Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Může být věda lepší morální rádce než náboženství?

9. 12. 2010 13:20:55
Po celá tisiciletí si různá náboženství nárokovala patent na pravdu v oblasti morálky. Náboženské předpisy určovaly, co je dobré a co je špatné, co je morální a nemorální. I v dnešní době se spousta nevěřícících lidí domnívá, že role náboženství jakožto morálního rádce je nezastupitelná. Sam Harris, známý propagátor ateismu, však v nedávno vydané knize The Moral Landscape obhajuje provokativní názor: Náboženství se jako morální rádce neosvědčilo, měli bychom tuto roli přenechat vědě.

Ačkoli se tento názor zdá na první pohled odvážný, viděno z jiného pohledu to zas tak šíleně nezní. Jak řekl Harris pro New Scientist:

"Otázky správného a špatného, dobrého a zlého, jsou otázky po tom, co prospívá lidem a zvířatům (questions about human and animal well-being). V okamžiku kdy tohle připustíme, uvidíme, že věda může v principu zodpovědět takové otázky - protože prožitky vědomých bytostí závisí na vnějších okolnostech. V našem případě, rozdíl mezi nejhorším možným utrpením a největším možným blahem závisí na všem, co může ovlivnit stav lidského mozku, od nastavení našeho genomu po fungování globální ekonomiky. Relevantní detaily genetiky, neurobiologie, psychologie, sociologie, ekonomiky a tak dále, jsou fantasticky komplikované, ale není pochyb o tom, že nás v těchto doménách čekají mnohé objevy a že spadají pod působnost vědy."

Harrisův názor o způsobilosti vědy řešit morální otázky způsobil bouřlivou diskuzi ve vědecké blogosféře, přičemž mnozí prominentní blogeři s Harrisem nesouhlasí ( PZ Myers např.), jiné prominentní blogery však přesvědčil (Hariet Hall ze serveru Science Based medicine). Co se mě týče, nezaujal jsem zatím k této problematice vyhraněný názor, ale spíš se kloním na stranu Same Harrise. Chtěl bych však této příležitosti využít k obecnějšímu zamyšlení nad rolí náboženství jako morálního rádce. Je zjevné, že i řada lidí hlásících se ke stejnému náboženství, má na různé morální problémy různé názory. Zeptejte se například několika různých křestanů, jestli homosexualita je hřích anebo není. Odpověď bude záležet nejen na tom, kterými z biblických veršů budete argumentovat a které naopak vynecháte, ale taky na interpretaci. Někteří křesťané tedy homosexualitu za špatnou nepovažují, jiní ano. Například katolický katechismus prohlašuje toto:

"Tradice, opírající se o Písmo svaté, které představuje homosexuální vztahy jako velkou mravní spoušť, vždy prohlašovala, že „homosexuální úkony jsou vnitřně nezřízené“. Odporují přirozenému zákonu. Odlučují pohlavní úkon od předávání života. Nejsou plodem opravdového citového a pohlavního doplňování se. V žádném případě nemohou být schvalovány."

Předpokládejme na chvíli, že tento názor skutečně vyjadřuje Boží vůli a všichni křestané by měli jej přijmout za svůj. Pak je ale na místě otázka: Je homosexualita špatná, protože je skutečně špatná sama o sobě nebo je špatná jenom proto, že to prohlásil Bůh? Pokud je něco špatné jenom proto, že si to Bůh nepřeje, pak se jedná vlastně o nařízení vynucená z pozice práva silnějšího, která ale ve skutečnosti pro nás dobré být vůbec nemusí. Mnoho ze zásad, které náboženství považuje za správné, jsou omezující a zbytečné, těžko je tedy můžeme považovat za dobré, například zákaz předmanželského sexu. Věřící může namítnout, že taková zásada může být přesto v konečném důsledku dobrá, přestože z hlediska okamžitého prospěchu nedává žádná smysl. Například dítě nedokáže pochopit, proč mu rodiče odmítají kupovat sladkosti, neuvědomuje si, že si tím kazí zuby a že by v konečném důsledku litovalo. Musíte zkrátka věřit, že Bůh ví, co dělá. Pokud tedy věříte v toho správného a opravdového Boha. Spoustu náboženských norem určujících, co je dobré a co špatné, však tímto způsobem obhájit nelze - jsou evidentně nesmyslné či škodlivé a nepřináší člověku žádný prospěch ani přímo ani nepřímo. Například lidé, dodržující zákaz předmanželského sexu, nemívají spokojenější manželství, menší rozvodovost či štastnější život. Podle statistik z USA je rozvodovost u nevěřících překvapivě ještě nižší, než u křesťanů (pro Českou republiku se mi čísla nepodařilo najít). Vím ze zkušenosti, že věřící u mnoha kontrovoverzních problémů nejsou schopni uspokojivě vysvětlit smysl toho, proč něco považují za dobré a něco za špatné. Zkrátka to přikazuje jejich Bůh a tak to je a musíme se tím řídit. Kdyby Bůh určil, že vraždit je dobré, pak by vražda byla morální a dobrá. Věřící může namítnout, že to by Bůh neudělal, protože Bůh je ze své podstaty dobrý. Pak ale Bůh zřejmě nikdy nečetl biblický Starý zákon. Podívejme se například na následující pasáž:

"Tu mi Hospodin řekl: „Hleď, už ti vydávám Síchona a jeho zemi. Začni jeho zemi obsazovat.“
Síchon vytrhl proti nám do Jahsy k boji s veškerým svým lidem. A Hospodin, náš Bůh, nám ho vydal. Porazili jsme ho i jeho syny a všechen jeho lid. V oné době jsme dobyli všechna jeho města, vyhubili jsme každé jeho město jako klaté, muže, ženy i děti; nenechali jsme nikoho vyváznout. Jen dobytek a kořist z měst, která jsme dobyli, jsme si ponechali jako lup." Deuteronomium 2, 31-35

Bylo správné zabíjet děti, když se jednalo o příkaz od Boha? Pokud se zeptáte křesťana, který považuje tyto události za historickou skutečnost, dozvíte se někdy až neuvěřitelné racionalizace, proč bylo nutné všechny zabít.

Pokud se domníváte, že některé věci skutečně jsou špatné samy o sobě a existují tedy objektivní kritéria dobrého a zlého, pak to spadá do působnosti otázek, které můžeme řešit rozumem. Můžeme definovat dobro například jako "aktivity vedoucí k co nejdelší a největší životní spokojenosti co největšího počtu lidi." Tím pádem ale nepotřebujeme náboženství a pravdu má Sam Harris, podle kterého na morálních otázkách není nic magického ani nepochopitelného a není tedy ani důvod, proč by musely stát mimo působnost vědy.

Co si o tom myslíte Vy?

Autor: Roman Polach | čtvrtek 9.12.2010 13:20 | karma článku: 19.58 | přečteno: 2211x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.74 | Přečteno: 3749 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1693 | Diskuse

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1720 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Co je nového v NASA - mise OSIRIS REx

K planetárním misím NASA dnes patří 14 sond. Mají různé cíle, všechny se nacházejí ve Sluneční soustavě. 12 dalších misí se připravuje. (délka blogu 5 min.)

15.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 16.80 | Přečteno: 158 | Diskuse

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 473 |

Dana Tenzler

Jak se dostat k Merkuru

Největší technologickou výzvou při kolonizaci Merkuru bude nejspíš už samotná cesta k této nejmenší a Slunci nejbližší planetě. (délka blogu 5 min.)

11.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 20.46 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Fikáček

Syndrom zmizelé ruky aneb když se vám rozdvojí ruka

Ve čtvrtek (4.8.2022) se mi přihodil zcela fascinující zážitek. Zažili jste někdy stav, ve kterém jste nemohli najít vlastní ruku, i když jste ji měli? A to bez drog, bez alkoholu a za zcela střízlivého stavu?

9.8.2022 v 9:07 | Karma článku: 22.47 | Přečteno: 752 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak by se dalo přežít na Merkuru?

Přežít na Merkuru by nemuselo být tak složité, jak se to na první pohled zdá. Trénink na přežití budeme mít už díky kolonizaci Měsíce - i na něm chybí atmosféra. (délka blogu 5 min.)

8.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 247 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4390

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

Najdete na iDNES.cz