Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O neslučitelnosti víry a vědy

V posledních letech se stále více předních vědců nebojí otevřeně vyslovovat proti náboženství jakožto o něčem zastaralém, zaostalém, škodlivém či přinejmenším považují náboženskou víru za zbytečnou. Nejedná se přitom jen o nejznámější autory z řad „nových ateistů“ jako Richard Dawkins nebo Sam Harris, ale i o mnoho dalších světově známých religionistů, historiků, biologů, či fyziků.

Například v níže uvedených dvou videích naleznete 100 známých vědců mluvit o víře, jde takřka bez výjimky o ateisty.

Ačkoliv mezi lidmi je běžně rozšířený názor, že víra a věda se navzájem nevylučuje nebo že dokonce náboženství může vědu obohatit, čím dál více vědců takové názory vyvrací. Nejnovějším polínkem do ohně je relativně čerstvá kniha profesorky fyziky z Harvardu Lisy Randal - Knocking on Heaven´s Door. Lisa Randal je superstar strunové fyziky, jejíž vědecké práce patří mezi nejcitovanější v oboru a je také první ženou vůbec, která učí fyziku na Harvardu.

Ve své nové knize se věnuje mimo jiné obecnému fungování vědy a vyvrací pomýlené názory slavného filosofa vědy Thomase Kuhna (ačkoliv ho v knize jmenovitě nezmiňuje), že ve vědě nelze hovořit o pokroku. Věda je podle něj jenom o nahrazování jedné teorie druhou, aniž bychom mohli říct, že novější teorie nás přibližuje více k pravdě. To je také častý argument různých odpůrců vědy - teorie přicházejí a odcházejí, čemu vědci věřili včera, nemusí dnes platit. Proč tedy věřit vědě? Jenže Lisa Randal v knize pěkně ukazuje, že věda skutečně postupuje kupředu, například Einsteinova teorie nevyvrátila tu Newtonovu. Relativistické efekty se začínají projevovat teprve při obrovských rychlostech. Nicméně v měřítcích, které jsou běžné pro naši každodenní zkušenost, je Newtonova teorie plně dostačující a relativistické efekty jsou tak malé, že je můžeme klidně zanedbat. Stejně tak pokud se ukáže, že neutrína skutečně mohou cestovat rychleji než světlo, nijak to nevyvrací teorii relativity, jak tvrdila některá média. Teorie relativity byla potvrzena nesčetnými experimenty a bez jejich výpočtů se neobejdou například satelity GPS. Nadsvětelná neutrina mohou maximálně ukázat, že relativita neplatí za všech okolností, to už ale konenckonců dávno víme. Lisa Randal ve své knize rozlišuje na fundamentální teorie a efektivní teorie.

Je jasné, že ani Newtonova ani Einsteinova teorie nejsou fundamentální teorie, obě mají jen omezenou platnost. Podstatné ale je, že tyto teorie nepopisují jen to, co můžeme vidět, ale dozvíme se z nich i to, jak velký vliv může mít na naše měření případná hlubší fundamentálnější teorie. Nové teorie už nemohou vyvrátit to, co o vesmíru už bezpečně víme. A to, že spoustu věcí ještě nevíme, neznamená, že cokoliv je možné: „Duchové ani cestovatelé časem se neobjeví v našich domech,“ jak píše Randalová. Její poznámky k tématu náboženství patří asi mezi to nezajímavější z její knihy. Správně poznamenává, že pokud věříte v Boha, který zasahuje do dění ve světě, musel by po sobě zanechat nějaké stopy, které by byly detekovatelné vědeckými metodami:

 „Náboženská či spirituální víra, která zahrnuje neviditelné nedetekovatelné síly, které přesto ale ovlivňují činnosti a chování lidí nebo dokonce samotný svět, vytváří situaci, ve které věřící nemá jinou možnost než mít víru a opustit logiku – nebo je mu to zkrátka jedno.“

„Náboženství může přinášet hodnotné psychologické benefity. Ale každý věřící vědec musí denně čelit vědeckým výzvám pro svou víru. Náboženská část vašeho mozku nemůže fungovat současně s tou vědeckou. Jsou zkrátka nekompatibilní.“

Náboženství, které by nebylo v konfliktu s vědou, by nesmělo činit žádná tvrzení o světě, jenže jak Lisa Randal správně poznamenává, náboženství obvykle o světě tvrdí spoustu věcí, které se pak často ukážou být mylné. Věřící pak tyto nové poznatky musí do své víry nějak zakomponovat, často za cenu pořádných logických kotrmelců.

Mnozí tvrdí, že věda je příliš arogantní a pyšná, vědci si prý myslí, že můžeme vědět vše. A přitom jsme jen malí ubozí nedokonalí pozemští červi. To je názor, který náboženství často podporuje, spoléhat se na svůj rozum je špatné, měli bychom se spíš spoléhat na víru:

„Jistota a respekt k faktům poněkud vyšel z módy v naši ironické a často anti-intelektuální době. Míra do jaké jsou lidé schopni popírat úspěchy vědy je pozoruhodná.“

Nemůžu než souhlasit. Je okouzlující vidět člověka, který „nevěří na vědu“ a přitom doma vesele používá mikrovlnku, televizi, počítač, mobilní telefon a další výdobytky aplikované vědy. Oproti tomu jim ale vůbec nepřijde divné věřit, že jistý syn tesaře, který žil před 2000 léty, byl Boží syn, který dělal zázraky, ačkoli pro to neexistuje jediný důkaz.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Roman Polach | úterý 27.12.2011 14:32 | karma článku: 27,49 | přečteno: 3854x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3988x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..