Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mokasina Alan

k tomu jen..

už mi všichni pseudověřící pseudokřesťané s tím jejich pseudoslovníkem lezou na nerv, uf

0/0
26.12.2010 18:52

Lobo - obchodník s mozky

V podstatě nic,

co by tu v diskuzích už někdy nezaznělo, ale shrnutí je to dobrý.

0/0
26.12.2010 17:56

apoc9

Jak být správným křesťano bijcem

1. Definujte co je křesťanství - nebojte se zapojit fantazii

2. Ukažte na vytvořené definici logické protiklady, nehistoričnost, atd.

3. Poukažte na morální prohřešky křesťanů a církví, připojte pár dojemných příběhů ze života.

4. Nezapomeňte zdůraznit, že křesťanství vzniklo, protože lidé dříve byli primitivní barbaři, kteří neznali vědu a kritické myšlení.

5. Logicky aplikujte tvrzení z bodu 4 na všechny křesťany v současnosti.

0/0
26.12.2010 15:52

apoc9

Re: Jak být správným křesťano bijcem

6. Ignorujte oficiální výklad dané církve.

7. Ignorujte existenci mnoha výkladů - křesťanství je přeci jenom jedno

8. Nezapomeňte zdůraznit, že jste skeptik a zastánce kritického myšlení - věřící přeci nemůžou být skeptici.

0/0
26.12.2010 16:08

Lobo - obchodník s mozky

Re: Jak být správným křesťano bijcem

Líbí se mi termín "křesťanobijec"R^

0/0
26.12.2010 17:57

Ulator

Křesťan se rozhodně nezblázní

protože tak jak mu vnucujete, že uvažuje, je prostě jen k smíchu a jde pouze o Vaší představu, jak uvažují křesťané a jak si představují Boha. Více než o křesťanech to vypovídá o Vás. No a závěrem. Chvála Bohu, že křesťané nevěří v takového Boha a takouvou Bibli, v jakou vy věříte, že oni věří Rv

0/0
26.12.2010 14:49

Ignatio

Re: Křesťan se rozhodně nezblázní

R^ Ano, už nevím, který křesťan to řekl: takový Bůh, ve kterého vy nevěříte, bohudíky neexistuje. Známý problém falešných představ o Bohu, které jsou pak logicky odmítány. Jinak pan Roman má dnes celkem pravdu v tom, že ta starozákonní proroctví nejsou příliš dobrým argumentem pro pravdivost křesťanství, teologové jej proto většinou nepoužívají. Každý ale jednou zjistí, zda je pravdivé proroctví: kdo uvěří a dá se pokřít bude spasen, kdo neuvěří, bude zavržen (Mk 16,16). Pokud jde o tu starozákonní morálku, není to tak, že by ji vymyslel jiný Bůh než Bůh Ježíše Krista. To jen lidé byli jiní, byly to původně divoké pohanské kmeny, kterým Bůh načas toleroval některé věci: otroctví, mnohoženství, odplata (oko za oko, ale už ne smrt za oko jak to tehdy jinde bylo běžné) atd.   

0/0
26.12.2010 16:28

Faustino

Re: Křesťan se rozhodně nezblázní

K získání představy o Bohu si přece stačí přečíst Bibli:

Bůh je spokojen se svou prací - Bůh je nespokojen se svou prací. Bůh přebývá v chrámech - Bůh nepřebývá v chrámech. Bůh je vidět a slyšet - Bůh je neviditelný a nemůže být slyšet. Bůh lituje - Bůh nikdy nelituje.

Bůh je unavený a odpočívá - Bůh nikdy není unavený a nikdy neodpočívá. Bůh je všudepřítomný, vidí a ví všechno - Bůh není všudepřítomný, nezná všechno. Bůh je všemocný - Bůh není všemocný.

Bůh je původcem zla - Bůh není původcem zla. Boží atributy jsou vidět v jeho díle - Boží atributy nemohou být objeveny. Je jeden Bůh - Existuje více bohů. Bůh povolil krádež a lhaní - Bůh zakázal krádež a lhaní. Přikázal zabíjet - zakázal zabíjet. Schválil otroctví - zakázal otroctví. Cizoložství povolil - cizoložství zakázal. Existuje neodpustitelný hřích - není neodpustitelného hříchu.

Mojžíš se bál faraona - Mojžíš se nebál faraona. Jan Křtitel byl Eliáš - Jan Křtitel nebyl Eliáš. Otec Josefa byl Jakub - otec Josefa byl Heli....

0/0
26.12.2010 17:54

Ignatio

Re: Křesťan se rozhodně nezblázní

No to víte, v Bibli jde o poznání Boha a ne Franty Vomáčky odvedle. Bůh je podle Bible zároveň milosrdný i spravedlivý, odpouští i trestá, je všemocný i bezmocný, je v něm lítost i hněv. My těmito vlastnostmi označujeme lidi a jen analogicky to vše můžeme vztáhnout na Boha, který je vždy jiný než naše představy. "Jak vysoko je nebe nad zemí tak se liší mé smýšlení od smýšlení vašeho" (Iz 55,9). Kdo ovšem chce, tomu se cesta k pravému poznání otevře.

Církev bývá obviňována, že falšovala evangelia. Kdyby to skutečně chtěla udělat, tak by to přece udělala pořádně, odstranila by všechny ty rozpory, nesrovnalosti, třeba ohledně Ježíšova narození, smrti či vzkříšení. Ona to ale neudělala, protože i ty zdánlivé rozpory nakonec složí ten správný obraz Boha... Ježíš na kříži je zároveň zcela poníženým člověkem, jak ukazuje sv. Marek, i Králem, který má vše "pod kontrolou", jak zas píše sv. Jan.  

0/0
26.12.2010 21:08

Faustino

Re: Křesťan se rozhodně nezblázní

Ale ona to udělala. Z asi stovky apokryfů ponechala čtyři.

0/0
26.12.2010 22:34

Ignatio

Re: Křesťan se rozhodně nezblázní

Hovoříme snad o pravých evangeliích, která napsali apoštolové a ti, kdo s nimi byli v přímém styku. Která to jsou, o tom nikdy nebyly spory. To tehdy lidé dobře věděli a naprosto správně později nepřijali "evangelia", která napsal kupř. nějaký sektář v 3. století. Naše 4 evangelia byla napsána v 1. století, ostatní apokryfy jsou mnohem mladší. Ano, dnes z nich čerpá Dan Brown pro své různé "Šifry". Je to zajímavé, ale je to pohádka.

0/0
27.12.2010 0:27

Roman01

Re: Křesťan se rozhodně nezblázní

V dnešní době už snad neexistuje historik či religionista, který by tvrdil, že biblická evangelia napsali apoštolové či očití svědci. Jsou to všechno anonymní evangelia, která dostala jména až dodatečně a ačkoli jsou z 1. století, je to stále desítky let po Ježíšově smrti. Nic co by přesvědčilo skeptika. Navíc 3 z těchto evangelií čerpají ze stejného zdroje, takže je nelze považovat za nezávislá svědectví.

0/0
27.12.2010 18:36

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz