Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

27. 02. 2020 13:06:54
Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.

To zní na první pohled jako přesvědčivý argument. Ale jen na první pohled. Na serveru www.worldometers.info můžeme mezi řadou kvalitních statistik ke koronaviru najít tuto, jde o rozdělení úmrtnosti podle věkových skupin.

Je známo, že největší riziko hrozí starým lidem, kteří už navíc obvykle trpí nějakou jinou závažnou chorobou. Pokud jste ve věku 30 - 39 let jako já, riziko smrti při nakažení je jen 0,2%. To ale není vše, tato čísla jsou s největší pravděpodobností mnohonásobně nadsazená, dle mého odhadu asi 10x. A to z jednoho prostého důvodu. Většina nakažených vůbec k doktorovi nejde a tudíž v celkovém počtu nakažených vůbec nefigurují. Mnozí nakažení navíc nemají žádné příznaky. A i ti, kteří k doktorovi jdou, jsou zpravidla diagnostikování chřipkou nebo nachlazením - jen málokomu udělají test na koronavirus. To není jen moje spekulace, necelý měsíc stará studie se pokusila odhadnout, kolik procent z celkového počtu nakažených v Číně bylo podchyceno. Odhad byl založen na vyšetření 565 japonských občanů evakuovaných z Wu-chanu koncem ledna. Jejich závěr zní, že čínské statistiky zachytily jen 9,2% všech nakažených.

"Riziko smrti při nakažení - skutečné riziko smrti mezi všemi nakaženými jedinci - je proto 0,3% až 0,6%, což je srovnatelné s Asijskou chřipkovou pandemii v letech 1957 - 1958," uvádí autoři studie.

Zmíněná asijská chřipka byla nejmírnější z chřipkových pandémii 20. století a zemřelo při ní celosvětově 1 - 2 miliony lidí.

Autoři studie ale nejspíš rovněž nadsazují skutečnou úmrtnost. Důkazem jsou lidé z lodi Diamond Princess, která byla v karanténě (pasažéři už byli v posledních dnech evakuování, mnozí členové posádky jsou stále na lodi). Většina cestujících byla testována na koronavirus, což nám poskytuje mnohem lepší data pro odhad skutečné úmrtnosti.

Na začátku února se na lodi nacházelo 2 666 pasažérů, z nichž 80% bylo starších než 60 let, 215 z nich bylo starších 80 let a 11 lidí dokonce mělo přes 90 let. Pohled do tabulky nahoře prozrazuje, že jde o nejrizikovější skupiny, co se týče úmrtnosti na koronavirus. Dle serveru worldometers se na lodi celkem nakazilo touto nemocí v době psaní článku 705 osob (za zmínku stojí, že většina z nich nemá žádné příznaky). Pokud 80% z nich bylo starších 60 let, to činí 560 osob. Když budeme dále počítat s úmrtností 8% (která je v tabulce pro věkovou kategorii 70 - 79 let), očekávali bychom, že celkem zemře zhruba 45 nakažených lidí z této podmnožiny. Od 20. ledna, kdy loď vyplula, ve skutečnosti ale zemřely jenom 4 osoby. Z toho můžeme usuzovat, že skutečná úmrtnost bude zhruba 10x nižší, než uvádí tabulka.

Pravděpodobnost, že zemřu po nakažení virem tedy bude v mém případě nejspíš jen asi 0,02%, tedy 1 : 5000. Celková úmrtnost může být zhruba 0, 2%, tedy jen asi dvojnásobná oproti chřipce. Pokud se v Česku nakazí tři miliony lidí, můžeme očekávat 6 tisíc mrtvých, z nichž drtivá většina bude ve věku přes 70 let. Zda jsem měl pravdu, uvidíme za pár měsíců či rok, až budou vědci mít přesnější představu, kolik lidí se vlastně celkem nakazilo. Ve světle zmíněných skutečností se ale jeví současná panika (a dá se očekávat, že davové šílenství bude ještě mnohem horší) jako zbytečná. Na zabránění šíření viru už je pozdě a je dost pravděpodobné, že se nakazí významná část populace. Vzhledem k relativně nízké úmrtnosti ale nepůjde o žádnou apokalypsu.

Pamatujete ještě na paniku kolem ptačí nebo prasečí chřipky? I tehdy to zpočátku vypadalo, že úmrtnost je velmi vysoká. Novináři dělali to, za co jsou placeni - vytvářeli celosvětové kauzy z banálních problémů (věřte mi, živil jsem se tím taky). Strašili stovkami milionů mrtvých. Teprve s odstupem času se ukázalo, že problém není zdaleka tak vážný a celá věc utichla. Ostatně je to jen pár měsíců, co novináři hrozili třetí světovou válkou po zabití generála Sulejmániho. A vidíte snad kolem létat atomové bomby?

Nevím, jak vy, ale já plánovanou dovolenou v Itálii kvůli koronaviru rozhodně rušit nebudu.

Autor: Roman Polach | čtvrtek 27.2.2020 13:06 | karma článku: 45.35 | přečteno: 21056x

Další články blogera

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma článku: 44.77 | Přečteno: 3915 | Diskuse

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 1724 | Diskuse

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1729 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Adam Popelka

Iluzionista. Zajímavosti o lidském mozku.

Přečtěte si několik zajímavostí o tomto fascinujícím orgánu. Dodnes nevíme, jak přesně funguje, co se v něm odehrává a čeho všeho je schopen. Navíc je to ze 78% obyčejná voda.

1.4.2023 v 16:58 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 143 | Diskuse

Dana Tenzler

Kompostovatelné sklo

Existuje jen málo vynálezů, které by změnily chod dějin podobně, jako to udělal objev skla. Dnes si život bez něj neumíme představit (délka blogu 2 min.)

30.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 294 | Diskuse

Dana Tenzler

Jakým způsobem škodí uranová munice?

V diskuzi u minulého blogu padla zajímavá otázka - je uranová munice škodlivá? Zdá se, že opravdu je, ale nemůže za to radioaktivita, kterou si většina z nás spojuje s pojmem “uran”. (délka blog

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.22 | Přečteno: 835 | Diskuse

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 625 |

Kamil Krbálek

Znalostní revoluce

Nová technologická revoluce právě začala. Je načase dát jí jméno. Informační revoluce končí a umělé inteligence startují další.

24.3.2023 v 9:18 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4410

Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...