Jak měl klub Sysifos zase jednou pravdu

3. 01. 2010 14:35:10
O strašické záhadě "strašidelného domu" se média rozepisovala bulvárním způsobem řadu týdnů. V domě prý praskaly žárovky samy od sebe, zásuvky samy od sebe začaly hořet a dokonce i prasklo zčistajasna akvárium. Noviny spekulovaly o možné příčině těchto jevů a padly návrhy jako elektromagnetické vlnění, neznámé vojenské zařízení z nedalekého újezdu a samozřejmě nejpopulárnější teorie, že v domě řádí duchové.

Jako jediný hlas rozumu se ozval odborník na neionizující záření a člen klubu skeptiků Sysifos Luděk Pekárek, který již od začátku tvrdil, že celá záhada je nesmysl a že jevy způsobuje chlapec, který v domě bydlí: "Z hlediska přírodních zákonů jde – s prominutím – o úplnou blbost. Ten chlapec může mít přístup k těkavým hořlavým chemikáliím, které se samovznítí až po určité době, kdy při tom on už není. U domku jsem byl a chtěl si s chlapcem promluvit, nedovolili mi to."

Dlužno dodat, že Pekárkovu vysvětlení se mnozí novináři vysmáli a dál raději sázely na neznámou fyzikální sílu či na duchy. J. X. Doležal například v Reflexu napsal: "Někteří příslušníci oficiální vědy jsou tak vědomostně arogantní, že - aby nemuseli přiznat, že něco nevědí a jejich racionální věda to dosud neobjasnila - radši popřou realitu. Přestože ve věci poltergeista je jeho popírání směšným dětinstvím."

Nyní však policie sdělila výsledek vyšetřování, který byl každému soudnému člověku jasný již od začátku: "Na základě zjištěných skutečností policie dospěla k závěru, že události v domě musí být zapříčiněny konáním fyzické osoby, která se k tomu v následném podání vysvětlení přiznala."

Co vy na to, pane Doležale?

Celá anabáze s vyšetřováním strašické záhady ukázala naprostou absenci kritického myšlení novinářů, kteří spekulovali o všem možném, jen ne o tom nejpravděpodobnějším vysvětlení, totiž že celá věc je prostý podvod. Televize Nova pak hovořila v souvislosti s výsledkem policejního šetření jako "o překvapivém zvratu." Překvapivém? Jak pro koho.

Na druhou stranu možná média, ale i lidé začnou brát po této kauze klub skeptiků Sysifos vážně a uvědomí si, že ono s těmi paranormálními jevy nebude tak horké, jak se někdy zdá ze senzacechtivých novinových článků či záhadologických knih. Faktem totiž je, že členové mnohých skeptických organizací ve světě věnovali často desítky let zkoumání různých strašidelných domů, duchařských příběhů a paranormálních jevů a VŽDY se ukázalo, že se jedná o podvod. Nedivme se proto, když člen klubu Sysifos pronese, že celá záhada je "úplná blbost". Jeho výrok neznamená, že je to nějaký "arogantní veděc," jak si myslí pan Doležal z Reflexu. Jde spíš o to, že když hodíte tisickrát míčem a ten dopadne na zem, tak předpokládáte, že se tak stane i po tisíci prvé a že mič místo toho neodletí do vesmíru. Na přírodní zákony je spoleh, ty jsou pořád stejné. Stejně tak když má deset milionů lidí doma zásuvky, které nikdy nezačnou hořet samy od sebe a pak se najednou objeví povedená rodinka, kde se tohle údajně děje, je na místě zavolat psychologa a ne obviňovat přírodní zákony, že v jejich domě fungují jinak, než všude jinde na světě :-)

Nominace na Blogera roku

Autor: Roman Polach | neděle 3.1.2010 14:35 | karma článku: 27.77 | přečteno: 2861x

Další články blogera

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma článku: 28.39 | Přečteno: 1209 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

'Trilobita' vs geologická mapa Česka

Ukážeme si, že tzv. trilobity, tj. fosilie zástupců vodní fauny, lze nacházet na mnoha místech (nejen) celého Česka. To proto, protože ještě nedávno Země nedisponovala souší – byl to doslova vodní svět Kevina Costnera.

25.3.2019 v 19:19 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Mestan

Víra jako dočasný konstrukt stvrzenky důvěry a moci

Před časem mě na ulici zastavili dva misionáři. Když jsem se s nimi pustil do hovoru, spíše se na mě udiveně dívali. Ptal jsem se jich totiž, co je to víra. Odpověď jsem nedostal.

25.3.2019 v 18:14 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 308 | Diskuse

Dana Tenzler

Hlasitá produkce vitamínu D - proč kýcháme v ostrém světle?

Ostré sluneční světlo způsobuje, že jeden ze tří lidí kýchne. Není zcela jasné, odkud se tento "fotický reflex" bere, ale je známo, že je tento druh kýchání dědičný. (délka blogu 3 min.)

25.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jan Mestan

Ukázka poklesu zemského povrchu v důsledku sucha

Již jsem psal o tom, že měření expanze Země (max. první jednotky cm ročně) na kontinentální kůře je v důsledku jejího vysušování občas složité. Pojďme si ukázat zajímavé obrázky od USGS.

24.3.2019 v 19:58 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 833 | Diskuse

Julius Maksa

Je popisování Dopplerova principu správné?

Probíhá opravdu vlnění, při Dopplerovu efektu tak, jak se uvádí na Wikipedii? Nebudeme muset přepisovat fyzikální zákony?

24.3.2019 v 19:33 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 675 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4138

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz