělalo mi velké problémy vydržet byť jen hodinu bez cigarety. Jak ale ukazují genetické výzkumy, různí lidé mají různé dispozice k závislosti na nikotinu. Závisí na nastavení nikotinových receptorů v mozku, jak velký bude člověk mít z kouření požitek. Některým lidem zkrátka cigareta "nic nedělá" a pro takové je samozřejmě i mnohem jednodušší přestat kouřit. Občas lze zaslechnout, že když se někomu nedaří přestat kouřit, nemá dost "pevnou vůli." Zdá se ale, že jsou to právě vrozené genetické faktory, které mají největší vliv na to, jestli se stanete na nikotinu závislým i na to jaké máte šance, že se vám podaří s tímto zlozvykem přestat.

Tyto úvahy mě přivádějí k náboženství a to především tomu křestanskému, které s pojmem svobodná vůle operuje nejčastěji. Například při vysvětlování, proč je na světě tolik zla. Jestliže existuje Bůh, který vidí vše, co se na světě děje, proč nezasáhnul například během druhé světové války, když Hitler páchal genocidu? Je to zkrátka proto, že Bůh dal lidem svobodnou vůli a to v sobě zahrnuje možnost páchat zlo. Zlo je tedy důsledkem svobodné vůle a jinak to zkrátka nešlo. Kdyby člověk nebyl vybaven svobodnou vůli, byl by to jen jakýsi robot a to by asi nikdo z nás nechtěl.

Jenže realita takové vysvětlení zpochybňuje. Měl by psychopatický vrah pokušení zabíjet, kdyby neměl geny, které v něj probouzejí nutkání k takovému chování? Představme si, že by každý člověk na světě měl fyzický odpor k zabíjení, který mnoho lidí má tak jako tak. Taková predispozice jej nepřipravuje o svobodnou vůli, ale přitom jej spolehlivě odradí od zabíjení. Proč tedy Bůh nestvořil člověka tak, aby každý měl odpor k zabíjení? Při letmém pohledu do novin člověka napadne, že Bůh musel být opilý, když tvořil svět. Anebo, a tohle vysvětlení preferuju já, žádný Bůh se vznikem světa neměl co do činění.

Jiný náboženský argument, při kterém se používá svobodné vůle je tento: Každý člověk má možnost svobodně se rozhodnout, zdali bude věřit nebo nebude věřit v Boha. Pokud ale v Boha neuvěříte, odsoudil jste se k věčenému pobytu v pekle. Bylo to vaše svobodné rozhodnutí, tak si nestěžujte. Můžu se ale opravdu svobodně rozhodnout věřit nebo nevěřit? Můžu si říct, že ateismu už bylo dost a od zítřka budu křesťanem? To těžko. Zajímám se o náboženství (a o křestanství především) už mnoho let a čím víc toho o něm vím, tím větší jsem ateista. Co bych měl udělat, abych uvěřil? Zkrátka moje zkušenosti, moje vědomosti, knihy, které jsem přečetl, mnoho let přemýšlení a možná i mé vrozené dispozice, mě přivedly k ateismu. To vše si můžeme představit jako jakousi síť v mém mozku, kde každý vlákno znamená nějaký argument, nějakou zkušenost, které dohromady tvoří můj světonázor. Abych mohl uvěřit v Boha, musel by někdo tuto síť do posledního kousku rozebrat, vyvrátit každý můj argument, vysvětlit všechny mé zkušenosti tak, aby zapadaly do nového světonázoru. Pro víru se zkrátka nelze rozhodnout tak jako se můžu rozhodnout, že si teď zajdu do obchodu nakoupit rohlíky.  Jaký by pak mělo smysl trestat mě za něco, co jsem nemohl ovlivnit? Podle mě to názorně ilustruje zastaralost náboženských představ o světě i lidech, které jsou ve světle vědeckého poznání čím dál více neudržitelné.

A je tedy svobodná vůle iluzí? Moderní věda vidí lidský mozek jako jakýsi sebeprogramující počítač, který je vybaven určitým základním softwarem a který po celý život pod vlivem vnějších podnětů programuje sám sebe. Neuropatolog František Koukolík popisuje vědomí na příkladu hejna ryb, které plave sem a tam, rychle mění tvar a do kterého se neustále přidávají i z něj mizí jednotlivé ryby. Tyto ryby symbolizují jednotlivé funkční systémy mozku, které spolu soutěží o přístup do vědomí - onoho hejna. Podle slavného neurologa Antonia Damasia jsme jakýsi mišmaš těchto vědomých a nevědomých procesů, kde část našeho vědomí se snaží tuto změť jaksi ukočírovat. Damasio si nemyslí, že by svobodná vůle byla uplnou iluzí, na druhou stranu není ani pravda, že bychom měli své činy zcela pod kontrolou. Jisté je, že navzdory pokrokům ve vědě v otázce svobodné vůle ještě poslední slovo zdaleka nepadlo.

Autor: Roman Polach | čtvrtek 21.10.2010 13:40 | karma článku: 34,14 | přečteno: 6678x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Svět se totálně zbláznil z koronaviru

Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.

18.3.2020 v 20:05 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

27.2.2020 v 13:06 | Karma: 45,36 | Přečteno: 21060x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma: 34,50 | Přečteno: 2440x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Obklopují nás tajemné energie?

Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.

8.4.2013 v 14:10 | Karma: 24,31 | Přečteno: 3897x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Člověk, tvor iracionální

Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.

5.2.2013 v 10:21 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2191x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují

Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.

22.2.2012 v 20:18 | Karma: 15,42 | Přečteno: 2122x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Nechte už těch lží, pane Kremlíku!

A je to opět tady. Klimatický popírač Vítězslav Kremlík si nenechá vysvětlit od klimatologů, že je diletant a nenechá si to vysvětlit ani od nikoho jiného. A tak neustále opakuje staré lži, jako že se od roku 1998 neotepluje, a vůbec mu nevadí, že rok 2010 byl podle NASA nejteplejší v historii měření.

8.2.2012 v 17:01 | Karma: 16,50 | Přečteno: 2974x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec

Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.

28.1.2012 v 15:31 | Karma: 16,98 | Přečteno: 2812x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké

Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.

23.1.2012 v 10:21 | Karma: 17,20 | Přečteno: 2468x | Diskuse| Věda

Roman Polach

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

27.12.2011 v 14:32 | Karma: 27,49 | Přečteno: 3853x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Proč se radši nezabiješ, ateisto?

Za posledních asi 10 let jsem vedl řadu debat s věřícími, převážně křesťany. Přiměly mě k hlubšímu zkoumání víry a náboženství, říkal jsem si: je možné, že na tom něco je? Roky studia ze mě ale udělaly ještě skálopevnějšího ateistu a o svých zjištěních jsem napsal řadu článků (namátkou Iracionalita víry, Ježíš Kristus - Boží syn nebo falešný prorok, Vaše náboženství je stupidní aneb vzestup "nových ateistů", Modlitba - způsob jak nedělat nic a přesto si myslet, že pomáháte, Vzdělání - největší nepřítel víry, Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu, 10 důvodů, proč posmrtný život neexistuje, Podvrhy a smyšlenky v Bibli, Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie, Mýty a fakta o vzniku vesmíru, atd).

24.10.2011 v 10:41 | Karma: 24,73 | Přečteno: 3743x | Diskuse| Společnost

Roman Polach

Vesmír bez počátku a konce

Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.

28.9.2011 v 13:41 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2841x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Další trapas klimatických popíračů

Roy Spencer, který pracuje na univerzitě v Hunstsvillu, je spolupracovníkem NASA a spoluautorem satelitního měření globálních teplot UAH, patří mezi prominentní popírače globálního oteplování a evoluce. Jako věděc nemá zrovna dobrou pověst, protože jeho satelitní měření teplot díky matematické chybě ukazovalo menší oteplování než pozemní poměření, což přispělo k dlouho let udržovanému mýtu, že podle satelitů žádné globální oteplování není. Spencer trval na správnosti svých dat 13 let, než mu jiní vědci dotyčnou chybu našli a opravili. Jenže klimatičti popírači nemají ve svých řadách mnoho klimatologů, proto i Spencerova autorita je lepší než nic.

6.9.2011 v 13:33 | Karma: 24,25 | Přečteno: 2730x | Věda

Roman Polach

Největší mýty populární psychologie

Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

13.8.2011 v 14:21 | Karma: 23,29 | Přečteno: 5893x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Je Bůh matematik?

Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.

3.8.2011 v 10:41 | Karma: 23,85 | Přečteno: 3630x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..