Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

007karel

Je to pak ale opravdový věřící?

Tvrdit, že víra s vědou není v rozporu může pouze člověk, který Bibli nebere příliš vážně. Je to pak ale opravdový věřící?

Zeptal jste se na to jedné z vůdčích osobností ČKS Sisyfos, pana Grygara ?

0/0
11.10.2010 6:17

Roman01

Re: Je to pak ale opravdový věřící?

Řekl bych, že Grygar patří do té skupiny, která nebere Bibli příliš vážně.

0/0
13.10.2010 12:56

solway

Znal jsem osobně špičkové vědce.......

......lékaře,kteří byli hluboce věřící.Ku př.chirurga prof.Rapanta ,prof.Vejdovského,psychiatra Vondráčka,internistu Lukla a řadu dalších.Několikrát jsem se jich na víru ptal a dostalo se mě odpovědi,že věda a víra jsou naprosto v souladu a nevylučují se.Řada mých kolegů pravidelně navštěvuje mše a mnozí chirurgové se před prací na operačním sále pomodlí.Vaše tvrzení,že vzdělání je nepřítel víry,vypadá v denním životě naprosto jinak,než jak tvrdíte. 

0/0
8.9.2010 21:32

Roman01

Re: Znal jsem osobně špičkové vědce.......

To je zase o těch rozdílných pojetích víry. Bible tvrdí spoustu věcí o vzniku vesmíru, o vzniku života, o lidské povaze, i například o nemocech - některé psychické poruchy autoři bible považují za posedlost ďáblem. Věří některý z vámi citovaných lékařů v to, že psychické poruchy jsou způsobené posedlostí? Protože všechny tyto věci jsou v rozporu s vědou. Tvrdit, že víra s vědou není v rozporu může pouze člověk, který Bibli nebere příliš vážně. Je to pak ale opravdový věřící?

0/0
8.9.2010 22:15

solway

Re: Znal jsem osobně špičkové vědce.......

Tito vzdělaní lidé tvrdí,že ,že právě věda dotvrzuje víru a potvrzuje Bibli.A pokud se týká " posedlosti ",tak tento termín moderní psychiatrie nezná.Je to kategorie církevní nauky a s hodnostáři církve jsem neměl,bohužel,možnost diskutovat.

0/0
8.9.2010 22:33

Roman01

Re: Znal jsem osobně špičkové vědce.......

Tak s takovými lidmi bych si rád promluvil, hrozně by mě zajímalo, v čem konkrétně věda potvrzuje bibli. Našla se snad rajská zahrada? Či důkaz, že Bůh rozdělil moře, když židé utíkali z Egypta? Nebo důkaz, že Ježíš vstal z mrtvých? Našly se pilíře, na kterých nehybně stojí země, jak píše Bible? Opravdu nevím, jak věda potvrzuje víru.

0/0
8.9.2010 22:39

kareldrabek.blog.idnes.cz

Re: Znal jsem osobně špičkové vědce.......

Ono také záleží na oboru. Někde víra nevadí, jinde je v rozporu s tím, co člověk studuje.

0/0
9.9.2010 9:32

amhaarec

Re: Znal jsem osobně špičkové vědce.......

Job 26:7 - ... zavěšuje zemi na ničem

Izajáš 40:22 - Je jeden, který bydlí nad kruhem země (pro zajimavost, aby to bylo jasnější, hebrejské slovo přeložené jako kruh se překládá také jako koule)

To jsou věci které v té době nebyli známe a věda je o hodně později potvrdila že ano?

Víte "věda" tvrdí ve spoustě věci, že Bible lže, ale vždy jen do doby než se potvrdí opak:) kolik lidí, měst atd. udajně bylo smyšlených a pak se ty vymyšlené věci našli, jak zajimavé.

Víte tvrdíte o druhých, že jsou fanatici, ale otázkou je jestli jim tak trochu nejste vy, minimálně podle stylu psaní, reakci, argumentaci.

0/0
10.9.2010 19:14

Roman01

Re: Znal jsem osobně špičkové vědce.......

A co takhle třeba: "Zemi jsi založil na pilířích, aby se nehnula navěky a navždy." Zalmy, 104,5

To bible tvrdila v době, kdy někteří řečtí astronomové už dávno věděli, že země je kulatá a obíhá kolem slunce.

Jinak by mě zajímalo, v čem kdy věda potvrdila něco z bible. Právě kniha od Wiliama Devera Kdo byli první Izraelci a odkud přišli, ukazuje, jak se v průběhu 20. století začalo upouštět od biblického výkladu dějin, protože byl neudržitelný. To samé píše i kniha jiných archeologů "Objevování bible".

0/0
10.9.2010 21:40

50poiuyt

Tak proc nejvzdelanejsi lidi mạji nejakou viru?

???

0/0
8.9.2010 14:23

hafusak2

Re: Tak proc nejvzdelanejsi lidi mạji nejakou viru?

Protože v každém poznání i když dojdete až na sám konec si nakonec uvědomíte, že ještě dál existuje NĚCO, co nejste schopen pochopit, popsat a přitom očividně cítíte jeho existenci a vše napovídá, že se svým věděním jste sice na konci, ale ne na konci úplně všeho poznání. Toť můj názor.

0/0
8.9.2010 15:37

Roman01

Re: Tak proc nejvzdelanejsi lidi mạji nejakou viru?

Psal jsem, že většina nejvzdělanějších lidí (například těch z americké akademie věd) žádnou víru nemá, popřípadě mají nějakou odlehčenou formu víry v jakési neurčité něco a jak říkal Ehrman, tito lidé často akorát zdědili tradici svých rodičů a tak se ji drží.

0/0
8.9.2010 15:47

hafusak2

Re: Tak proc nejvzdelanejsi lidi mạji nejakou viru?

Něco jiného je v něčem vyrůst, něco jiného hledat únikovou cestu, něco jiného je tradice. To, že je někdo označen za nejvzdělanějšího nemusí být vždy pravda. Neboť hlavním je subjektivní pocit onoho vzdělance "na konci cesty", jestli si myslí, že dál už opravdu nic neexistuje nebo naopak nastává dimenze dosud neznámého a nepopsaného, zároveň však sotva pochopitelného dosud užívanými metodami a prostředky.

0/0
8.9.2010 16:38

lamicka25

věřící - křesťan

Jen ve zkratce (a možná jako námět k dalšímu článku ;-)) - rozlišovala bych pojem "věřící" a pojem "křesťan". Spousta lidí bylo někdy věřících a myslím, že to neznamená že byli křesťané a tak nevidím jediný důvod proč by někoho mělo přesvědčit že "odpadli od víry" (což, uznávám, neviděla bych ten důvod ani u slova "křesťan" - každý máme svou cestu a srovnávat se nemá smysl).

Mimochodem jsem křesťanka a nemyslím si, že hloupá či nevzdělaná (ačkoli religionistiku na VŠ jsem vskutku nestudovala). Bibli znám celkem dobře a stejně pořád věřím ačkoli jsem v tom nevyrostla ani to nepřijala jako nějakou tradici. Ono je to totiž trochu o něčem jiném... Ale jinak oceňuji snahu o hledání, jen by to možná někdy mohlo znít trochu objektivněji :-)

0/0
8.9.2010 13:49

IoannesBaptist

Re: věřící - křesťan

I ďábel je věřící, a troufám si tvrdit, že asi nebude křesťan.

0/0
8.9.2010 17:15

iruka666

Re: věřící - křesťan

Přemýšlet o nesmyslech typu víry fiktivních osob je takové křesťanské - prostě snůška bludů sloužících k ovladání ovcí ;-D

0/0
9.9.2010 9:27

iruka666

...

Hezký článek :-)

0/0
8.9.2010 13:39

marlow

Velbloud uchem jehly

Bohaty clovek nikdy nevi zda jeho pratele ci milenky stoji o nej nebo o jeho penize. A drzi si odstup. Zit a prozivat naplno pravdive vztahy se s hromadenim majetku moc neslucuje...

0/0
8.9.2010 12:53

marlow

Jen poznamka

Bibli nikdo "neupravuje" tam kde "neodpovida realite". Lide nechodili po vode ani neozivali po ukrizovani pred 2000 lety a nedelaji to ani dnes. Problem je v nepochopeni, kdyz je rec o Jezisi ktery neco udelal, zpravidla je tim myslen jeho duch, to jaky byl a jak tato skutecnost ovlivnila lidi kolem nej. Kdyz se pise ze prisel k ucednikum po vode v bouri, rekl jim at se neboji a boure se uklidnila - to neni doslovny popis chlapa ktery chodil po vode a mavnutim ruky zahnal bourku. To znamena ze si ucednici vsichni naraz uvedomili Jezisovo "uceni" a prestali se bat. Bourka nikam nezmizela, jen jim metrove vlny prestaly pripadat jako hurikan a misto aby se v panice krcili v lodi roztahli plachty a odjeli ke brehu. Ze si nekdo atomy predstavuje jako male kulicky snad nepodryva smysl fyziky.

0/0
8.9.2010 12:48

Roman01

Re: Jen poznamka

Takhle to vykládají někteří dnes, ale myslíte, že křesťané v 1. století to brali jako metafory nebo věřili, že opravdu Ježíš chodil po vodě?

0/0
8.9.2010 13:04

BorekzBrna

Re: Jen poznamka

Mno a hlavně každému, kdo si NZ přečte a nemá předem vymytý mozek, tak nečiní problémy odlišit co je metafora, bajka - a co je myšleno jako popis toho, co se skutečně stalo.

0/0
8.9.2010 13:12

marlow

Re: Jen poznamka

V 1. stoleti to brali tak jak to bylo mysleno, jinak by se apostolum vysmali a o nejakem Jezisi by nestekl pes par tydnu po jeho smrti.

0/0
8.9.2010 13:20

marlow

Re: Jen poznamka

Mate dojem ze lide byli pred 2000 lety hloupejsi nez dnes?

0/0
8.9.2010 13:21

Ignatio

Vzdělání vede k víře

Naprostý souhlas s Vaší kritikou fast-food křesťanství, mixem všeho možného: tady už jde jen o pocity, vůbec ne o obsah víry. Není pak divu, že takovou víru někdo ztratí, když přijde zase na něco zábavnějšího. Podobně ztrácejí víru citovaní archeologové, pokud předtím zastávali fundamentalistický výklad bible, jak to mají američtí evangelikálové. Bible ovšem není učebnicí dějepisu ani biologie. Samozřejmě v základních rysech historicky pravdivá je. Někteří diskutující Vám doporučovali, abyste už toho náboženství nechal. Já bych radil opak, pokračujte v polemice s křesťanstvím i nadále. Boj s křesťanstvím se už pro mnoho lidí stal cestou k víře.

Ohledně toho vzdělání -  kdosi, už nevím, kdo, prohlásil: kapka vzdělání víru ničí (tu naivní), celý pohár vzdělání k víře zase přivádí.

0/0
8.9.2010 11:34

SYETEY-KOTZOUR

pěkné

až se sám divím, že jsem vydržel číst až do konce (fandím spíše kratším blogům)....čekal jsem nějakou provokačku....ale byl jsem příjemně překvapen.:-)

Karma a díky za článek

0/0
8.9.2010 10:53

Roman01

Re: pěkné

Díky, jsem rád, že se líbil ;-)

0/0
8.9.2010 13:42

petrph

až tak?

neboli nemysleme si, že Bible je snad nějaký ideologický plátek , který někdo sepsal z luftu jako komunistické Poučení z krizového vývoje. Přece jenom by měla odrážet stovky let historického vývoje židovského národa a jeho víry, plus první desítky let křesťanství. Takže sumasumárum archeologické nálezy by měly popisům v Bibli přesně odpovídat. Pokud ani to neplatí, tak soráč....:-/

0/0
8.9.2010 10:43

Gašpo

Re: až tak?

Ale ideologický plátek to v podstate je. Rovnako ako korán. Síce vychádza z príbehov ktoré kolovali v ústnom podaní, lenže jej podoba sa časom menila a účelovo upravovala. Bol to vždy predovšetkým ideologický dokument určený k ovládnutiu más a v danej dobe bol jeho význam pochopiteľný. Udržať ľudí na uzde potrebuje autoritu, ktorou pozemský mocipáni nikdy neoplývali v dostatočnej miere. Tiež je treba nástroj, ktorý obrúsi "triednu nenávisť" a berličku ktorá pomože v znášaní nespravodlivosti tohoto svete. Každé náboženstvo v podstate robí z ľudí ovce.

0/0
8.9.2010 10:57

marlow

Re: až tak?

Naopak, vira osvobozuje. Ovce by z lidi chteli mit leda fanatici a pokrytci zneuzivajici autoritu cirkve. A ti nam jsou opravnene jen pro smich.

0/0
8.9.2010 12:27

BorekzBrna

Re: až tak?

Viděl jste někdy ovce na louce?

Očividně si svobodně připadají.

0/0
8.9.2010 13:13

marlow

Re: až tak?

A ty co se povazuji za ateisty se tam pasou taky. Akorat je trapi ze jsou ovce ;-)

0/0
8.9.2010 13:24

marlow

Najdete si devce

Ze je vira blud uz jste tu nekolikrat dokazal. Zkuste se zabyvat necim smysluplnym ;-) 

0/0
8.9.2010 10:25

lost

bible je obraz světa a stvoření,

věda je jiný obraz světa a stvoření. oba obrazy jsou komplexní, a nikdy ne uplné, víru na nich můžete stavět, nebo popírat - buď vám byla dána nebo ne ...

0/0
8.9.2010 10:19

BorekzBrna

Bible je obraz světa. Chybný.

vo tom to je.

0/0
8.9.2010 10:31

lost

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

není chybný, je to strobylý kulturní kód, který již mnoho lidí neumí přečíst, pžedvědecký člověk byl inteligentní a potřeboval obraz světa - a inteligence a tvořivost není dána aktuálními, navíc proměnlivými znalostmi .:-)

0/0
8.9.2010 10:48

Rizo2

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

ale prosimte, co ty zvasty ve starem zakone, o zvirecich obetinach, jak kral dal zmasakrovat zajatce apod, co to je za obraz sveta a starobyly kulturni kod? ano, vlastne obraz sveta to je, takto se proste lide ve svete chovali a do velke miry jeste chovaji, zabiji se, nechaji se ovlivnovat ideologiemi...

0/0
8.9.2010 11:14

lost

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

což ale NENÍ CHYBNÝ obraz světa ;-)V!!

0/0
8.9.2010 11:26

Rizo2

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

coz sme vlastne rekl ovsem starobyly kulturni kod to asi neni, zrovna tak jako treba chamurapiho zakonik

0/0
8.9.2010 11:31

lost

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

je to prazáklad dnešní vědy - sofistikované myšlení v krajních situacích, při neznámých a nahodilých parametrech, zkušenost se zneužitím moci, učení davu svobodným podmínkám (exodus);-)

0/0
8.9.2010 11:37

Rizo2

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

prazaklad dnesni vedy bych hledal spise v anticke filozofii, nez v nabozenskych spisech a bachorkach jednoho etnika

0/0
8.9.2010 11:55

lost

Re: Bible je obraz světa - kulturní

myslíte antické židy nebo egyptského teologického disidenta Mojžíše ;-D?

0/0
8.9.2010 12:09

BorekzBrna

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

Ovšem.

Takže svět byl uplácán za 6 dní, žádná evoluce neprobíhala a neprobíhá, ženy mají mít svého muže za boha neb jsou z jeho žebra, - všechna proroctví, jež jsou ex-post psaná falsa jsou vlastně věrný obraz světa, ač se nikdy nerealizovala, král David, dle archeologů žádný král, byl král....

Zkrátka samé věrné obrazy.

0/0
8.9.2010 13:16

BorekzBrna

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

Jeslivá voni nemaj na mysli impresionismus a abstraktní obrazy.

0/0
8.9.2010 13:17

lost

Re: Bible je obraz světa. Chybný.

ano obrazy, expresivní (žalmy, jób, zjevení) impresivní, realistické, naučné, fantazy .......;-D

0/0
8.9.2010 14:07

iruka666

Re: bible je obraz světa a stvoření,

Takže víra je vlastně něco jako postižení?

0/0
8.9.2010 13:37

lost

Re: bible je obraz světa a stvoření,

víra je postižení - bůh ukazuje tvář, kterou vyznáváte - což se týká i ateistů :-)

0/0
8.9.2010 14:04

iruka666

Re: bible je obraz světa a stvoření,

R^ hezky řečeno

0/0
8.9.2010 14:18

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz