Exkluzivně: Arktický led na rekordním minimu

22. 09. 2010 9:40:44
Je to zhruba půl roku, co nás kolega bloger Kremlík ujišťoval ve svém článku "Tání polárních ledovců: Další prima mýtus", že "tání Arktidy není nijak znepokojivé" a že "zprávy o tajících ledovcích a tonoucích ledních medvědech jsou jen novinářské kachny."

Nyní ale zpět do reality.

V těchto dnech je arktický led na svém sezonním minimu a podle aktuálních dat je rozloha arktického ledu v tuto chvíli třetí nejnižší v historii měření (rozlohou je v tomto případě míněno uzemí, které je pokryto ledem z alespoň 15%). Na obrázku níže vidíme, že tento stav je hluboko pod průměrem let 1979 - 2000.

IceExtent2.jpg

Zdroj: National Snow and Ice Data Center

Ukazatel rozlohy arktického ledu dává však jen neúplný obrázek o situaci v Arktidě, protože nezohledňuje tloušťku ledu. Ta přitom rok od roku klesá, přičemž ubývá takzvaného víceletého ledu (multi-year ice). Led je tak čím dál tenčí. Hrubou představu si můžete udělat z následujícího obrázku, který byl pořízen v Arktidě webkamerou na lodi USCGC Healy 28. srpna 2010, několik set kilometrů od Severního polu:

Healysmall.JPG

Zdroj: Columbia University

Přesnější představu, kolik ledu v Arktidě vlastně je, nám dává ukazatel objemu . Oficiální čísla zatím nejsou k dispozici, nicméně včera řekl ředitel National Snow and Ice Data Center Mark Serreze agentuře Inter Press Service , že objem zbylého ledu v Arktidě tento měsíc pravděpodobně dosáhl rekordně nízké úrovně.

Potvrdil tak to, co už několik měsíců naznačuje ukazatel PIOMAS od Polar Science Center - masivní úbytek ledu v letošním roce:

BPIOMASIceVolumeAnomalyCurrentSmall.JPG

Podle zatím neoficiálního výpočtu na výborném blogu, který se detailně zabývá Arktickým klimatem, měl led během letošního minima objem 3900 km3, pro lepší představu - toto množství ledu bychom mohli vměstnat do krychle o straně 16 kilometrů. Oproti loňskému roku se jedná o pokles o 34%.

Pokud jsou tato čísla správná (oficiálně bychom to měli vědět začátkem října) a bude-li led tát i v příštích letech stejnou rychlostí, dočkáme se již v roce 2012 Arktidy, která bude v létě zcela bez ledu. To je mnohem dříve, než předpokládaly nejpesimističtější odhady mezivládního panelu IPCC.

Jak nedávno napsal časopis New Scientist, Arktida bez ledu bude mít vážné důsledky nejen pro arktický region. Tmavá hladina moře absorbuje mnohem více světla než led - ten naopak většinu světla odráží. To způsobí další oteplování a ovlivní počasí v oblasti i mimo ni.

Tato informace přitom přichází v době, kdy NASA i NOAA udávají, že letošní rok je zatím nejteplejším rokem v historii měření. Pokud tedy někdo doufal, že globální oteplování přestane jen tak samo od sebe, doufal marně.

UPDATE1: Takže podle údajů Polar Science Center byl objem arktického ledu v září letošního roku 4000 km3, jedná se tedy skutečně o nejnižší stav ledu v historii měření. Vsadíte se, že to Kremlíkovi nezabránilo tvrdit o arktickém ledu nesmysly?

Poznámky:

Aktuální rozlohu Arktického ledu monitoruje (a zpřístupňuje aktuální data na internetu) kromě amerického National Snow and Ice Data Center i německá University of Bremen, dánské Center for Ocean and Ice (jejich ukazatel považuje za zaledněné území oblasti, které jsou pokryty ledem alespoň z 30%) nebo Japan Aerospace Exploration Agency. Díky rozdílné metodice výpočtu a rozdílnému času odečítání údajů ze satelitu se jednotlivé ukazatele mohou mírně lišit, přibližně by však měly odpovídat (a také odpovídají) jeden druhému.

Oficiální údaje o objemu Arktického ledu uvedu v tomto článku, jakmile budou zveřejněny.

Autor: Roman Polach | středa 22.9.2010 9:40 | karma článku: 15.45 | přečteno: 2467x

Další články blogera

Roman Polach

Feminismus jako nové náboženství

Můj blog se od svého vzniku věnoval především náboženství, protože jsem považoval náboženskou víru za hrozbu lidstvu. V posledních letech si ale začínám všímat, že se rozmáhá nová forma náboženství: feminismus.

7.8.2018 v 9:05 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 1493 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jaroslav Chudáček

Americké námořnictvo přiznalo existenci UFO's

Médii včera proběhla zajímavá zpráva, která sice nejasnosti o UFO ́s a ufounech nijak nevyřešila, ale snad odstraní tabu, které se tohoto tématu týká.

19.9.2019 v 10:22 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 798 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč padají kroupy spíš přes den a ne v noci?

Zamysleli jste se někdy nad tím, že kroupy padají většinou jen ve dne a téměř nikdy v noci? Jak je to možné? (délka blogu 5 min.)

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 37.79 | Přečteno: 1753 | Diskuse

Dana Tenzler

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem... atomová bomba. (délka blogu 10 min.)

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.85 | Přečteno: 748 | Diskuse

Zdenek Slanina

Fraška na UPOL připomíná, že ochrana akademických whistleblowerů u nás neexistuje záměrně

Univerzita v Olomouci není jen jednou další institucí, kde se provalila hniloba akademických nepřístojností. Stejně jako jinde se tam ani neřešila ochrana akademických whistleblowerů, neb nebyla žádoucí. Naopak nežádoucí byli oni.

15.9.2019 v 15:33 | Karma článku: 35.03 | Přečteno: 7311 |
Počet článků 68 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4168

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz