Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Astaroth

fascinujici odhaleni podvrhu a smyslenek

Druhy dil by mohl uvadet na rovinu vymysly v trilogii Pan prstenu. :-P

0/0
11.5.2011 11:34

carolusI

Deset lidí

se zůčastnilo události, která se stala před týdnem. Když jí budou jednotlivě popisovat, budou se jejich svědectví lišit. Ale složením těchto svědectví se dá sestavit poměrně přesný popis té události. A podobným způsobem zřejmně vznikala evangélia. Bádat nad nepřesnostmi je zajímavé, ale ještě zajímavější je svědectví, které nám přináší. A není ani příliš důležité, zada byl Ježíš synem božím. Vždyť to jsme konec konců všichni. A dokonce ani není důležité, že jeho učení není zcela původní, jak ukazují některé svitky nalezené u Mrtvého moře. Ježíš nám posílá vzkaz, jak se dá žít bez sobectví, zloby a nenávisti. Kdo tento vzkaz doopravdy přijme, pochopí jeho hodnotu. Kdo ho přijmout nechce, hledá záminky jak ho zpochybnit.

0/0
10.5.2011 2:42

Faustino

Re: Deset lidí

Nejde jen o lišící se svědectví typu: Kolik žen šlo k Ježíšově hrobu? Jedna: J 20:1-18. Dvě: Mt 28:1-8. Tři: Mk 16:1-8 Mnoho: L 23:55-24:10.

Jaká byla poslední slova Ježíšova na kříži, atd.

Ale zarážející je ta neuvěřitelná absence konceptu -  "Jsem poslán ke ztraceným ovcím z lidu izraelského" a na konci to je zase jinak.

Tento verš popírá představu boží milosti. Ježíš zde říká, že je třeba činit dobré skutky, abyste se dostali do nebe:

Jan 5:28-29 "Nedivte se tomu, neboť přichází hodina, kdy všichni v hrobech uslyší jeho hlas a vyjdou: ti, kdo činili dobré, vstanou k životu, a ti, kdo činili zlé, vstanou k odsouzení."

0/0
10.5.2011 13:25

genez.

Re: Deset lidí

,,Boží milost“. To je představa člověka, sebrat jen smetánku! Jan 5:28-29, zde je to správné. Tak to je a bude! Jinak Osoba, která je všem vzdálená žila.

Učení, která byla podána, jsou na stavu Starého Zákona TÓRY. Naše země, je zemí primární. Jde o školu ze sedmi třídami, v sedmé složíte diplomovou zkoušku. Učení je postaveno na stvořeném vesmíru a nejvyšších morálních hodnotách.

Lidstvo se právě nachází ve čtvrté třídě této školy.

0/0
11.5.2011 11:27

genez.

Re: Deset lidí

Písmo, které znáte není o historii lidstva.

Hodnota písma, které bylo svěřeno Mojžíšovi v této podobě,

tvoří výchovný proces na postaveném.

Pro člověka úmyslně skryto, z důvodu jeho postavení ve vesmíru.

0/0
11.5.2011 16:08

genez.

Re: Deset lidí

Pravé písmo, je postaveno vždy na obraze, který má dvě strany, líc a rub. Líc tvoří obraz, který je člověku skryt, obstarává ji duchovní forma bytosti Jahve. Tato bytostní forma je postavena jako prioritní, pro celý náš vesmír.

Rub, je obraz, který obstarává humanoidní bytost v materiálních světech. Humanoidní bytost, má čest vzdělat

duchovní bytost Jahve k nejvyšší čistotě na přiděleném výchovném procesu, který byl postaven v našem vesmíru.

0/0
11.5.2011 16:08

genez.

Re: Deset lidí

Písmo, má nezbytné systémové řazení na stavy materiálních světů a na stavy duchovních světů, na celém našem galaktickém Království. Číselné stavy, jsou jak odkryté, tak skryté, které nesou klíčová slova, tyto skryté stavy nám udávají autentičnost písma pro budoucí, které právě nastává.

Přidělují i orientaci v překladech a smyšlených dodatků.

Systémový stav primární, jich má přiděleno 144. to je 24 materiálních pro humanoidní a 120 duchovních pro Jahve. Každé jednotlivé číslo tvoří další specificky postavené hodnoty obsáhlého písma.

Zde mluvíme pouze o primárním Adamu.

0/0
11.5.2011 16:09

genez.

Re: Deset lidí

U pana Čermáka, Innage, nr Chepstow.Gwent, máte postavení naši země, pro systémové zařazení ,,Biblického“ písma.

Království.

0/0
11.5.2011 16:21

Astaroth

Re: Deset lidí

;-D;-D;-D

0/0
11.5.2011 16:55

genez.

Re: Deset lidí

Obraz Jahve? Písmo bylo postaveno v Egyptě, kde hledat obraz Boha ? Gíza Egypt před sfingou stojí stéla, na které v horní části je vytesán obraz Jahve.

Ano, to je obraz okřídlené bytostní formy Jahve.

Křídla jsou jen symbolem, samotné tělo je obraz hada, který má hlavu uprostřed svého těla . Tak vypadá váš obraz duše.

,,Had, který je ze všech zvířat nejchytřejší“.

Toto tělo, vás vede ke vzkříšení.

0/0
11.5.2011 21:09

Johny_S

Re: Deset lidí

To je zvláštní. Ze všech zvířat jsou nejchytřejší lidé, šimpanzi, delfíni... Had patří mezi poměrně hloupá zvířata.

0/0
13.5.2011 21:26

Eles

Zajímavý příspěvek

Ale ne překvapivý. Úloha Bible pro křesťany je totiž jiná než je učit historii. Iacobau to napsal pěkně o trochu níž. Křesťanství má tolik proudů a větví, církví a odvozených sekt, a zastřešuje víru tolika lidí, že je nevyhnutelné, aby existovali takoví, co ji chápou jako doslovný a nevyvratitelný popis událostí. Mnohem víc je ale těch, kteří v ní hledají a nacházejí úplně jiné věci než historické rozpory.

Hlavně si ale myslím, že zpochybňování údajů v Bibli nic neřeší. Ono je dnes už jedno, co přesně se stalo nebo nestalo, křesťanská víra dávno neslouží k prosazování mocenských zájmů nebo jako "kladivo na čarodějnice". Jako všechny víry je určitým východiskem v lidském životě, a ať se snažím jak se snažím, nenacházím na křesťanském učení nic významně závadného. Právě naopak, vede k velmi pozitivním morálním hodnotám.

0/0
9.5.2011 23:48

Eles

Re: Zajímavý příspěvek

Kdyby všichni lidé byli skutečnými křesťany, tak se tu máme krásně a naše země prosperuje v lásce a porozumění. /To je nadsázka, ale ne uplně/. To že má na krku kříž brazilec ze slumu, který právě zabil při loupeži pár lidí nebo český cynik a tunelář, to ještě není důvodem křesťany zavrhovat.

Na závěr bych se zeptal autora jaký vidí smysl ve své sérii věnované víře a náboženství? Mezi intelektuální a morální elitu našeho národa patří řada praktikujících křesťanů, ať už jde o prof. Halíka nebo dr. Váchu. Moderní křesťanství podle mě člověku nic nerozkazuje a inteligentní lidé mohou být věřící a přitom velice racionální osoby.

0/0
9.5.2011 23:48

genez.

++++

"Nenarodí-li se kdo znovu, nemůže spatřit království Boží."

“Problémem v tomhle nepochopení je, že řecké slovo pro "znovu", má i druhý význam "shůry". Problém máte jen Vy.

Znovu = nové, opětovné, vzkříšení, zrození.

Shůry = s vyšší polohy, nebes.

Znovu, shůry = Podstata kruhu, který tvoří cyklus reinkarnace.

0/0
9.5.2011 22:32

Eva_Pallotto

skvělý počin

díky za tenhle blog R^

Nechtělo by se Vám napsat něco podobného na téma "historický Ježíš"? Pro spoustu lidí by asi bylo obrovské překvapení, kdyby se dověděli, že to zdaleka není tak doložená historická postava, jak se běžně domnívají... (a jak i tady zmiňujete - ale bylo by fajn to rozebrat dopodrobna...)

0/0
9.5.2011 18:05

iacobau

Re: skvělý počin

Máte pravdu, Ježíš není až tak prokazatelně historicky doložitelný - tedy zdroje jsou, ale jejich hodnověrnost se neustále zpochybňuje. Mně to přijde naprosto příznačné pro křesťanství, protože téměř vše v Bibli je jen obtížně historicky doložitelné v té podobě, jak to Bible popisuje.

Na druhou stranu křesťanství v první řadě spočívá ve víře v duchovní hodnoty, nikoli v dokazování nějaké materiální skutečnosti. Jeho učení je výzvou pro člověka, nikoli však snadnou. Právě naopak. Chce po člověku hodně a staví jasné morální mantinely.

Proto zde pořád visí velké pokušení tyto v naší kultuře stále patrné mantinely znevěrohodnit moderními kritickými metodami.

0/0
9.5.2011 18:41

Eva_Pallotto

Re: skvělý počin

Ano ano.

Jen k tomu - "zdroje jsou". To je právě to klíčové, že žádné, naprosto žádné zdroje z doby jeho života nejsou. Ani čárečka, ani zmínččka... což je velmi velmi divné, protože třeba Římané byli byrokrati a zapisovali takřka každou ukradenou slepici... a u Židů taky ani zmínka... A nebiblické zdroje z dob tak do 150 n.l. by se daly na prstech jedné ruky soustružníkovy spočítat...

0/0
9.5.2011 19:02

intago

Re: skvělý počin

Vidím, že jste dosti aktivní křesťan. Nabízím vám, že vás zdarma naučím hovořit s Kristem. Máte zájem? Vážný zájem je bohužel vzácný i mezi theology, mezi těmi zvlášť, intago(zav)seznam.cz Když to uměla sv.Terezie i sv.Faustyna a j. proč ne vy?

0/0
10.5.2011 9:03

Faustino

Re: skvělý počin

Vy jste který svatý?

0/0
10.5.2011 9:12

intago

Re: skvělý počin

nejsem svatý, záleží mi pouze na vztahu k Bohu, úplné přijetí. To znamená poznat Ho co nejvíc. Jak jinak Ho můžeme přijmout, když Ho známe jen z knih, které si vysvětlujeme po svém? Když Ho vidíme, padáme na kolena, ale ne proto, že se to má, ale že On je ohromující.

0/0
10.5.2011 10:21

J-irik

Re: skvělý počin

Pani Evo, takovy clanek uz existuje zde: http://revue.theofil.cz/revue-clanek.php?clanek=1397 od Radomira Maleho http://cs.wikipedia.org/wiki/Radomír_Malý

Pri hlubsim studiu by pro spoustu lidi bylo asi obrovske prekvapeni, kdyby se dozvedeli, ze Jezis je historicky mnohem lepe dolozena postava, nez se bezne domnivaji ;-)

0/0
10.5.2011 9:27

Eva_Pallotto

Re: skvělý počin

To, co pan Malý píše ale není v rozporu s tím, co píšu já... jen on to považuje za dostatečný historický důkaz, já ne. Mňo, na tom, co si myslím já, vlastně tak nějak nesejde :-)

Ono to totiž celé neleží v rovině ''co se o Ježíšovi později píše'', ale v rovině ''jak je možné, že se o něm v jeho době vůbec nepsalo''. V tak malé provincii s tak malým počtem obyvatel prostě nemůžete jen tak kráčet od vesnice k vesnici, u každý druhý udělat před stovkami svědků nějakej ten zázrak, páchat přestupky proti občanskému soužití, vyhánět kněží z chrámů, pak se nechat ukřižovat a ještě k tomu si vstát z mrtvých, aniž by to někdo zapsal. Jasně, první křesťané byli většinou negramotní, ale hlavy jednotlivých židovských sborů po těch vesnicích psát uměly. Že by si nezapsali, že jim za humny někdo pořádá rybí slavnosti? Obecně se to vysvětluje tak, že Židé Ježíše neuznávali a tak ho úmyslně ignorovali. Jana Křtitele ale taky nesnášeli a neignorovali... dvojí přístup? ;-)

0/0
10.5.2011 11:30

Eva_Pallotto

Re: skvělý počin

Jinak - doporučuji třeba tohle:  www.historical-jesus.info 

Ta stránka je sice děsivě naprogramovaná, takže se v tom musíte trochu proklikat (nemá to "menu" :-)))), ale jednotlivé zdroje jsou tam dobře rozebrané a komentované.

