Největší mýty populární psychologie

13. 08. 2011 14:21:28
Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.

Napsána hvězdným kolektivem 4 renomovaných profesionálních psychologů a vědců si dala za cíl vyvrátit populární a široce rozšířené mýty o psychologii. Činí tak velice důkladně, jen seznam citované literatury zabírá přes 50 stránek. Zde je výběr mých nejoblíbenějších mýtů:

- většina lidí využívá jen 10% své mozkové kapacity

- mimosmyslové vnímání je spolehlivě prokázaným vědeckým fenoménem

- ke koupi určitého produktu mohou lidi přesvědčit podprahová sdělení

- vědci prokázali, že sny mají symbolický význam

- během "mimotělních" prožitků opouští vědomí naše tělo

- pozitivní postoj může zažehnat rakovinu

- lepší je zlost dát najevo ostatním než ji držet v sobě

- písmo prozrazuje naše osobnostní vlastnosti

- za úplňku se zvyšuje počet pacientů přijatých na psychiatrii i počet zločinů

Kniha každý z těchto mýtů přesvědčivě vyvrací, ale v úvodu také vysvětluje, proč jsou lidé náchylní takovým mýtům věřit, zmiňuje například selektivní vnímání a paměť, nebo mylné vyvozování příčin z korelace (o psychologických mechanismech iracionality jsem psal i já v článcích Iracionalita víry nebo Žijte vědecky).

Zajímavé a objevné je pojednání o slavném případu Davida Rosenhana ze 70. let, který se nechal společně s dalšími sedmi kolegy zavřít do celkem dvanácti psychiatrických léčeben. Navštívili různé nemocnice a tvrdili, že "slyší hlasy". Až na tuto lež všichni popsali zcela pravdivě svůj životní příběh. Všichni, až na jednu výjimku, byli hospitalizovaní s diagnózou schizofrenie. Ihned po své hospitalizaci přestali simulovat jakékoli příznaky nemoci a čekali, kdy si někdo všimne, že nejsou "blázni". Jenže to se prý nestalo a v průměru byli propuštěni až po 19 dnech. V průběhu hospitalizace měl personál údajně tendenci interpretovat jakékoli chování dotyčných jako projev nemoci. Například když si sestra všimla, že jeden z pacientů si píše něco do diáře, bylo to interpretováno, že "pacient má chorobnou potřebu psát." Tato kauza tedy posloužila mnohým jako důkaz, že psychiatři nejsou schopni rozlišit zdravého jedince od nemocného a jejich diagnóza závisí spíš na jejich očekáváních než na objektivní realitě. Jenže jak uvádí autoři 50 největších mýtů populární psychologie, Rosenhanův experiment je dnes většinou citován zcela nekriticky a bývá často opomíjeno, že u zmíněných simulantů byla při propuštěni změněna diagnóza na "v remisi", což znamená, že nemoc se již nijak neprojevuje. Jak prokázal R. L. Spitzer již v 70. létech, taková změna diagnózy je u pacientů psychiatrických léčeben velmi vzácná, což naznačuje, že personál léčeben normální chování pacientů poznal, když tito přestali předstírat symptomy nemoci.

Kniha čtivou, ale erudovanou formou nabízí velice cennou osvětu v době, kdy knižní vydavatelství chrlí jeden pseudovědecký nesmysl za druhým. Dlužno však dodat, že i mistr tesař někdy utne, v mýtu číslo 34 se autoři zabývají psychickými následky sexuálního zneužívání a dochází k závěru, že souvislost mezi zneužíváním v dětství a pozdějšími psychickými problémy je velmi malá či dokonce nulová. Autoři se přitom odvolávají na velice pochybný výběr vědecké literatury, např. kontroverzní článek Rind, et al. 1998. Zcela přitom ignorují dlouhou řadu studií a metaanalýz, které spojují sexuální zneužívání v dětství s vážnými psychickými problémy v dospělosti. Například autoři loňské analýzy v časopise Mayo Clinic proceedings prošli vědecké studie na toto téma z let 1980 až 2008, které dohromady zahrnovaly přes tři miliony účastníků a dospěli k závěru, že sexuální zneužívání je spojeno s "mnohočetnými psychiatrickými poruchami, včetně celoživotní diagnózy úzkostných poruch, depresí, poruch příjmu potravy, PTSP (posttraumatická stresová porucha), poruch spánku a pokusů o sebevraždu." Jednoduchý dotaz do Google scholar přitom nachází řadu dalších vědeckých studií a analýz s podobnými závěry (viz třeba zde, zde, zde nebo zde).

I přes tento úlet autorů ale považuju knihu 50 největších mýtů populární psychologie za to nejlepší, co u nás v oboru psychologické literatury za hodně dlouhou dobu vyšlo a až na zmíněnou výjimku nemám zpracování témat co vytknout.

Autor: Roman Polach | sobota 13.8.2011 14:21 | karma článku: 23.13 | přečteno: 5893x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.79 | Přečteno: 3983 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1735 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 124 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4425

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...