0/0
10.5.2011 11:33

petrph

Re: skvělý počin

Tady bych si dovolil,v zájmu přesnosti odporovat.Neboli,jak bychom si vlastně představovali "historické doložení" Ježíše?Evidence obyvatel se tenkrát nevedla, jeho rodný list skutečně nenajdeme.On sám ničím nevynikal,žil 30 let životem prostého tesaře,kromě jeho nejbližších se o něj nikdo(a oficiální místa už vůbec) nestaral,aby někde evidovali  jeho jméno.

A přece o něm máme sdostatek záznamů.Sice dnes chápeme Bibli jakožto jednu knihu-a pak se můžeme ptát,proč mimo ní žádné jiné "historické" záznamy nejsou.jenže,v oné době,vznikaly tyto záznamy (evangelia) samostatně,v potřebu zachovat vzpomínku na postavu svého zakladatele,který zahynul nedávno.Nejen evangelia převzata Biblí,ale i mnohé jiné (apokryfní) spisy.Dalo by se dokonce říci, že tolik záznamů nemáme o mnohých velikánech světové historie.

Neboli,vznik mnoha zdrojů (evangelií,apokryfů) svědčí o tom, že popisovaly nějakou tradici,obecně známou a přijímanou tehdy v jejich církvi,na jejímž počátku patrně určitá postava stála

0/0
10.5.2011 13:53

drag0p

Re: ne až tak skvělý počin

staci jsi dat tu namahu a existuje mnozstvi zdroju ktere se venuji rozebirani bible, priklad s Iz 7 ,14 - a analyza textu v anglictine - http://www.jesusowns.com/theology-apologetics/12-harmonizing-isaiah-7-14-16-matthew-1-22-23-a.html

Tenhle blog ma ma objektivity hodne daleko...Na kazdou vec existuje zalobce ale i obhajce, a tenhle blog jenom zaluje :)

0/0
11.5.2011 11:41

Faustino

ThDr. Otakar A. Funda:

"Člověk, který není svou vírou zcela obezděn před příbojem pochybností, si položí i velmi sžíravé a bytostné otázky. Není křesťanská víra vlastně "vylhaná pravda", jak se odvážil zeptat již F. M. Dostojevskij, a je vůbec taková "pravda" přes všechna její i případná etická pozitiva, pravdou?"

0/0
9.5.2011 15:39

iacobau

Re: ThDr. Otakar A. Funda:

Podobně to vidím i já.

0/0
9.5.2011 16:00

Faustino

V Anglii

stále existuje Společnost ploché Země (Flat Earth Society). Společnost tvoří křesťané vycházející z Bible. Že z Bible vyplývá, že Země je plochá jsme už probírali, žádný okršlek to nezachrání.

Když Gagarin obletěl Zemi, dostala společnost tisíce posměšných dopisů z celého světa, pošťáci je vršili v pytlích u dveří sídla společnosti.

Zkuste těm lidem vysvětlit, že nemají pravdu. Nejde to.

Zkuste křesťanovi vysvětlit, že Ježíš je uměle vytvořená postava. Nejde to.

Přitom zrovna u nás máme takovou uměle vytvořenou postavu - sv. Jana Nepomuckého.

0/0
9.5.2011 14:38

iacobau

Re: V Anglii

Společnost tvoří zanedbatelná část křesťanů, kteří se snaží brát Bibli tak doslovně, jak to je jen možné.

Podstata křesťanství není v historickém dokazování pravdivosti Starého a Nového zákona, ale v nacházení Božího poselství, které je někdy velmi zřetelně, někdy kostrbatě zjeveno v Bibli.

Sv. Jan Nepomucký neexistoval, snad už sv. Jan z Pomuku, ale po pravdě řečeno - je velmi pravděpodobné, že řada jiných světců buď neexistovala, nebo jejich životopisné legendy jsou na hony vzdálené realitě. Je to důležité? Pro mě ne.

0/0
9.5.2011 15:10

petrph

naprosto správně řečeno

Stále se vracíme k otázce vzniku Bible-neboli spíše její kompletace.Je smutné, že když tutéž otázku položíte věřícím (i kazatelům),budou vás neustále ujišťovat že nic takového nebylo ,antož jak tvrdí, většina knih Bible už byla předem  součástí kánonu definovaného Bohem, takže "nebylo co řešit".

Čímž se bohužel dostáváme k otázce Qui bono.Koho chtěla (a chce) církev vlastně touto účelovou kompletací vlastně oklamat.Nevěřící?Své věřící (podřízené) ovečky?Sama sebe?A nebo, což je ještě horší, symbolizuje tento vývoj bratrovražedný boj jednotlivých frakcí uvnitř křesťanské církve? Kterýžto  boj pak pokračoval celý středověk (vyvražďováním nezávislých křesťanských obcí,upalováním kacířů,odtržením protestantských církví od Vatikánu.Protože,po celý středověk, až po dnes nestačilo říct -já jsem křesťan.Věřící musel dodat "Já jsem římský katolík/evangelík/adventista/baptista/jehovista...A teprve podle toho mohl očekávat od bližního svého křesťanský pozdrav,kletbu mezi zuby a nebo ránu do zad

0/0
9.5.2011 14:30

iacobau

Re: naprosto správně řečeno

Starý Zákon byl víceméně definován ještě před vznikem křesťanství. Kánon nového zákona sice obsahuje jen vybrané knihy, ale (nejen) na teologických vzdělávacích ústavech se běžně učí i známé "vyloučené" texty (např. apokryfní evangelia). Např. křesťanské radio Proglas o apokryfních evangeliích má i své pořady.

Pro dnešního přiměřeně vzdělaného člověka už není těžké odlišit různé fantasmagorické slátaniny (byť třeba i literárně zajímavé) od kanonických textů.

0/0
9.5.2011 16:14

iacobau

Jedno velké nedorozumění

Pane autore, možná by bylo lepší dříve, než začnete psát takovýto jistě pracný článek o Bibli, znát také třeba biblistiku největší, tedy katolické církve (ačkoliv mnohé místní evangelické církve se v mnohém shodují).

Mluvíte-li o Starém Zákonu, již děti v náboženství se učí, že obsahuje nejen historické části, ale také jiné druhy textu. Třeba hymnus o stvoření světa jistě nelze považovat za pokus suplovat matematicko-fyzikální model vzniku vesmíru.

Nový Zákon obsahuje především 4 evangelia, která však nejsou v pravém slova smyslu historickými texty, ale především věroučnými. Jejich vznik je nejasný, dnešní biblistika uvažuje o ústní tradici, tak typickou pro židovský národ, která byla později sepisována. Dodnes se dochovalo i mnoho tzv. apokryfních evangelií. Není problém se k nim dostat, dokonce se o nich běžně učí na teologických fakultách. Je však docela snadné tato evangelia rozlišit - ta kanonická, zejm. synoptická k sobě jasně patří.

0/0
9.5.2011 13:17

Roman01

Re: Jedno velké nedorozumění

Inu, já jsem se jako dítě v hodinách náboženství učil o Adamovi a Evě a učitelka nám říkala, že takhle to bylo a že nemáme věřit těm nesmyslům, co nás učí v přírodovědě o Darwinově teorii :)

Jinak, mi není jasné, když považujete evangelia za věroučný text a ne historický, tak v tom případě nevadí, že obsahuje smyšlenky? Že píše o událostech, které se nestaly? A co vzkříšení, to považujete za historickou událost nebo je to taky jenom nějaká metafora?

0/0
9.5.2011 13:53

iacobau

Re: Jedno velké nedorozumění

Jestli to říkala učitelka, pak je mi jí líto tím spíše, že sama katolická církev Darwinovu teorii oficiálně přijala.

Evangelia přinášejí radostnou zvěst (přeloženo do češtiny). Obsahem je v první řadě Ježíšovo učení, které samo o sobě je jedním z pilířů křesťanství. Historické události tvoří jen okrajový kolorit. Bible je vlastně nejhorší ze všech kronik, nikdy nevíte, do jaké míry zachycuje skutečnost.

Ale to neznamená, že evangelia obsahují smyšlenky nebo že by křesťané nevěřili v reálnou existenci Ježíše. Jen je třeba si uvědomit důraz, který klade křesťanství na duchovní sdělení obsažené v Bibli, zatímco historické vnímaní v našem pojetí je pouze okrajové.

Vzkříšení je otázkou víry, nikoli vědeckého dokazování. Pokud člověk uvěří poselství evangelií, pak věří ve vzkříšení. Pokud se zaměří na vědecké dokazování jejich obsahu, nedojde dál než na hranu spekulací.

0/0
9.5.2011 15:18

hwnd

Re: Jedno velké nedorozumění

Přesně tak, co se nehodí prohlásíme za metaforu nebo podobenství. ;-D

0/0
9.5.2011 16:02

iacobau

Re: Jedno velké nedorozumění

Pokud se spokojíte s tímto povrchním pohledem, budiž. Kdybyste chtěl znát víc, podívejte se třeba do Jeruzalémské Bible. Možná se budete hodně divit.

0/0
9.5.2011 16:09

petrph

Re: Jedno velké nedorozumění

to si děláte legraci. To že "Bible obsahuje nejen historické části, ale také jiné druhy textu, typu hymnus o stvoření světa" se učí i děti které na náboženství vůbec nechodí, třeba v literatuře. Naopak, v náboženství se zcela určitě učí, že všechny části i v Bibli popisují historické události, iniciované Božím vlivem...

0/0
9.5.2011 14:05

iacobau

Re: Jedno velké nedorozumění

V českých zemích je povědomí o Bibli poměrně slabé.

Můžu vám garantovat, že v náboženství se děti neučí, že všechny části Bible popisují historické události. To je jen váš křesťanský analfabetismus, vaše naivní představa.

0/0
9.5.2011 15:21

Martin V2

Re: Jedno velké nedorozumění

Čím to budete garantovat?

Chcete odkaz na místní blogery, co jako křesťané nevzali evoluční teorii jako prokázanou a věří ve velkého kreatora? Ty berou bibli slovo od slova vážně a ani nežijí v ČR, takže jejich znalost bible asi bude velká.

0/0
9.5.2011 15:57

iacobau

Re: Jedno velké nedorozumění

Obávám se, že příliš zjednodušujete. Je pravda, že mnoho lidí, některé křesťany nevyjímaje, odmítá evoluční teorii přijmout.

Něco jiného je, zda člověk chápe Bibli tak doslovně, jak to jde (je známé, že si Bible mnohde protiřečí, viz dva texty o stvoření světa či rozpory mezi Jozue a Soudců).

Někteří křesťané se snaží považovat hymnus o stvoření světa za doslovnou pravdu, dokonce dokáží spočítat stáří (překvapivě nízké) Země. Těm se říká kreacionisté a osobně spíš takové lidi lituji v jejich slepé uzavřenosti. Ti samozřejmě Darwina neuznávají. Ale nejsou jediní.

0/0
9.5.2011 16:06

johnpeters

Viděl jsem nedávno

pořad Na plovárně,kde hovořil jistý náš význačný emeritní teolog-žel jméno mi vypadlo- m.j.o Bibli,kterou studuje a zabývá se jí zhruba 50(!!) let,a říkal,že jí ještě dnes úplně nezná a nerozumí.Proto Vám gratuluji k vaší genialitě.:-/

0/0
9.5.2011 12:54

Faustino

Re: Viděl jsem nedávno

Asi myslíte Jana Hellera.

0/0
9.5.2011 14:09

Roman01

Re: Viděl jsem nedávno

Není těžké Bibli nerozumět i po 50 letech. To se týká hlavně těch, kteří považují Bibli za jednu knihu, která obsahuje jednotnou a konzistentní nauku. A pak se po zbytek života diví, proč v ní je tolik rozporů :)

0/0
9.5.2011 14:13

ondrej.j.horak

křesťanství nebylo nikdy jednotné

díky za text. když jsem se připravoval na zkoušku z křestanství, tak jsem četl "Dějiny křesťanství" od římského katolíka Paula Johnsona. Nejvíc mi v hlavě utkvěla právě ta myšlenka, že na počátku křesťanství nestála nějaká doktrína, kterou by všichni uznávali a od které by se postupem času oddělovali nějací zvrácení heretici. Ve skutečnosti to bylo skutečně tak, že křesťanství (jak ho dnes známe) bylo vždy menšinovým přesvědčením a přesvědčení, o kterých dnes mluvíme jako o herezích byli přesvědčeními většiny křestanů jejich doby. tenkrát mě hrozně uráželo, že kněží takovéhle věci vědí ale nějak se neobtěžují říct o nich věřícím. tím je totiž jasně dokázáno, že křesťanství je produkt lidí a ne produkt boha.

0/0
9.5.2011 12:28

iacobau

Re: křesťanství nebylo nikdy jednotné

Uvědomte si, že s tím, jak se rychle křesťanství šířilo, šířili se s ním i mnohá zkreslení a bludy, zejm. když zpočátku převažovala ústní tradice.

0/0
9.5.2011 13:19

petrph

Re: křesťanství nebylo nikdy jednotné

To jej otázka, do kdy budeme klást "skutečný počátek křesťanství". Pokud ještě za Kristova života, tak za onu jednotnou doktrínu je nutné chápat jeho kázání a podobenství, které pronesl. Pokud za "start" budeme považovat až jeho potupnou smrt (jakožto oběť za všechny), tak potom touto doktrínou je učení Pavlovo, kterým sjednotil a rozšířil okruh věřících (mimo židovskou komunistu). Takovým dalším "kamenem" bylo uznání Petra jakožto hlavy křesťanské církve.Dalším pak první křesťanský církevní koncil, atd...

Mimochodem toto všechno se dělo ještě předtím než byla "sjednocena" oficiální křesťanská doktrína, tedy Bible sama o sobě...

0/0
10.5.2011 13:19

ladyevil_cz

Stačilo napsat krátce...

...nevěřím :) Výsledek by byl stejný ;-) Ale dobré shrnutí to bylo R^

0/0
9.5.2011 12:19

Maura Irena

Faustino, vy jste na to kápl!!!!

Pane Poch, napsal jste pozoruhodný článek a jistě i takový názor je cenný, protože odráží stav mysli mnoha lidí. Klobouk dolů před Vámi! Z reakcí na Vás článek jsem si vybrala další pozoruhodnou myšlenku Faustinovu, že lidé opustili od hledání historického Ježíše. Záleží na tom, zda se dokáží probít mezi náboženskými texty, které měli váhu pravdy a nebo, z hlediska našeho stavu duše a mysli opravdu hledat historického Ježíše. Mně se to dělá snadno, protože nejsem křesťanka a i když mám vzdělání v náboženství spíš v judaistické oblasti, kde Ježíš nefiguruje osobně, ale je předpovězen Mesiáš, nejsem ve vleku věřících, abych ho nedokázala rozeznat mezi všemi, až na to, že ho neumím oslovit, Ale to je další problém. Díky za Vás zasvěcený článek a buďte hodně zdráv V

0/0
9.5.2011 12:14

Maura Irena

Re: Faustino, vy jste na to kápl!!!!

Oprava - pane Polach, chtěla jsem napsat ....:-)

0/0
9.5.2011 12:18

KJV

Úsilí znevěrohodnit Bibli je marné.

     Autor si dal práci a napsal dlouhý blog s mnoha odkazy,  aby znevěrohodnil Bibli. Stejně tak by se dal napsat dlouhý blog s odkazy na učence a fakta, které Biblickou zprávu potvrzují.

     To hlavní ale autorovi naprosto uniká. Bible je kniha, která je v souladu od 1.kap.  až do poslední, i když je dělí více než tisíc let. Sleduje stále stejný mocný hlavní námět - celé Boží stvoření bylo narušeno hříchem a Bible ukazuje postup Božího předsevzetí, jak prostřednictvím Božího království v rukou J.Krista bude tato záležitost napravena. Bible také předává věrohodnou zprávu o Božím jednání s lidstvem od jeho počátku až do nápravy věcí. Každý kdo věnuje této knize opravdovou pozornost, pochopí, že tyto spisy ale i události nemohou být jen produktem lidského myšlení, ale obsah a námět této knihy je veden z výššího zdroje. Bible také pomáhá člověku poznávat samotného Stvořitele. Bible přináší požehnání těm, kteří mají porozumění pro duchovní věci a ukazuje cestu k věčnému životu.   

    

0/0
9.5.2011 11:38

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz